YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkentli'ye müthiş haber
Başkentli'ye müthiş haber
02 Mart 2010 21:59
Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı çalışan EGO ve özel halk otobüsleri ile minibüslerde ulaşım ücretlerinde altı yıl öncesine dönüldü.

8 Mart Pazartesi gününden itibaren otobüslerde tam bilet 90 Kuruş, öğrenci 60 Kuruş, minibüslerde kısa mesafe 90 Kuruş, uzun mesafe ise bir lira oldu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, düzenlediği basın toplantısında, Tüketici Hakları Derneği'nin, 2004 ve 2008 yılında toplu taşıma ücretlerinde indirim amacıyla 9. İdare Mahkemesine açtığı dava sonucu, şehir içi ulaşımı sağlayan otobüs ve minibüslerde altı yıl önce uygulanan ücretin geçerli olması kararı çıktığını belirterek, ''Bu durum belediye için bir kaostur. Bu işin içinden maddi anlamda çıkabilmemiz ve işin mantığını anlamak mümkün değildir'' dedi. AA

KARARA GÖKÇEK'TEN TEPKİ

Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek de Ulaşım Koordinasyon Merkezi'ni (UKOME) toplayarak mahkeme kararına uymak zorunda kalacaklarını söyledi.
 

Mahkeme kararına göre yeni tarifede otobüs ve metroda kullanılan 1.85 TL'lik tam bilet fiyatı 90 kuruş, 1.50 TL olan öğrenci bileti de 60 kuruşa indirildi. Minibüslerde de kısa mesafe 1.85 TL'den 90 kuruşa, uzun mesafe de 2.20 TL'den 1 TL'ye indirildi. Yüzde 50'nin üzerinde bir indirime gidilen yeni tarife 8 Mart Pazartesi gününden itibaren uygulanmaya başlayacak.
 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent'te ulaşımın her yıl zarar ettiğini vurgulayarak, kararın gelirlerini önemli oranda düşüreceğini söyledi. Gökçek, karardan sonra birtakım tedbirleri de uygulayacaklarını belirterek, 75 dakikalık transferin iptal edileceğini ve sefer sayılarının azaltılacağını dile getirdi. Mahkemenin verdiği karara bir anlam veremediklerini belirten Gökçek, "İdari mahkemeler belediyeleri yönetmemeli, bırakın kararı halk sandıkta versin." dedi.
 

Ankara, toplu taşımada yeni bir tartışmanın içine girdi. Ankara 9. İdare Mahkemesi'nin verdiği karar gereğince Başkent'te ulaşım, pazartesi gününden itibaren yarı yarıya ucuzlayacak. Ancak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kararın belediye açısından 'kaos' çıkaracağını ileri sürerek, "Hiç kimse 6 yıl önceki maaşını geri almak istemez. Kentimin maaşı azalıyor." şeklinde tepkisini dile getirdi.
 

Mahkemenin 2'ye karşı 1 oyla aldığı kararı eleştiren Gökçek, "Yargı, idarenin yetkisini kaldırıyor. Anayasa'ya aykırı hareket ediyor. İdari mahkemeler yerindelik kararı alamaz. İdari mahkemeler belediyeleri yönetmemeli. Hukuk, esnek kararlar veriyor. Bırakın, kararı halk sandıkta versin." tepkisinde bulundu. Ankara'da yılda 110 milyon öğrenci, 190 milyon da tam biletli yolcunun taşındığını aktaran Gökçek, fiyatların indikten sonra toplam zararlarının yıllık 318 milyon, aylık da 26 milyon TL olacağını ifade etti. Devletin aylık 54 milyon TL'lik destek verdiğini, ancak yeni alınan otobüslerin maliyetiyle birlikte bunun sadece ulaşıma 41 milyon TL'sinin aktarıldığını ifade eden Gökçek, geri kalan parayla Ankara'ya yatırım yapmaya çalışacaklarını kaydetti.
 

Ankara için kaosun başladığını ifade eden Gökçek, mahkemenin verdiği kararla toplu taşımada 6 yıl öncesinin fiyatlarını uygulamanın mantığını anlamadığını belirtti. Akaryakıt fiyatlarının 6 yıl öncesiyle aynı olmadığının da altını çizen Gökçek, kararın belediyenin iflas etmesine neden olacağını savundu. Gökçek, konuyu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la da görüştüğünü ve bir yorum yapmadığını belirtirken, karara itiraz edeceklerini sözlerine ekledi. CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler