25 Kasım 2017 Cumartesi
 • Altın163,366
 • BIST104.539
 • Dolar3,9376
 • Euro4,6999
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,2580
 • İstanbul9 °C
 • Ankara-1 °C
 • İzmir4 °C
 • Konya0 °C
 • Adana7 °C
 • Antalya8 °C
 • Diyarbakır1 °C
 • Bursa4 °C
 • Kayseri0 °C
 • Kocaeli0 °C
 • Şanlıurfa5 °C
 • Gaziantep0 °C
 • İçel12 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkan Obama da olsa...
Gül, Türkiye-İsrail ilişkileri konusunda da, ''Bize birisi İsrail'le ilişkilerinizi aman düzeltir misin derken sözünü keseriz açıkçası. Bu (ABD) Başkan Obama da olsa.' dedi.
Başkan Obama da olsa...
22 Mayıs 2012 / 09:07 Güncelleme: 22 Mayıs 2012 / 09:18

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, NATO zirvesi sırasında görüştüğü herkesi Suriye konusunda uyardıklarını belirterek, ''Bu mesele, biraz Türkiye'yi herkes yine çok takdir ediyor, oynadığı rolden dolayı falan, bir dakika dedik, bu Türkiye ile Suriye arasında bir ikili mesele değil. Bu Suriye ile bütün uluslararası camia arasında bir mesele, onun için BM Güvenlik Konseyi'nde, onun için gözlemciler gidiyor. Ama bu şekilde olmaz bu iş. Hepiniz taahhüdünüzü daha açık şekilde göstermeniz lazım ve daha sağlam durmanız lazım, bunları konuştuk'' dedi.

Gül, Türkiye-İsrail ilişkileri konusunda da, ''Bize birisi İsrail'le ilişkilerinizi aman düzeltir misin derken sözünü keseriz açıkçası. Bu (ABD) Başkan Obama da olsa. İsrail'e söyleyin deriz, onlar ilişkilerini düzeltsin bizimle'' ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Gül, NATO zirvesine katıldığı Chicago'da Türk basın mensuplarıyla sohbet toplantısı düzenledi.

''Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari'nin NATO zirvesinde ABD Başkanı ve NATO Genel Sekreteri tarafından fazla ilgi görmediğine'' dair haberlerin hatırlatılması üzerine Gül, ''Afganistan'ın geleceğini konuşan ve NATO zirvesinin en önemli gündem maddesinin bu olduğu bir yerde Pakistan'ın olmaması kadar mantıksızlık ve dar görüşlülük olamaz açıkçası'' diye konuştu.


-''Böyle saçmalık olur mu dedik''-


Chicago'ya gelmeden önce Pakistan Cumhurbaşkanı Zerdari ile konuştuğunu ve o zaman onu daha davet etmemiş olduklarını belirten Gül, şöyle devam etti:

''Daha sonra Amerikalılarla da konuştuk. Yani böyle bir saçmalık olur mu dedik. Yani kendi kendimizi kandırmaktan başka birşey değil bu. Ona kızacaksın, buna kızacak, böyle birşey olmaz ve nihayet çağırdılar, son dakika da olsa çağırdılar.

Pakistan çok önemli. Pakistan sadece Afganistan bağlantısında değil, bütün Asya'nın güvenliği ve istikrarı açısından da çok önemli. Pakistan'ı da anlamak lazım. Pakistan'ı anlamadan Pakistan'ı hemen tenkit etmek, hemen kötülemek, köşeye sıkıştırmak çok yanlış. Bunları çok daha açık şekilde toplantıda konuştuk. Biz konuştuktan sonra bir baktık, demek ki herkes içinden geçiyor da söylemiyormuş. Yani herkes de doğrusu bizim söylediklerimizi tekrarladı, savundu ve Pakistan buradaydı. Başkan Obama, Pakistan Cumhurbaşkanı'nın konuşmasını oturdu dinledi, hatta dışarı çıkacaktı, biliyorum başka birşeysi vardı, çıkmadı ki konuşmasını dinlemek için Cumhurbaşkanı'nın''.

Gül, ''ikmal yollarıyla alakalı'' meseleye dair soru üzerine, ''İkmal yolları meselesi küçük bir mesele açıkçası. Ufak bir mesele, çok detay bir mesele. Esas mesele çok daha büyük'' dedi.


-''Suriye konusunda görüştüğümüz herkesi uyardık''


Suriye konusuna ilişkin bir soru üzerine Gül, bu konunun NATO çerçevesi içinde gündemde olmadığını, ancak ikili görüşmelerde görüşüldüğünü belirterek, şunları söyledi:

''Doğrusu görüştüğümüz herkesi uyardık. Bu meselede de Türkiye'yi herkes yine çok takdir ediyor, oynadığı rolden dolayı falan, bir dakika dedik, bu Türkiye ile Suriye arasında bir ikili mesele değil. Bu Suriye ile bütün uluslararası camia arasında bir mesele, onun için BM Güvenlik Konseyi'nde, onun için gözlemciler gidiyor. Ama bu şekilde olmaz bu iş. Hepiniz taahhüdünüzü daha açık şekilde göstermeniz lazım ve daha sağlam durmanız lazım, bunları konuştuk.

(BM ve Arap Birliği'nin Özel Temsilcisi) Kofi Annan'ın planının da aldatıcı, zaman kazandırıcı bir şey olmaması lazım. Onun bütün maddeleriyle tam uygulanmasını sağlamak lazım. En çok üzerinde durduğumuz nokta bu. Onun için böyle 300 kişiyle falan olacak şey değil tabi, belki birkaç bin kişinin gitmesi lazım. Yoksa daha farklı olacak''.


-''İsrail bizimle ilişkilerini düzeltsin''-


''Obama ile görüşmenizde İsrail ile ilişkiler konuşuldu mu '' sorusunu da Gül şöyle yanıtladı:

''İsrail'le ilişkiler birkaç vesileyle açıldı. Gayet açık İsrail'le ilişkiler. Bize birisi İsrail'le ilişkilerinizi aman düzeltir misin derken sözünü keseriz açıkçası, bu Başkan Obama da olsa. İsrail'e söyleyin deriz, onlar ilişkilerinizi düzeltsin bizimle. Onu düzeltmeleri için de yapacakları iş var, yapmaları gereken var. Onları yapmadıkları süre içerisinde ilişkiler düzelmez''.

Gül, ''İsrail'de yeni kurulan hükümetten ümitli misiniz '' sorusu üzerine, ''Daha kuvvetli bir hükümet olması iyi bir şey. Hiç değilse kararlarını alırken, işte karar alamıyoruz falan diye bir bahane kalmaz, o açıdan yani hükümetin güçlü olması, her yerde güçlü hükümetleri tercih ederiz doğrusu'' diye konuştu.


-''(Bir Türk NATO Genel Sekreteri) Olabilir tabi, neden olmasın''-


Cumhurbaşkanı Gül, ''Türkiye'nin NATO'daki rolünün artan önemi, ileride bir Türk'ün NATO Genel Sekreteri olma ihtimaline'' dair bir soru üzerine şunları kaydetti:

''Başında da söyledim. Türkiye NATO'nun en önemli üyelerinden birisidir. Yani bakarsan şu anda işte iki tane çok önemli ordu var ortada NATO'nun, birisi Türk'tür. Türkiye'nin üstlendiği görevlerde ne kadar başarılı olduğunu da herkes görüyor. Yani Türkiye'ninki bir temsili olmuyor, Türkiye bir işin içerisine girdiğinde bir sorumluluk alıyor ve onu başarıyla yapıyor.

Dolayısıyla Türkiye'nin giderek güçlendiği, ekonomik, diplomatik, bütün dünya kamuoyundaki görünürlülüğünün süratli bir şekilde yükselmesi, bunlar artık görülmeyen şeyler değil, Türkiye'ye olan sempatinin her coğrafyada artması. Bunun neticesinde tabi ki NATO içerisinde de Türkiye'nin zaten yüksek olan profili daha da yükseliyor açıkçası.

Biliyorsunuz işte (Türk) genel sekreter yardımcısı savunmadan sorumlu, generallerimizin görevleri, diğer önemli kritik kararlar hep alınırken muhakkak Türk dışişleriyle istişare, bunlar NATO'nun gerçekleri haline geldi. Olabilir tabi niye olmasın, Türkiye daha önemli sorumlulukları üstlenebilir, genel sekreter de dahil olmak üzere''.

Gül, ''NATO'da bir Türk genel sekreter olması konusunda bir görüşmenin olup olmadığı'' sorusu üzerine, ''Bununla ilgili bir görüşme yok ama her yerde bu söylediğim şeyler geçerli. Bugün Chicago Tribune'de (ABD Dışişleri Bakanlığı'nın eski müsteşarı) Nick Burns'ün bir yazısı var, o da orada bunlardan bahsediyor, bunları daha çok duyacaksınız önümüzdeki dönemde'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, ''Obama ile görüşmenizde Uludere saldırısı ele alındı mı '' sorusunu, ''Uludere konusunda, Amerikan başkanıyla konuşacağım bir şey yok, Uludere'yi ne konuşacağız ki, bizim kendi meselemiz'' diye yanıtladı. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler