YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbuğ'dan Açılıma destek
Başbuğ'dan Açılıma destek
23 Eylül 2009 08:59
Mardin'in Nusaybin ilçesi'ndeki Sınırtepe Karakolu'na sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Başbuğ, açılım konusunda önemli mesajlar verdi.

Bayramın ikinci gününde Mardin'in Nusaybin ilçesi'ndeki Sınırtepe Karakolu'na sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren ve burada önemli mesajlar veren Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, dönüşte de önemli açıklamalara imza attı.Orgeneral Başbuğ, açılım sürecinin devlet projesi olmadığını iddia eden çevrelere net bir bir mesaj verdi ve "gayet tabi bu süreci destekliyorum" diye konuştu.

 

Orgeneral Başbuğ, açılım süreci sonunda Türkiye'nin bölünebileceğine ilişkin kaygıların da yersiz olduğunu vurguladı.

 

Başbuğ yaptığı açıklamada, ‘Şu televizyonları seyretmeyin, halkın bir bölümünde tedirginlikler var. televizyonlarda söylenmeyen kalmadı. Demokrasidir, her şey söylenir ama insanların genel dengesinin bozulmaması lazım. her konuşulanı, her söyleneni olacak sanıyorlar, öyle algılıyorlar. 'Bölünecek miyiz' diye soruyorlar bize. Seyretmeyin şu televizyonları diyorum. Asker, sivil, emekli gelip, 'ne oluyor' diye bize soruyorlar. Her söylenen ciddiye alınıyor. Özellikle açık oturumlarda vesaire... 'o zaman seyretmeyin, dinlemeyin onları' dedi.

 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, "devlet mutfağında ne pişiyor" sorusuna da cevap verdi.

 

Başbuğ ‘Bir şey pişirdiğimiz yok. bizim insanımız iş istiyor, aş istiyor. Sorun belli. Bizim insanımız eğitim istiyor. Bu bütün Türkiye'nin sorunu ama bölgede terör olduğu için sorun daha ciddi. Eğitim olmayınca terör örgütüne daha açık hale geliyor, istismara açık oluyor. İnsanları teröre karşı daha dirençli hale getirmeliyiz’ diye konuştu.

 

Terörle mücadele konusunda Irak'ın Kuzeyinde istenilen seviyede olmasa da gelişme olduğunu kaydeden Orgeneral Başbuğ, "1500 pkk'lıyı affedebiliriz" diyen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın açıklamalarının da olumlu olduğunu vurguladı.‘Olumlu buluyorum. Çok ciddi etkiler. Terörle mücadele bir süreçtir. Bunun bir sihirli formülü yok. Ne kazanırsanız artı hanenize yazacaksınız. Hemen her şeyi sıfırlamak mümkün değil. Suriyeli bin 500 diyor. Bir kısmı örgütten koparsa terörle mücadelemizi çok ciddi etkiler. Her fırsattan istifade ederek darbe vuracaksınız. Mutlaka Irak'ın Kuzeyindeki varlığının çözülmesi lazım’ dedi.

 

Orgeneral Başbuğ, af tartışmalarını da değerlendirdi

 

Affa takılmayalım diyen Genelkurmay Başkanı,’ Başbakan, İçişleri Bakanı da söyledi. İşte 221 kapsamında teslim olanlar, salıverilenler var. Rakam az diyebilirsiniz. Ama önemsiz değil’ dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler