20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,212
 • BIST94.437
 • Dolar4,7316
 • Euro5,4729
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2433
 • İstanbul24 °C
 • Ankara18 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya16 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya22 °C
 • Diyarbakır24 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri16 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep19 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkan Kılıç kararı açıkladı
Başkan Kılıç kararı açıkladı
08 Temmuz 2010 00:34
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Anayasa değişikliği paketiyle ilgili kararını açıkladı. Anayasa Mahkemesi ve HSYK ile ilgili bazı maddelerin kısmen iptaline karar verdi. Kısmen iptal edilen maddeler dışında Anayasa paketi referanduma götürülecek

Sadece şekil incelemesi yapabileceği yönündeki kesin hükme rağmen esasa girerek inceleme yapan Anayasa Mehkemesi, AYM ve HSYK’ya üye seçimine ilişkin iki kritik ifadeyi çıkardı. ‘Reform paketi’ 12 Eylül’de referanduma sunulacak

Yüksek Mahkeme, CHP’nin anayasa değişikliği için yaptığı iptal başvurusu ve yürürlüğü durdurma talebini dün görüştü. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, kararı akşam geç saatlerde açıkladı. Kılıç, CHP’nin paketin tümü hakkında şekil yönünden iptal başvurusunun oybirliği ile reddedildiğini söyledi.

ANAYASA MAHKEMESİ ESASA GİRDİ

Kılıç, CHP’nin yaptığı başvuruda Anayasa Mahkemesi’nin yapısı ve HSYK’nın yapısında değişiklik öngören bazı düzenlemelerin anayasanın değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek 4. maddesine aykırı olduğu iddiasını ise oy çokluğu ile ele aldıklarını söyledi. Kılıç, oy çokluğu ile esasa girme kararı alındığını ifade etti.

AYM VE HSYK’DA KISMİ İPTAL

Kılıç, esasa ilişkin yapılan incelemede Yargıtay ve Danıştay’ın Anayasa Mahkemesi ve HSYK’ya üye seçerken her boş üyelik için Köşk’e sunulacak 3 aday için, bir üyenin bir oy kullanması yönündeki ibareleri iptal edildiğini açıkladı. Yine, HSYK’ya iktisat, siyasal bilimler ve üst kademe yöneticiler arasında seçim yapılması yönündeki düzenlemenin de iptal edildiğini belirtti. Bunlara bağlı ek düzenlemeler de paketten çıkartıldı. HSYK’ya Hukuk dalları öğretim üyeleri ile avukatlar arasından ise seçim yapılabilecek. 

YÜRÜRLÜĞÜ DURDURMAYA RET

Yürürlüğü durdurma talepleri ise oy birliğiyle reddedildi. Kılıç, esasa girilmesi konusundaki bir soruya, “Yasalardaki anayasaya uygunluk denetimi yapıyoruz, burada 4.madde kapsamında olup olmadığı yönünde bir denetim yapılmış oldu. Yasalar için yapılan denetim ile bu denetimi birbiriyle karıştırmayın lütfen” diye konuştu. Kılıç, “Reddi hakim talepleri yetkili olmadıkları gerekçesiyle oy birliği ile reddedildi. Soruşturma taleplerini ise ciddi bulmayarak, başkanlık yetkimi kullanarak işleme koymadım” diye konuştu.

Raportör görüşü dikkate alınmadı

Raportör Ali Rıza Çoban, Anayasa Mahkemesi’nin anayasa değişiklikleri hakkında ancak şekil incelemesi yaptığına işaret ederek, yüksek mahkemenin teklif ve oyalama çoğunluğu ile anayasa değişikliklerinin ivedilikle görüşülmeyeceği şartına uyulup uyulmadığı noktasında başvuruyu inceleyebileceğini ifade etti.  Anayasa değişikliğinin Resmi Gazetede ilk yayımlanmasının referandum için olduğunu, bu nedenle de yürürlüğe girmediğine dikkat çeken Çoban, yasalaşmayan bir düzenleme için iptal için başvurulamayacağını belirtti.

Anayasa Mahkemesi bu ifadeleri metinden çıkardı

ANAYASA MAHKEMESİ (Madde 146)

Yargıtay, Danıştay, Askerî Yüksek İdare Mahkemesi, Sayıştay Genel Kurulu, Yükseköğretim Kurulu ve Baro başkanlarından Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday göstermek için yapılacak seçimlerde, her boş üyelik için, bir üye ancak bir aday için oy kullanabilir; en fazla oy alan üç kişi aday gösterilmiş sayılır.

HSYK (Madde 159)

HSYK’nın, dört asıl üyesi, nitelikleri kanunda belirtilen; yüksek öğretim kurullarının hukuk, iktisat ve siyasal bilimler dallarında görev yapan ögretim üyeleri, üst kademe yöneticileri ve avukatlar arasından Cumhurbaşkanınca... dört yıl için seçilir.

Reform özelliğini koruyor

Adalet Bakanı Sadullah  Ergin:  Anayasa Mahkemesi 148. maddeyi ihlal ederek esasa girdi. Yapmaması gerekeni yaptı. Ortaya çıkan sonucu iyi tahlil etmeliyiz. Kısmen ret var. Siyasi bir karar. Mahkeme yetki gaspı yapmıştır. Ama her şeye rağmen elimizde kalan kısmıyla bu metin reform açısından çok önemli bir metindir. Tüm milletimizi 12 Eylül’de sandığa davet ediyorum. Paket reform özelliğini koruyor. Ortaya çıkan metinin Anayasa’ya uygunluğunu da Mahkeme kabul etmiştir.

İHSAS-I REY GÖLGESİ

• Paket, henüz TBMM Genel Kurulu’nda görüşülürken, düzenlemeler ile ilgili görüş belirlediği gözlenen Fulya Kantarcıoğlu da dünkü duruşmaya katıldı. Kantarcıoğlu, eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’a yürürlüğü durdurma konusunda bilgi vermişti.

Meclis’in yetkisine müdahale

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç: Yüksek Mahkeme, bu kararla TBMM’nin millet adına Anayasa yapma yetkisine açık bir müdahalede bulundu. Oysa Anayasa yapma yetkisi Türk milletine aittir. Bu yetkiyi de millet adına TBMM Genel Kurulu kullanır.

PAKET NELER GETİRİYOR?

• Anayasa değişiklik paketi üzerinde tartışmalar genellikle Anayasa Mahkemesi ve HSYK’nın yapısının değiştirilmesi üzerinden yürütüldü. Ancak, toplumsal hayatımızı yakından ilgilendiren bir çok konuda düzenlemeler de pakette yer alıyor. Paket ile birlikte, idarenin işlemlerine karşı şikayet etme imkanı geliyor. İşkence, kötü muamele, fikir özgürlüğü gibi konularda Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapma imkanı sağlanıyor. Diğer taraftan kadınlara karşı pozitif ayrımcılık yapılmasının eşitlik ilkesine aykırı olmadığı anayasal çerçeveye oturtuluyor. Darbecilere yargı yolu getiriliyor. Ancak bu durum YSK’nın referandum tarihini 12 Eylül’e çekmesi ile birlikte zamanaşımına girdi. Diğer taraftan askere sivil yargı, YAŞ ve HSYK kararlarına karşı yargı yolu açılmış olacak. (Star)

BÜYÜK İLERLEME VAR !
 // BATUHAN
Eskiye nazaran büyük ilerleme olmuş fakat yeterli olmamış bunun önü referandumda çoğunluğun katılımı ve çoğunluğun EVET i tamamının değişmesine onay verip yolunuda açacaktır bukadarı bile hayırlı olsun Allah tamamına erdirsin. Böyle olması birbakıma tamamının reddinden iyi oldu çünki ekonomi sarsılmadan yoluna devam eder....
08 Temmuz 2010 10:12
HÜKÜMETE YASALARI DEĞİŞTİRİN DİYORDU ?
 // BATUHAN
Hani hükümete yasaları değiştirin bir şey yapamıyoruz elimiz kolumuz bağlı diyordu şimdide tamamına destek verememiş. Üstelikte hükümet yasayı deliyor imasındakilerede bir noktada yardımcı olmuş ! Kısacası seçimlerden sonra anayasada köklü bir değişiklik şart !...
08 Temmuz 2010 10:00
tuz kokmuş...
 // ibrahim çelikoğlu
Atatürk İlkeleri-Cumhuriyet-Demokrasi'yi katarak gerekçeli karar yaparlarsa:Ettikleri yemin(Namus ve Şeref)'e ,zarar verirler......
07 Temmuz 2010 21:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler