YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkanın Kıbrsı biletleri yandı
Başkanın Kıbrsı biletleri yandı
08 Temmuz 2011 08:24
Türkiye tarihinin en büyük şike soruşturmasında tutuklu sayısı 25'e ulaştı...

Futbolda şike iddialarıyla ilgili soruşturma kapsamında önceki gün adliyeye sevk edilen 20 kişiden 15'i dün tutuklandı. Dün akşam saat 20.00'de mahkemedeki işlemleri başlayan şüpheliler, yaklaşık 8 saat İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi nöbetçi hakimi Mehmet Ekinci'ye ifade verdi. Gece saat 04.00'de kararını açıklayan nöbetçi mahkeme, aralarında Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Fenerbahçeli Yönetici İlhan Ekşioğlu, Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz, Eskişehirspor Teknik Direktörü Bülent Uygun ve eski futbolcular Ümit Karan ile Cemil Turan'ın da aralarında bulunduğu 15 kişinin tutuklanmasına karar verdi. Şüpheliler "örgüt faaliyet kapsamında şike yapmak" ve "rüşvet" suçlarından tutuklanarak Metris Cezaevi'ne gönderildi. Mahkemedeki ifadelerinin ardından Yavuz Ağırgöl, Doğan Ercan, Mehmet Şen, Cengiz Demirel ve Erdem Kanyar ise serbest bırakıldı. Şüphelilerin adliyeden ayrılmaları sırasında ise yakınları sinir krizi geçirdi. Bazı taraftarlar da basın mensuplarına saldırdı.

KORCAN DA TUTUKLANDI

11. Ağır Ceza Mahkemesi nöbetçi hakimi Mehmet Ekinci, Aziz Yıldırım hakkında yakalama kararı çıkarılması talebini de karara bağladı. Ekinci kararında hastanede tedavi gören Yıldırım'ın örgüt kurma ve şike suçundan şüpheli olduğunu vurguladı. Yıldırım hakkında atılı suçun mahiyeti mevcut delil durumu ve kaçma şüphesini dikkate alarak yakalama kararı verdi.

Tutuklananlar isimler şunlar: Bülent Uygun, Mecnun Odyakmaz, Cemil Turan, Ümit Karan, Korcan Çelikay, İlhan Ekşioğlu, Şekip Mosturoğlu, Ahmet Çelebi, Sami Dinç, Yusuf Turanlı, Abdullah Başak, Bülent İbrahim İşcan, Tamer Yelkovan, Mehmet Yenice ve Ali Kıratlı. Sivasspor kalecisi Korcan Çelikay'ın ismi, ligin son maçı Sivasspor-Fenerbahçe maçında yediği hatalı golle gündeme gelmişti. Soruşturma çerçevesinde emniyetin yaptığı teknik takipte kaleci Korcan'ın bu maç için Fenerbahçe'den 55 bin euro'luk bir otomobil aldığı iddia edilmişti.

KABAK BİZE PATLADI

Kaleci Korcan'ın ise ifadesinde külüp yöneticilerine yönelik ifadeler kullandığı ve "Yukarıdakiler film çevirdi, kabak bize patladı dediği öğrenildi.

Bu arada soruşturma kapsamında gözaltı alınanlardan 11'i de dün adliyeye sevk edildi. İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki işlemleri tamamlanan 11 kişi dün sabah 09.00 sıralarında adliyeye getirildi. Doktor kontrolünden geçirilen şüpheliler savcılık sorgusunun ardından mahkemeye sevkedildi. Akşam saatlerine kadar süren mahkemeden Selim Kımıl, Abdullah Karakuz ve Abdullah Eker hakkında tutuklama kararı çıktı. 3 şüpheliden Selim Kımıl'ın 'suç örgütü üyeliği' diğer iki kişinin de 'silah bulundurmak' suçundan tutuklandığı öğrenildi.

MOSTUROĞLU RAHATSIZLANDI

Şike soruşturması kapsamında tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edilen Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, adliyenin nezarethanesinde rahatsızlandı. Görevlilerin haber vermesi üzerine adliyeye ambulans geldi. Sağlık görevlileri, Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu'na müdahale etmek için saat 01.30 sularında adli-yeye giriş yaptı. Bu sırada çevik kuvvet ekipleri de adliye içinde geniş güvenlik önlemi aldı. 20 dakika içeride kalan sağlık görevlileri, saat 01.50 sıralarında adliyeden ayrıldı. Mosturoğlu'nun strese bağlı olarak tansiyonunun yükseldiği öğrenildi.

HSYK'YA ŞİKAYET DİLEKÇESİ

Şike soruşturması kapsamında hakkında yakalama emri çıkarılan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın avukatı Faik Işık 'soruşturmanın hukuka aykırı bir şekilde yürütüldüğü' iddiasıyla, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği ve TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanlığı'na 3 ayrı şikayet dilekçesi sunuldu. Şikayet dilekçesinde sorumluluğu bulunan yargı mensuplarından isim verilmeksizin şikayetçi olundu, ayrıca soruşturmaya ilişkin belgelerin basında yer aldığı, gizlilik kararının ise sadece şüphelilere ve avukatlarına uygulandığı ileri sürüldü.

 

Başkan'ın Kıbrıs biletleri yandı

 

Polisin şike operasyonunu önceden haber alan Aziz Yıldırım'ın, 20 kişiyle KKTC'ye kaçmak için uçak biletleri aldırdığı ortaya çıktı. Şüphelilerin kaçma hazırlığı dinlemeye takılınca polis operasyonu erkene aldı.

 

Şike soruşturması kapsamında gözaltına alınan Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'a operasyon yapılacağı bilgisinin önceden sızdırıldığı iddia edildi. Yıldırım'ın da bunun üzerine kendisi de dahil 20 kişi adına Kuzey Kıbrıs'a bilet aldığı ancak olaydan haberdar olan polisin operasyonu bir gün önceye alarak kaçış planını engellediği öğrenildi.

OPERASYON BİLGİSİ İÇERİDEN SIZDIRILDI

Alınan bilgiye göre şike şebekesini 8 ay takibe alan İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli bir polis memuru, arkadaş ortamında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve birçok ünlü isme operasyon yapılacağını söyledi. İddiaya göre polisin operasyonu anlattığı bir arkadaşı da aldığı bilgiyi Aziz Yıldırım'a ulaştırdı.

Operasyon yapılacağını haber alan Aziz Yıldırım ise 2 Temmuz Cumartesi günü Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu yöneticiler ile şikeye bulaşan menejerleri kulüp binasına çağırdı. Şüphelilerin binaya gelişleri polis tarafından adım adım izlenirken, operasyon ihtimalinden duydukları tedirginlik de telefon dinlemelerine takıldı.

ASBAŞKAN EMNİYET'E OPERASYONU SORDU

Toplantıda durum değerlendirmesi yapılırken, Mosturoğlu'nun, emniyetteki tanıdıklarını arayarak "Operasyon var mı?" diye sorduğu ancak net bir bilgi alamadığı öğrenildi. Buna rağmen Yıldırım, bazı kulüp yöneticileri ve şikeye adı karışan toplam 20 kişi için Kıbrıs uçağına bilet aldırınca, firardan şüphelenen polis operasyonu 3 Temmuz Pazar'a çekti.

 

Emniyette sustu

 

Şike soruşturmasında rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, anjiyo olduktan sonra yeniden dün emniyete getirildi. Burada susma hakkını kullanan Yıldırım ifadesini bugün savcıya ifade verecek.

 

Savcı Berk'le 2 saat

 

Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Nihat Özdemir ile Asbaşkanları Ali Koç ve Cihan Kamer, futbolda şike iddialarına ilişkin soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk ile görüşerek soruşturmaya ilişkin bilgi aldı. Özdemir, Koç ve Kamer daha sonra, duruşma salonlarının bulunduğu kapıyı kullanarak adliyeden ayrıldı. Fenerbahçeli yöneticiler herhangi bir açıklamada bulunmazken, adliyeden ayrılışları sırasında basın mensuplarının yoğun ilgisi nedeniyle kısa süreli bir izdiham yaşandı. Yaklaşık 2 saat adliyede kalan yöneticiler, basın mensuplarının ısrarlı sorularını cevapsız bıraktı. Bu arada Savcı Berk'in soruşturmanın gizlliğini ihlal eden haberler ve sızdırılan belgelere ilişkin suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi.

 

Tutuklananlar:

 

 

 

Şekip Mosturoğlu (FB Asbaşkanı)

 

Cemil Turan(FB Altyapı Koord.)

 

İlhan Ekşioğlu (FB yöneticisi)

 

Ömer Ülkü (Giresunspor Bşk)

 

Olgun Peker (Giresunspor eski Bşk)

 

Mecnun Odyakmaz (Sivasspor Bşk.)

 

Bülent Uygun (Eskişehirspor teknik direktörü)

 

Ümit Karan (Eskişehirspor sportif direktörü)

 

Korcan Çelikay (Sivasspor kalecisi)

 

Ahmet Çelebi (Sivasspor yöneticisi)

 

Çoşkun Çalık (Giresunspor başkan yardımcısı)

 

Hakan Karaahmet (Giresunspor eski yönetim kurulu üyesi)

 

Abdurrahman Yakut (Diyarbakırspor eski başkanı)

 

Haldun Şenman (TFF Tescil İşleri Müdürü)

 

Talat Emre Koçak (Avukat)

 

Avukat Sami Dinç (Federasyon yöneticisi)

 

Yusuf Turanlı (Ç. Rizespor futbol şube sorumlusu)

 

Abdullah Başak (Menejer)

 

Bülent İbrahim İşcen (Armatör)

 

Tamer Yelkovan

 

Mehmet Yenice

 

Ali Kıratlı

 

Selim Kımıl

 

Abdullah Karakuz

 

Abdullah Eker

 

Serbest bırakılanlar:

 

 

 

Mehmet Yıldız (Eskişehirspor futbolcusu)

 

Levent Eriş (Adanaspor teknik direktörü)

 

Özcan Üstüntaş (Menejer)

 

Özden Tütüncü (Giresunspor Taraftarlar Derneği Başkanı)

 

Serdar Berkin (Adanaspor teknik direktör yardımcısı)

 

Murat Tanış (Mersin İdman Yurdu tribün lideri)

 

Beşir Acar (Mersin İdman Yurdu Asbaşkanı)

 

Volkan Bahçekapılı (Emre Belözoğlu'nun yeğeni)

 

Özden Arslan (Menejer

 

Mahmut Güneş (Menejer

 

Ümit Aydın (Menejer, eski GS, BJK oyuncusu)

 

Tarık Özaslan (Menejer)

 

Erman Ertaş (Altay Kulübü Genel Müdürü)

 

Abdullah Cila (Menejer)

 

Emanuel Emenike (Fenerbahçeli futbolcu)

 

Sezer Öztürk (Fenerbahçeli futbolcu)

 

Halil Köntek

 

Yavuz Ağırgül

 

Doğan Ercan

 

Mehmet Boz

 

Tuğrul Çağrı Özer

 

Mustafa Efe

 

Mehmet Şen

 

Cengiz Demirel

 

Erdem Konya

 

Sivasspor: Çantada bilet vardı

 

Sivasspor'la yapılacak maçta Fenerium poşetiyle para taşındığı iddialarına yönetimden yanıt geldi. Görüntülerdeki çantada protokol biletleri ve misafir davetiyeleri olduğunu açıklayan yönetim, kaleci Korcan'ın sözleşmesinin feshedildiğini duyurdu. Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz, Korcan Çelikay ve Ahmet Çelebi'nin, şike soruşturmasında tutuklanmasının ardından Sivasspor Yönetim Kurulu, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

POŞET AÇIKLAMASI

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 'Basın ve kamuoyunda internet sitelerinde bazı yöneticilerimizin çıkan fotoğraflarını hayret ve üzüntü içerisinde izledik. Kulüp yöneticileri olarak her gelen misafir takım yöneticilerini ve teknik heyeti ziyaret edip, maç öncesi yemekte birlikte olduk. Şehrimizi tanıtma ve misafirperverliğimizi gösterme adına kaldıkları otelde ziyaret ettik. Bu sadece Fenerbahçe yöneticilerine mahsus bir olay değildir. Görüntülerdeki taşınan çanta içerisinde ise maç öncesi protokol biletleri ve Fenerbahçe Kulübü'ne verilmek üzere misafir davetiyeleri bulunmaktadır. Protokol davetiyeleri ile ilgili görevli yöneticimiz her maçta olduğu gibi Faruk Taşseten'dir. Sivasspor'un misafirperverliğini gelen tüm takımlar takdirle karşılamakta ve gittiklerinde teşekkür etmektedirler.'

 

Emenike sınırdışı edilmeyecek

 

Şike soruşturmasında serbest kalan Emenike'nin uzun süreli oturum ve çalışma izni bulunması nedeniyle hakkında sınır dışı işleminin uygulanmasına gerek olmadığı bildirdi

 

Futbolda şike iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve savcılıkça serbest bırakılan Fenerbahçe'nin yeni transferi Emmanuel Emenike hakkında sınır dışı işlemi uygulanmayacağı bildirildi. Emn. Gen. Md. Yabancılar Hudut İltica Daire Başkanlığı, İstanbul Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne Emmanuel Emenike'nin uzun süreli oturum ve çalışma izni bulunması nedeniyle hakkında sınır dışı işleminin uygulanmasına gerek olmadığı yönünde yazı gönderdi. Prosedür gereği, Türkiye'de adli olaya karışan yabancıların, sınır dışı işlemlerinin yapılması amacıyla Yabancılar Şube Müdürlüğüne teslim edildiği, Emenike'nin hakkında ise Türkiye'de uzun süreli oturma izni bulunduğundan sınır dışı işlemi yapılıp yapılmayacağının Yabancılar Hudut İltica Dairesi Başkanlığı'nın incelemesinden sonra belirleneceği bildirilmişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler