YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkan Eminağaoğlu'na Bursa'da soğuk duş!
YARSAV Başkanı Bursa'ya konferansa geldi, protesto ile karşılaştı
Başkan Eminağaoğlu'na Bursa'da soğuk duş!
26 Nisan 2009 / 16:34 Güncelleme: 26 Nisan 2009 / 00:00

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Bursa Barosu tarafından düzenlenen 'Yargı Bağımsızlığı' konulu konferansna katılmak için geldiği Bursa'da bir grup avukat tarafından protesto edildi.


Hukukun Üstünlüğüne İnanan Avukatlar Platformu adına açıklama yapan Avukat Veysel Aşkın, Adalet Bakanlığı'nın 'tarafsızlığını ve saygınlığını yitirdiği' gerekçesiyle hakkında soruşturma başlattığı YARSAV Başkanı'nın adının 'yargıya müdahaleyle' birlikte anıldığını hatırlattı. "Davet edilen isim bizatihi yargı bağımsızlığına müdahaleyle anılmaktadır." diyen Aşkın, Eminağaoğlu hakkında Adalet Bakanlığı tarafından 'yargıyı etkileme' dahil 4 ayrı soruşturmanın başlatıldığını aktardı. Aşkın, "Konu hukuk olunca 'haklar' manasına gelen 'hukuk' kavramının kullanıldığı bir platformun, özellikle yargı bağımsızlığının Eminağaoğlu'nun şahsında temsil edilemeyeceğine inanmaktayız. Darbe girişimine karşı yapılması zorunlu olan soruşturma ve kovuşturmanın töhmet altında bırakılması yargıya müdahaledir. Yargı bağımsız olmalı ve her türlü etkiden uzak, bütün telkinlere kapalı, yalnızca belirlenmiş kendi bağımsız kurallarıyla işlemelidir. Ülkemizde mevcut ve meşru hukuku ortadan kaldırmaya yönelik bir girişimden dolayı bir yargılama süreci devam ederken, ismi bu dava ile anılan bir şahsın, mensubu olduğumuz baro adına davet edilmesinin, sanki bütün avukatlar aynı görüşteymiş gibi algılanmasını kabul etmiyoruz." diye konuştu.


Açıklama sonrası yaklaşık 100 avukat alkışlarla konferansı protesto ederek Bursa Baroevi önünden ayrıldı. Bu arada, YARSAV Başkanı'nın konuşmasını 30 kişi dinledi.


Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler