YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkanlık sistemi yorumu
Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin ’Bu konu tartışılabilir ama iktidar gündemimizde yok diyor. İktidarın gündeminde olmayan bir konunun bizim tarafımızdan tartışılma konusu yapılmasının doğru olacağını sanmıyorum' dedi.
Başkanlık sistemi yorumu
15 Eylül 2010 / 11:08 Güncelleme: 15 Eylül 2010 / 12:03

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Brüksel’de AB yetkilileriyle yapacakları görüşmelerde CHP’nin AB ile ilgili görüşlerini aktaracaklarını, AB’nin bugün içinde bulunduğu konum, dış politikası, güvenlik politikası gibi konuları ele alacaklarını belirtti.

Kılıçdaroğlu, Brüksel’e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda
gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Genel Başkan seçildikten sonra AB büyükelçileri ile yemekte bir araya geldiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Orada CHP’nin AB ile ilgili görüşlerini
kendilere aktarmıştım. Son derece güzel bir toplantı olmuştu. O toplantının
sonucunda bu düşüncelerimin Brüksel’de de dile getirilmesinin uygun olacağı ifade edildi. Bu bağlamda arkadaşlarla bugün Brüksel’e gideceğiz" diye konuştu.

Yapacakları görüşmelerin içeriğine ilişkin veren Kılıçdaroğlu, "CHP’nin AB ile ilgili görüşleri artı AB’nin bugün içinde bulunduğu konum, dış politikası, güvenlik politikası gibi konular görüşülecek. Önce kendimizi aktaracağız, düşüncelerimizi ifade edeceğiz. Aynı zamanda AB’deki son gelişmeleri yetkililerinden öğrenmiş olacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin bir soru üzerine de şunları söyledi: "O konuda Adalet ve Kalkınma Partisinin yetkilileri son derece ihtiyatlı bir dil kullanıyor. ’Bu konu tartışılabilir ama gündemimizde yok’ diyorlar. İktidarın gündeminde olmayan bir konunun bizim tarafımızdan tartışılma konusu yapılmasının doğru olacağını sanmıyorum çünkü ’Türkiye’nin gündeminde değil’ demektir."

Bir gazetecinin genel seçimlere yönelik partisinin hazırlıklarını sorması üzerine Kılıçdaroğlu, CHP’nin kıyıdan Anadolu’nun içlerine doğru yayılmaya başladığını, önümüzdeki süreçte halk oylaması sonuçlarını da değerlendirerek yeni bir seçim stratejisi belirleyeceklerini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, CHP Genel Sekreter Yardımcısı Gülsün Bilgehan, CHP Brüksel Temsilcisi Kader Sevinç de Brüksel’e gitti. (A.A.)

O zaman siz getirin
 // uğur kayabaş
tüm modellerden farklı türkiyeye özgün bir model teklifini ozaman siz getirin çalışarak. tabiki hiç çalışmadan hazırca eleştiri ve muhalefete hazırsınız. AKP getirse hemen secim malzemesi yapacaksınız vatan elden gidiyor edebiyatıyla....
15 Eylül 2010 12:10
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler