YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Basın yasağı' uygulanmaya başladı
'Basın yasağı' uygulanmaya başladı
22 Aralık 2013 14:17
"Emniyet binalarına gazeteci girişi yasağı" hemen uygulamaya kondu.

03.32'de haber merkezlerine bildirilen "emniyet binalarına gazeteci girişi yasağı" hemen uygulamaya kondu. Sabah İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesindeki binasına giden haberciler işbaşı yapamadı. Kapı görevlisi polisler gazetecilere binaya giremeyeceğini bildirdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün talimatı doğrultusunda Türkiye genelinde gazetecilerin emniyet müdürlüğü hizmet binalarına giriş yasağı uygulanmaya başlandı. Sabah saatlerinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasına giden gazeteciler polis tarafından geri çevrildi.

Eşyalarını toplamaya bile bugün izin yok

Kapıda durdurulan habercilerin bazı özel eşyalarını almak için giriş talebi de geri çevrildi. Gazetecilere bu taleplerinin yarın karşılanacağı söylendi. Habercilerden, çok uzun yıllardır onlara tahsis edilen, Emniyet teşkilatının efsane binası Sansaryan Han da bile varlığını sürdüren "basın odası" nı boşaltmaları istendi.

İşte o yazı;

Emniyet kapılarının habercilere kapatıldığını bildiren yazı sabaha karşı 03.32 den itibaren haber merkezlerine düşmeye başladı. Uygulamanın Emniyet Genel Müdürü'nün emriyle başladığını gösteren yazıda şöyle deniliyor.

"Genel Müdürümüzün talimatıyla, Türkiye genelinde yapılan uygulama çerçevesinde 22.12.2013 tarihi itibariyle basın mensupları Emniyet Müdürlüğü hizmet binalarına giriş yapamayacaklardır. Herhangi bir gelişme veya basın açıklaması olduğu takdirde basın mensupları davet edilecektir. Vatan ve Gayrettepe hizmet binalarında bulunan basın odasını kullanan basın mensuplarının anahtar ve giriş kartlarını teslim etmeleri rica olunur"

Böyle bir uygulama ilk defa oldu

Emniyetteki basın odalarının resmi bir yazıyla duyurulup kapatılması ve habercilere giriş yasağı uygulamasının bir "ilk" olduğu belirtiliyor. 12 Eylül dahil, Emniyet'teki basın odalarının darbe dönemlerinde bile kapatılmadığı ifade ediliyor.

Şubelere giriş zaten yasaktı, odalar basın açıklamaları için

Şu anki uygulamaya göre de gazetecilerin, soruşturmaların sürdüğü şubelere girişi mümkün değil. Girişler ya randevu ya da basın açıklamaları nedeniyle duyurulan davetle yapılıyordu. Haberciler, kaldırıldığı bildirilen odaya gelen davetle şubelere girebiliyordu.

Türkiye'nin gündemini meşgul eden önemli olaylar ve bazı soruşturmalarda, gazetecilere yönelik daha sıkı, ama kısmi ve geçici kısıtlamalarla karşı karşıya kalınıyordu. Bu dönemlerde söz konusu binalara haberci giriş çıkışı istisnasız yasaklanıyordu.

 

 DHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler