YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkanlık sistemi Türkiye için ne anlama geliyor?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Eğer bizde başkanlık sistemi olsaydı biz geldiğimiz noktanın çok daha ilerisinde olurduk. Birçok kez bizim önümüzü tıkanmıştı, bunları aşana kadar çok mücadeleler verdik" dedi.
Başkanlık sistemi Türkiye için ne anlama geliyor?
30 Ocak 2015 / 09:25 Güncelleme: 30 Ocak 2015 / 09:47

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Nasıl bir başkanlık sistemi arzu ediyorsunuz, neden böyle bir şeyi gerekli görüyorsunuz, sistemdeki yetki denetimi dengesi nasıl olmalı" sorusu üzerine, başkanlık sistemi üzerinde birçok spekülasyon yapıldığını, bu konuyu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Başbakanlığı döneminde de gündeme getirdiğinde yine birçok spekülasyon yapıldığını anımsatarak, "Birçok alışkanlıkları siz değiştirmeye, reforme etmeye yönelik adımlar atarsanız bunların üzerinden spekülasyonları muhakkak yaparlar" ifadesini kullandı.

Erdoğan, "Eğer bizde başkanlık sistemi olsaydı biz geldiğimiz noktanın çok daha ilerisinde olurduk. Birçok kez bizim önümüzü tıkanmıştı, bunları aşana kadar çok mücadeleler verdik" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve geldiği 28 Ağustos 2014'ten bugüne yurtiçi, yurtdışı seyahatleri ve Türkiye'ye gelen yabancı konuklarıyla yoğun bir gündemi bulunduğunu ifade ederek, hiçbir zaman gündemin dışında kalmadığını, gündemin dışında kalmasının da görevi gereği mümkün olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT’de yayınlanan programda gündemi değerlendirirken başkanlık sistemiyle ilgili olarak sarf ettiği sözler yankı uyandırdı. Dünyada şu anda G20 ülkeleri içinde 10 ülke başkanlık sistemi ile yönetildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, geri kalan 8 tanesi başkanlık sistemi ile yönetilmiyor, böyle bir yapı içerisinde artık bir gerçeğin görülmesi gerektiğini savundu.

Peki, Erdoğan’ın bahsettiği bu ülkeler hangileri?

Bilindiği üzere, G20 ülkelerini; Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye ve Avrupa Birliği Komisyonu oluşturuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları doğrultusunda baktığımızda güçlü devlet niteliğindeki ABD, Fransa, Arjantin, Brezilya, Çin, Endonezya, Güney Kore, Hindistan, Meksika ve Rusya’da ya yarı başkanlık ya da tam başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Almanya, İtalya gibi ülkeler parlamenter sistemle; Suudi Arabistan krallıkla; İngiltere ve Japonya gibi ülkeler ise anayasal monarşiyle idare ediliyor.

Başkanın halk tarafından seçildiği, yargı, yasama ve yürütme güçlerinin birbirinden sert olarak ayrıldığı başkanlık sisteminde, başkanın yasamayı feshedemediği gibi yasama yürütmeyi, yürütme de yasamayı feshedemez. Başkanın yasama işlerine kesinlikle karışamadığı bu sistemde aynı şahsın hem yasama organında hem de yürütme organında yer alması mümkün değil. Yani devletin içişlerine bakan bir kişi aynı zamanda Meclis’te yer alamaz.

Bu kısa ve öz bilgileri verdikten sonra dünyada başkanlık sistemiyle yönetilen ülkeler hangileri onlara bakmak gerekiyor.

Tam başkanlık sisteminin uygulandığı ülkeler:

Afganistan, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Azerbaycan, Belarus, Bolivya, Brezilya, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Ermenistan, Ekvator, El Salvador, Filipinler, Guatemala, Güney Kore, Haiti, Honduras, İran, Kazakistan, Kenya, Kıbrıs, Kolombiya, Kostarika, Liberya, Meksika, Nikaragua, Nijerya, Panama, Paraguay, Peru, Seyşeller, Sierra Leone, Sri Lanka, Sudan, Surinam, Şili, Tanzanya, Türkmenistan, Uganda, Uruguay, Venezuela, Zambiya…

Yarı başkanlık sisteminin uygulanan ülkeler:

Suriye, Fransa, Rusya, Portekiz, Finlandiya, Namibya, Çin, Burkino Faso, Avusturya, Moritanya, Moğalistan, Nijer, Filistin, Pakistan, Romanya, Senegal, Ukrayna, Tayvan, İrlanda, Gürcistan ve İzlanda…

 

AJANSLAR/HABER7

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler