YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkent Ankara'da tarihi buluşma
Başkent Ankara'da tarihi buluşma
Başkent Ankara'da tarihi buluşma
11 Kasım 2007 / 09:32 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ankara Forumu, İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı bir araya getirecek. İki devlet başkanı TBMM'de konuşacak.

Türkiye, İsrail-Filistin barışına yönelik bu ay sonunda yapılması öngörülen ABD'nin desteklediği Annapolis konferansı çalışmaları için mekik diplomasisi yürütüldüğü günlerde, bu alanda tarihi bir buluşmaya ev sahipliği yapacak.

Annapolis konferansına günler kala İsrail ve Filistin'i en üst düzeyde birlikte ağırlamaya hazırlanan Ankara, İsrail ve Filistinli işadamlarını, Türkiye'nin öncülüğünde, barış için sanayi projesi etrafında bir araya getiren Ankara Forumu'nun, Batı Şeria'daki organize sanayi projelerine start verecek çerçeve mutabakatını da üç ülkenin cumhurbaşkanlarının gözetiminde hayata geçirecek. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün resmi daveti doğrultusunda Türkiye ziyaretine bugün başlayacak.


Peres, sabah uçakla Türkiye'ye doğru yola çıkacak ve öğle saatlerinde Ankara'da olacak. İsrail Cumhurbaşkanı, Ankara'daki ilk gününde Anıtkabir'i ziyaret ederek saygı duruşunda bulunacak, daha sonra Bilkent Üniversitesi'nde konferans verecek. Peres'e Bilkent Üniversitesi'nce fahri doktora unvanı takdim edilecek. Ankara'daki temasları süresince yabancı konukların ağırlandığı Camlı Köşk'te kalacak olan Peres, 12 Kasım Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Gül tarafından resmi törenle karşılanacak, iki cumhurbaşkanı baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek. Peres, öğleden sonra TBMM Başkanı Köksal Toptan ile bir araya gelecek ve Camlı Köşk'te Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı kabul edecek; aynı akşam Cumhurbaşkanı Gül, Peres onuruna akşam yemeği verecek. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da pazartesi günü, Cumhurbaşkanı Gül'ün resmi davetlisi olarak Türkiye'ye gitmek üzere Ürdün üzerinden hareket edecek.


Peres ve Abbas TBMM'ye hitap edecek


İsrail Cumhurbaşkanı ve Filistin Devlet Başkanı, 13 Kasım Salı günü, Türkiye'nin öncülüğünde son birkaç yıldır üzerinde çalışılan, barış için sanayi projesi Ankara Forumu çerçevesinde, Batı Şeria'da organize sanayi bölgesinin kurulmasına yönelik ilk somut adımı da Ankara'da atacak.

Gül, Peres ve Abbas, üç ülkenin iş adamlarınca, Batı Şeria'da Tarkumiya veya Cenin'de kurulması öngörülen sanayi bölgesinin çerçeve mutabakatının imza töreninde "gözlemci" olarak bulunacak. Çerçeve anlaşması, Ankara Forumu'nu oluşturan taraflar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İsrail İmalatçılar Birliği Başkanı Şraga Broş ve Filistin Sanayi Ticaret ve Tarım Odaları Başkanı Ahmed Haşim Zugeyr arasında imzalanacak.


İmza törenin ardından Cumhurbaşkanı Gül ile İsrail ve Filistinli konukları, TOBB'un Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi bünyesindeki TEPAV'da verilecek öğle yemeğinde bir arada olacak.

13 Kasım Salı günü öğleden sonra, önce İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, TBMM'ye hitap edecek.

Peres, böylece bir Müslüman ülke parlamentosunda konuşan ilk İsrail Cumhurbaşkanı da olacak. Filistin lideri Abbas da Türkiye Parlamentosu'nda konuşacak ilk Filistin Devlet Başkanı olacak.

Cumhurbaşkanı Gül de Genel Kurul'da komisyon sırasına oturarak liderlerin konuşmasını dinleyecek.


Olmert: "Peres'in Türkiye'ye ziyareti tarihi"


İsrail Başbakanı Ehud Olmert, geçen hafta başında Peres'in Türkiye ziyaretini "tarihi" olarak nitelendirmiş ve Peres'in Türkiye Parlamentosu'nda konuşmak için davet edilmesini de "olağanüstü bir olay" olarak değerlendirmişti.

Olmert, Türkiye'nin önemli bir demokratik ve aynı zamanda Müslüman ülke olduğunu ifade etmiş, "dost" bir ülke olan Türkiye'nin Arap ülkeleriyle İsrail'i yakınlaştırmada büyük rol oynayabileceğini belirtmişti.


Peres de Türkiye'nin barış sürecinde birincil sırada rol oynayabileceğini kaydederek, "Türkiye'nin ılımlı ve demokratik yapısının, İran ile özdeşleşen aşırı dinci İslam'a karşı bir denge gücü olabileceğini" belirtmiş ve "Eğer Türkiye'nin tarzı kazanırsa hepimiz kazanırız. Müslümanlar, Araplar ve İsrailliler" demişti. Peres, Türkiye'nin tüm İslam dünyası içinde örnek bir ülke olduğunu defalarca vurgulamıştı.


Peres, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde, 1993 ve 1994 yıllarında iki kez Ankara'yı ziyaret etmişti. İsrail Cumhurbaşkanı Peres, salı günü TBMM'ye hitap ettikten sonra temaslarını sürdürmek üzere İstanbul'a geçecek. Filistin Devlet Başkanı Abbas ise aynı günün akşamı, Cumhurbaşkanı Gül'ün onuruna vereceği akşam yemeğinden sonra ülkesine dönecek. Peres, İstanbul'da Yahudi toplumunun önde gelenleri ile buluşacak, ayrıca onuruna verilecek yemeğe katıldıktan sonra gece geç saatlerde Türkiye'den ayrılacak.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler