YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başkan Aydın'a tepki: Özür dile
Başkan Aydın'a tepki: Özür dile
20 Nisan 2010 07:51
"Mahmut Esat Bozkurt Hukuk Ödülü"nün HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek'e verilmesini eleştirdikleri için cezalandırılmakla tehdit edilen avukatlar Baro Başkanı Muammer Aydın'ı protesto etti

İstanbul Barosu'na bağlı avukatların, baro yönetimine tepkisi devam ediyor. "Mahmut Esat Bozkurt Hukuk Ödülü"nün HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek'e verilmesini eleştirdikleri için 'cezalandırılmakla' tehdit edilen avukatlar, Baro Başkanı Muammer Aydın'ı protesto ederek özür dilemesini istedi.

"Bize Özür Borcun Var" yazılı dövizler taşıyan yaklaşık 200 avukat, İstanbul Adliyesi önünde yaptıkları açıklamada; "Aydın'ın protestocu avukatları gerici ve bölücü olarak nitelendirmesi ve bu avukatların cezalandırılacaklarını açıklaması üzücü ve düşündürücüdür." dedi. Aydın 3 Nisan'daki töreni protesto eden avukatlarla ilgili; "Katılanların çoğu avukat değil, avukat olanlar da cezalandırılacak." açıklamasında bulunmuştu.

Avukatlar adına bildiriyi okuyan Nurcan Yılmaz "Her avukat eşit ve aynı değerdedir. Baro Başkanı olmak, bir avukata diğer meslektaşlarına karşı üstünlük sağlamaz." dedi. Yılmaz, kendilerinin demokrasiden, özgürlükten, adaletten, barıştan ve kardeşlikten yana avukatlar olarak, İstanbul Barosu'nun ırkçı düşünceleri ile tanınan birine hukuk ödülü vermesini kabul etmediklerini ve bu ödülün bir daha verilmemek üzere kaldırılmasını talep ettiklerini belirtti. Yılmaz şöyle devam etti: "Bu yıl ödüle layık görülen Kadir Özbek'in isminin nasıl belirlendiği, bu kişinin hangi meslekî ve bilimsel çalışmaları nedeniyle seçildiği de avukatlara ve kamuoyuna açıklanmalıdır. HSYK Başkan Vekili olarak görev yapan ve yargının kuşatıldığından bahisle, askeri vesayeti sarsma, devlet içindeki çeteleşmeleri ortaya çıkarma ihtimali olan soruşturmalarda görev alan savcı ve yargıçları görevlerinden uzaklaştırma çabasındaki Özbek'in hukuk ödülüne layık görülmesi, baroya üye avukatların çoğunluğu için kabul edilemez niteliktedir."

Muammer Aydın'ın açıklamalarının 'Baro Başkanı' sıfatıyla bağdaşmadığını aktaran Yılmaz, "Protestocu avukatların demokratik yoldan eleştiri hakkını kullanmasına saygılı olması ve onlara karşı takınılan bu çirkin tavrı önlemeye çalışması gereken Aydın'ın, göstericilerin bazılarının avukat olmadığı gibi gerçek dışı bir iddia ve gerekçe ile protestocu avukatları gerici ve bölücü olarak nitelendirmesi ve bu avukatların cezalandırılacaklarını açıklaması ise üzücü ve düşündürücüdür." diye konuştu.
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler