YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkanlık sistemi neler getirecek?
Ahmet Gündoğdu, milletin egemenliği, seçim gücünün artması, birçok avantajları bulunan başkanlık sistemiyle gelecekleri anlattı.
Başkanlık sistemi neler getirecek?
16 Haziran 2016 / 09:11 Güncelleme: 16 Haziran 2016 / 09:13

Kanal A'da yayınlanan dün gece Bayram Zilan'ın moderatörlüğünü üstlendiği 'A Politik' programına konuk olan AK Parti Milletvekili Ahmet Gündoğdu ve MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri, başkanlık sistemini artıları ve eksileriyle değerlendirdi.

İşte Ahmet Gündoğdu'nun konuşmasından önemli satırbaşları:

BAŞKANLIK SİSTEMİ NELERİ VADEDİYOR?

90 küsür yıllık demokrasi tarihimizde parlamenter sistemi çok net gördük. Sayın Kılıçdaroğlu'nun sistemle rejimi bilinçli olarak karıştırdığını düşünenlerdenim.

Başkanlık, yarı başkanlık, parlamenter sistem, bunlar hükümet modelleridir. Rejim değişikliği değildir.

ABD'ye başkanlık sistemi kanla gelmemiştir. Almanya parlamenter sistemi başkanlık sistemini getirmemek için kan akıtıp parlamenter sistemde kalmış değildir.

Parlamenter sistem tıkanmıştır, başkanlık sistemini istiyoruz derken neleri öne çıkarıyoruz diye açıklayacak olursak;

1) Başkanlık sisteminde meşruiyet sorunu asla olmayacak, tartışmalar olmayacak. 

2) Kuvvetler ayrılığı net bir şekilde olacak. Başkanlık sisteminde meclis sadece yasama olacak, bakanlar meclisten olmayacak. 

3) Yürütmede çift başlılık ortadan kalkacak. Mevcut anayasaya göre cumhurbaşkanı yürütmenin başı ama başbakan da yürütmenin başı. Bu anayasa parlamenter sisteme göre hazırlandığı zaman bile cumhurbaşkanı başbakan arasında sistemsel krizler oluyordu. Şimdi halk doğrudan cumhurbaşkanını kendi seçip, fiili olarak başkan seçilmesini getirmiştir.

4) Başkanlık sisteminde baraj sorunu yok. 

5) Başkanlık, erken sisteme ve koalisyona kapalı. 95 yılda 65 hükümet bizde kuruldu. 200 
küsur yılda ABD'de 40 hükümet kuruldu. Hükümeti parlemento değil millet belirliyor başkanlık sisteminde. Şimdiki sistem de bunu parlamento belirliyor. 

Başkanlık sistemi özünde tamamen istikrarsızlığa kapalı ve millet egemenliğini bütünüyle benimsemektedir.

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 // Ömer
emekçilerin teri üzerinden sendika ağalığına oradanda milletvekiliiğne zıplaya Bu gibileri gördükçe tiksiniyor siyasetin gerçekten ahlak ve emek kudsiyetini lekelediğine inancım her gün daha da pekişiyor.asgari ücretli kirada oturan üç çocuklu aile ve ekstra iş yapmak zorunda kalan öğretmen memurun olduğu bir ortamda bu saçmalık!!! Utan yahu......
16 Haziran 2016 16:35
SENİ BAŞKANDA YAPACAĞIZ AMAAAAA..!
 // ismail emre
Türkiye evet yükseliyor ekonomi istikrarlı bir şekilde büyüyor okey
Chp zihniyeti kemalizim oyunlarını halk artık yutmuyor o tehlikeler de birer birer kalkıyor darbeler dönemi kapandı okey
ve dahası nice sorunlar mazide kaldı hepsi temizledi okey
AMAAAAA Ülke büyürken halkının tek geçim kaynağı maaşını asgari ücreti açlık sınırında bırakır verdiğin zammı geri alır zengini zengin fakiri fakir yaparsan o millet başkanmış demez seni sülalen ile inönüye yollar...insanı yaşat ki devlet yaşasın...!...
16 Haziran 2016 Perşembe 15:14
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler