YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkanlık sistemi Türkiye için uygun mu?
Kanal A canlı yayınına katılan eski milletvekili Kemal Çelik başkanlık sisteminin Türkiye'nin bir ihtiyacı olduğunu söyledi.
Başkanlık sistemi Türkiye için uygun mu?
05 Aralık 2015 / 01:21 Güncelleme: 05 Aralık 2015 / 08:36

Kanal A da yayınlanan Kanal A Yayın Koordinatörü Fahrettin Damga'nın hazırlayıp sunduğu Gözden Kaçanlar programına Emniyet Müdürlüğü ve Hakkari Valiliği de yapan Eski DYP Milletvekili Kemal Çelik ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdinç Yazıcı konuk oldu.

Gündeme ilişkin önemli konular üzerine açıklamalar yapan Çelik başkanlık sisteminin Türkiye'nin bir ihtiyacı olduğunu belirtti. Çelik "Başkanlık sistemi veya partili cumhurbaşkanı gibi bir sistemin olduğu bir yeni anayasa denilirken anlaşılması gereken budur bu bir ihtiyaçtır. Hem içte ihtiyacımızdır hem de dışta ihtiyacımızdır bu. Ama vatandaşımıza bunu iyi anlatalım. Şimdi deniliyorki diktatör gelir mi? Bir kere sistem var. Sistem diktatör getirmez birde sandık seçim çok önemli şeyler. Bizim bir demokrasi kültürümüz oluştu korkmaya endişe etmeye gerek yok. İnşallah dünyayı bilen, tarihi bilen, yeni bir tarih yazmak isteyen başkan adaylarımızda çıkar" şeklinde konuştu.

İşte Kemal Çelik'in konuşmasında öne çıkanlar:

HIZLI REAKSİYON GÖSTEREN BİR YÖNETİM İHTİYACIMIZ VAR

Türkiye'nin başkanlık sistemi olayı bir ihtiyacı gibi görünüyor. Olaya içten değil dıştan bakalım.  Balkanlar, Kafkaslar, Orta Asya, Türk Cumhuriyetleri daha doğrusu bir büyük devlet politikası uyguluyoruz biz.  Hızlı reaksiyon gösteren bir yönetim ihtiyaçımız var. Başkanlık sistemimiz yok ama seçimle gelmiş bir başkanımız var. Bu başkan sayesinde Türkiye dünyanın en popüler ülkesi haline gelmiş durumda. Başkan sayesinde. 

DÜNYA'DA ERDOĞAN DENİLDİĞİNDE AKLA TÜRKİYE GELİYOR

İslam alemi ilk defa Türkiye'nin arkasındaysa Türkiye'yi temsil eden başkanında bir duruşu varsa dünya şuna bakıyor: Dünya ABD'den önce Obamayı konuşuyor, Rusya'dan önce Putin'i konuşuyor yani, o ülkenin temsilcileri kolayca Obama denildiği zaman ABD, Putin denildiği zaman Rusya anlaşılıyor. Bugün Erdoğan denildiğinde de Türkiye anlaşılıyor. Demekki bizim başkanlık sistemine böyle bir ihtiyacımız var.

İçteyse Parlementer sistemde biz bunu yapamadık. Eğer cumhurbaşkanı seçimle gelseydi yine yapamazdık biz bunu. Sembolik cumhurbaşkanı yani bir şey neden sembolik olsun ki etkili ve yetkili olsun. Dolayısıyla bu bölge bizim nüfuz alanımız bu bölgenin halkları Türkiye'den birşey bekliyor. Gördükki Avrupa'da Türkiye'den birşey bekliyormuş Rusya kabadayısına karşı. Hatta ABD'de bekliyormuş. Olay yeni anayasa daha önce de yeni anayasa değiştirdik. 

SİSTEM DİKTATÖR GETİRMEZ

Başkanlık sistemi veya partili cumhurbaşkanı gibi bir sistemin olduğu bir yeni anayasa denilirken anlaşılması gereken budur bu bir ihtiyaçtır. Hem içte ihtiyacımızdır hem de dışta ihtiyacımızdır bu. Ama vatandaşımıza bunu iyi anlatalım. Şimdi deniliyorki diktatör gelir mi? Bir kere sistem var. Sistem diktatör getirmez birde sandık seçim çok önemli şeyler. Bizim bir demokrasi kültürümüz oluştu korkmaya endişe etmeye gerek yok. İnşallah dünyayı bilen, tarihi bilen, yeni bir tarih yazmak isteyen başkan adaylarımızda çıkar.

PARLEMENTER SİSTEM BİZE DAR GELDİ

Parlementer sistem bize dar geldi. Eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan olmassaydı paralel yapı açık ve net öyle söylüyordu. bu sistem böyle şeylere müsait zaten askeri darbelere alışmıştık. Seçilmiş bir cumhurbaşkanı gayet güzel yönetiyor. Ve ortaya bir öneri atıyor başkanlık sistemi tartışılmalı. Olmazsa partii cumhurbaşkanı diyor. Biran önce meclis kendisine çeki düzen vermeli. Muhalefete proje programıyla gelmeli. Porje program koysun başka türlü olmaz.

Yeni Türkiye için yeni bir yönetim modeli ortaya koymadığınız sürece zaten yeni anayasa da birşey yok. 61'e benzeyen anayasa onların istedikleri. Eğer içinde Türkiye'yi bölgesel ve küresel bir güç konumuna getirecek bir anayasada bölgeyi yönetecek bir sistem ortaya koymuyorsanız. Bunun adı yeni anayasa olmaz.  

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler