YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbuğ'un sert açıklamaları’na Taraf’tan beklenen
Başbuğ'un sert açıklamaları’na Taraf’tan beklenen
Başbuğ'un sert açıklamaları’na Taraf’tan beklenen
15 Ekim 2008 / 17:27 Güncelleme: 15 Ekim 2008 / 00:00

Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'un özellikle Taraf gazetesini muhatap alan ‘çok sert açıklamaları’na Taraf’tan beklenen cevap geldi.


Gazete yazarı ve Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Yasemin Çongar, Org. Başbuğ’un açıklamalarının ‘tehdit koktuğunu’ ileri sürerek, Başbuğ'dan Aktütün'ün hesabını vermesini istedi.


Aktütün saldırısıyla ilgili ‘istihbarat görüntülerini’ yayınlayarak ve Genelkurmay'ı ‘gerekli önlemleri almamakla’ suçlayan gazeteci Yasemin Çongar, NTV'de Org. Başbuğ’un tavrını eleştirdi.


Çongar, konuşmasında şunları söyledi.


GENELKURMAY HESAP VERSİN!
Açıklamanın çok sert ve aşırı bir üsluba sahip olduğu düşüncesine ben de katılıyorum. Hakikaten Genelkurmay'ın kendisinden hiç beklenmedik bir üslupla konuştu Orgeneral Başbuğ. Bu açıdan Genelkurmay adına çok üzücü olduğunu düşünmek lazım. Burada asıl üzücü olan şey ise kamuoyunun beklediği bilginin merak ettiği soruların cevabının bu açıklamada kesinlikle olmamasıydı. Aktütün saldırısı tüm Türkiye toplumunu çok üzen, yaralayan oldu, orada şehitler verdik.


Bu saldırı eğer amacına ulaştıysa neden ulaştı, ulaşmadıysa bile neden bu kadar şehit verildi Genelkurmay Başkanı olarak hem kamuoyuna hem de hükümete açıklamak olmalı.


Bir soruşturma inceleme başlatıldığını söylüyorlar, aslında bu sevindirici. Ancak bu tür olaylardan, bu tür saldırılardan biliyoruz ki bu soruşturmaların incelemelerin sonuçları kamuoyuyla paylaşılmadı. Gerçekten Türk ordusu gerekli güvenlik donanımına sahip mi? Bu tür eylemlere karşı yeterli önlemleri zamanında alabiliyor mu?


Taraf gazetesinin yayınladığı ve bugün bir çok gazetenin ve bir çok televizyonunda yer verdiği bu belgeler; yani Türk Genelkurmayı'nın en üst düzeyde Aktütün baskınının hazırlığından haberdar olduğu, hatta bu görüntülerden, insansız hava uçaklarından naklen izledikleri doğru mu?


GENELKURMAYDAN EMİR ALMAYIZ
Eğer bunlar doğruysa gereği neden yapılmadı. Kamuoyu bunların cevabını bekliyor; ancak bunun cevabını vermeden Genelkurmay Başkanı'nın çıkıp, terör örgütünü başarılı gibi gösterenlerin, akan kandan ve akacak kandan sorumludur demesi, tehditkar bir üslup kullanması, hatta “doğru yerde durun” gibi emir vermesi tabi ki kabul edilemez.


Demokratik bir ülkede Genelkurmay Başkanı medyaya emir vermez. Demokratik bir ülkede Genelkurmay Başkanı kamuoyuna karşı, seçilmiş hükümete karşı sorumludur ve görevini iyi yaptığının hesabını vermek zorundadır.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler