YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbuğ'dan 'Heron' itirafı
Başbuğ'dan 'Heron' itirafı
21 Temmuz 2010 09:57
Genelkurmay kaynakları, PKK’yı korumak için Heron’u düşürmeyi planlayan iki subayla ilgili haberi doğruladı.

Genelkurmay Başkanlığı, “Çok PKK’lı vuruluyor, Heronları düşürün” skandalına ilişkin sessizliğini nihayet bozdu. Hürriyet’e konuşan Genelkurmay kaynakları, “Bu konuda bir görmezlik ya da bilerek gözardı durumu söz konusu değildir. Konu Genelkurmay Askeri Savcılığı’nda soruşturma aşamasındadır” dedi.

Bugün gazetesi tarafından 15 temmuzda ortaya çıkarılan ve Hava Pilot Üsteğmen Fırat Ç., Hava Pilot Yarbay Selami Seçluk Çakmak ile Tuğamiral Alaettin Sevim’in ses kayıtlarının olduğu anlaşılan Heron skandalına ilişkin Genelkurmay Başkanlığı’nın sessiz kalması tepki çekiyordu. Genelkurmay, 2007’de yaşanan “Heron skandalı”na ilişkin sessizliğini Hürriyet gazetesine bozdu. Genelkurmay kaynakları “Olay, Karargâh’ın başından beri bilgisi dahilindedir “dedi.

Orgeneral İlker Başbuğ’un Kara Kuvvetleri Komutanlığı döneminde konunun karargâha intikal ettiğini hatırlatan kaynaklar “Kendisi bizzat gelen bilgiler ışığında soruşturma açılması emrini vermiştir. Bu konuda bir görmezlik ya da bilerek gözardı durumu söz konusu değildir. Şu an konu Genelkurmay Askerî Savcılığı’nda soruşturma aşamasındadır” dedi.

Uzama yetki karmaşasından

Askerî kaynaklar, olayda farklı kuvvetlere mensup subayların bulunması nedeniyle (havacı, karacı ve denizci) yetki kargaşası yaşandığını ve konunun kuvvetlerin mahkemeleri arasında gidip geldiğini öne sürdü. İddialara ilişkin ilk aşamada ilgili subayların sorgulandığı ve gereken adımların atıldığını hatırlatan askerî kaynaklar, soruşturma aşamasındaki konunun Genelkurmay Askerî Savcılığı’nın iddianamesinin ardından mahkemeye taşınabileceğini bildirdi. (Taraf)

Yetki karmaşası
 // Fatih
Karmaşa 3 yıl dır çözülememiş mi!...
21 Temmuz 2010 18:48
aydin
 // ali
adamlara bak yaa, orduya coreklenmisler resmen. kim pkk kim tsk belli degil. maf olduk, nasil bir ulkede yasiyoruz biz yaa... iddia ya bak, hani oylesine bir iddia degil, resmen pkk ordudaki derin devletin taseronlugunu yapiyor, resmen amerikan filmlerini aratmiyor olanlar artik, hayretler izliyoruz. yazik yazik......
21 Temmuz 2010 16:24
yakında gidiyor...
 // ibrahim çelikoğlu
İnşallah gelen gideni aratmaz......
21 Temmuz 2010 10:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler