YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbuğ'un okumadığı satır
Başbuğ'un okumadığı satır
11 Şubat 2010 14:25
Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ Fatih Altaylı ve Murat Bardakçı'ya verdiği röportajda iddianamede amirallere suikast ile ilgili tek satırın yer almadığını söyledi. Ancak Başbuğ'un ne yazıkki gözden kaçırıdğı bir satır var...

Habertürk'e röportaj veren Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede subayların amirallere suikast edecekleriyle ilgili tek satır yer almadığını söyledi. Ancak Başbuğ'un bu sözleri çok da gerçeği yansıtmıyor. Çünkü iddianamede mermi içine saklanmış suikast notu belge olarak sunuluyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli iki amirale suikast planladıkları ve uyuşturucu ile TNT kalıbı bulundurdukları iddiasıyla haklarında soruşturma yürütülen 9'u tutuklu teğmen 19 sanık hakkındaki iddianame İstanbul 12'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti. Uzun süre ülke gündemini meşgul eden amirallere suikast iddiasıyla ilgili konuşan Başbuğ; "Aylarca deniz kuvvetleri Komutanı'na suikast yazıldı. İşte 5. iddianame çıktı. Tek satır var mı?" dedi. Sanık teğmenler Faruk Akın ve Sinan Efe Noyan'ın Kocaeli'ndeki evlerinde yapılan arama sırasında bulunan belgeler Başbuğ'un yanıldığını göstermeye yetiyor.

İhbar üzerine yapıldığı belirtilen arama sırasında tutulan tutanaklar iddianamede şöyle yer alıyor.

"AMİRALLERE SUİKAST NOTU ARAMALARDA BULUNDU"

Buzdolabının altında motor kısmının yanında siyah poşet içerisinde 2 ayrı siyah ve beyaz olmak üzere poşet bulunduğunun belirtildiği iddianamede poşet içerisinde 50 adet uzun 9 mm MKE yapımı fişek ve 50 adet kısa 9 mm MKE yapımı fişek bulunduğu kaydedildi. Fişeklerin bulunduğu poşet içerisinde katlanmış vaziyette beyaz kağıt üzerine siyah kalemle yazılmış "Alb. Tayfun Duman"dan gelecek fizibiliteye göre Uğur ve Metin Paşa'ya yapılacak operasyonun detay ve tarihlerini Levent Bektaş Orhan Yücel Albay üzerinden iletecek Size teslim edilen malzemeleri korunaklı bir yerde tutunuz" ibaresi ile son bulan 5x15 cm ebadında not kağıdı ile aynı buzdolabının motor kısmına saklanmış şekilde, yağlı haki renk kağıda sarılı TNT kalıbı olduğu değerlendirilen yaklaşık 500 gr ağırlığındaki madde elde edildiği anlatıldı.

İddianamede arama işlemi esnasında bulunan mermiler, "Alb. Tayfun DUMAN'dan gelecekö ibaresiyle başlayan not ve patlayıcı maddenin ele geçirilmesiyle ilgili kamera görüntülerinin çıktı şeklinde alındığı ve soruşturma dosyasına eklendiği de yer aldı.

Zaman

BAŞBUĞ'UN HABERTÜRK'E VERDİĞİ O RÖPORTAJ...

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler