YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkanlık seçimleri başladı
Başkanlık seçimleri başladı
15 Kasım 2009 13:18
Burdur'un Gölhisar İlçesi'ne bağlı Yusufça Beldesi'nde belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimleri başladı
Burdur'un Gölhisar İlçesi'ne bağlı Yusufça Beldesi'nde belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimleri başladı.
Burdur'a bağlı, 37 yıllık belediye tarihinde Bakan, Genel Başkan görmeyen ve seçimler dolayısıyla 1 Başbakan Yardımcısı, 3 Bakan, 2 Genel Başkan ve bir de grup başkanvekili ağırlayan Burdur'un Gölhisar İlçesi'ne bağlı Yusufça Beldesi'nde belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimleri başladı.

Dün CHP lideri Baykal'ın da ziyaret ettiği beldedeki seçim sonuçları 'Demokratik Açılım' tartışmalarının ardından önemli bir gösterge sayılıyor Gölhisar'a bağlı Yusufça Beldesi'nde 6 adayın yarıştığı belediye başkanlığı ve 9 kişilik belediye meclisi üyeliği seçimi yapılıyor. 1748 nüfuslu Yusufça, 5 bin 747 sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun kapsamında nüfusu 2 binin altında olduğu gerekçesiyle, 29 Mart 2009'da yapılacak yerel seçimler öncesi belde niteliğini kaybetti. Yusufça Belediye Meclisi 18 Nisan 2008'de karar alarak, Gölhisar'a bağlı mahalleye dönüştü.

Köy olmak yerine mahalle olmayı seçen Yusufça, kararın Danıştay tarafından iptal edilmesinden sonra da belde unvanına dönüş yapmadı. 29 Mart'ta yapılan seçimlerde Gölhisar Belediyesi için oy kullanan Yusufçalılardan bazıları bu duruma razı olmadı.

Isparta Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açan 2 kişi yörenin yeniden belde olmasını sağladı. Isparta Bölge İdare Mahkemesi 18 Ağustos 2009'da beldenin yeniden belediye tüzel kişiliğiyle yönetilmesi doğrultusunda karar verdi. İdare Mahkemesi'nin kararı üzerine Yüksek Seçim Kurulu, beldede belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimlerinin 15 Kasım'da yapılmasını kararlaştırdı.

Burdur Valiliği, beldede seçim yapılıncaya kadar Gölhisar Orman İşletme Müdürü Kemal Ayan'ı belediye başkanı olarak atadı. 6 sandıkta 1383 seçmenin oy kullanacağı seçimler için 37 yıllık belediye tarihinde Bakan, Genel Başkan görmeyen Yusufçalılar, seçimler dolayısıyla 1 Başbakan Yardımcısı, 3 Bakan, 2 genel başkan ve bir de Grup Başkanvekili ağırladı.

Belediye başkanlığı seçimi için AK Parti'den Yılmaz Akkaş, CHP'den Kadir Tavas, SP'den Bekir Karayel, DSP'den Hüseyin Canyürek, DP'den Mehmet Tezcan ve TKP'den Erhan Altınkaynak aday oldu.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Yusufçalılar, Yusufça İlköğretim Okulu'nda kurulan 1001, 1002, 1003, 1004, 1005 ve 1006 nolu 6 sandıkta oy kullanma işlemine başladı. Bazı adayların da oylarını kullandığı beldede seçim heyecanı sürüyor. Seçimlerde 73 yaşındaki Ayşe Öztürk adlı kadın koltuk değnekleri ile oy kullanmaya geldi.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler