YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbuğ'a, Saldıray Berk cevabı
Başbuğ'a, Saldıray Berk cevabı
16 Mart 2010 07:35
Başbuğ'un 'Saldıray Berk’le ilgili soruşturmayı yürüten makamlar bizimle bunu paylaşmalıydı' sözleri hukuka müdahale olarak değerlendirildi.

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un Erzincan davasının 1 numaralı sanığı olan 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk'le ilgili sözleri tepkiyle karşılandı. Emekli Başsavcı Reşat Petek, Başbuğ’un, "Soruşturmayı yürüten makamların bizimle bunu paylaşması gerekirdi" sözlerini değerlendirdi. Petek, hukuka saygı duyan herkesin, iddianameyi kendince yetersiz veya ciddiyete dayanmayan iddialar olarak yorumlayamayacağını söyledi. Petek, Başbuğ’un açıklamalarının risklerini şu şekilde sıraladı:

KENDİ İÇİNDE ÇELİŞİYOR

"Bu açıklama kendi içinde çelişkiler içeriyor. Bir defa hukuk devletine ve hukukun üstünlüğüne saygılı olan herkesin yargısal faaliyetin içeriğine ve salimen yürümesine saygı göstermesi gerekir. İkincisi, 'Soruşturmayı yürüten makamlar bizimle bunu paylaşması gerekirdi' deniliyor. Soruşturmanın nasıl yapılacağı bellidir. Bir vesayet makamı gibi, savcılar her konuyu Genelkurmay’a sorma durumunda kalırsa, bağımsız hareket ettikleri söylenemez. Üçüncüsü, ister sivil ister askeri makamlarda olsun üst düzeyde görev yapanlarla ilgili yürütülen soruşturmaların hassasiyet arz ettiği bilinmektedir. Bu konuda ortaya atılan delilleri ve iddiaları, soruşmayı yürüten savcı başkalarıyla paylaştığı andan itibaren soruşturmanın selameti açısından belki de en büyük yanlışlığı yapmış olacaktır. Savcı, delilerin karartılması, kaybolmasından da sorumludur. Savcının bunu göz ardı ederek, yürüttüğü soruşturmayı bazı makamlarla paylaşmasını beklemenin ne CMK’ya ne de hukuk devleti ile uyan bir tarafı vardır."

İDAMLA YARGILADILAR

İddiaların mesnetsiz gösterilmesine de karşı çıkan Petek, 1960 darbesine inanmayan dönemin Genelkurmay Başkanı Rüştü Erdelhun'u hatırlatarak, şunları söyledi: "1958 yılında bir darbe ihbarında bulunan Samet Kuşçu binbaşının iddiaları da ciddiye alınmamış ve kendisi bilgi sızdırmaktan hapis cezası almıştı ama aradan iki sene geçtikten sonra, Kuşçu’nun ihbar ettiği kişiler, ihtilal yaparak, zamanın Genelkurmay Başkanı'nı da makamından adeta sürükleyerek çıkarıp sonradan kurulan sözde yüce adalet divanında idamla yargıladılar. O bakımdan Ergenekon dendiği zaman çok ciddi bir iddiayla karşı karşıyayız."

BERK GÖREVDEN ALINMALI

Saldıray Berk’in görevden alınmasının kanuni zorunluluk olduğunu kaydeden Petek, "TSK Personel Kanunu’nun 65. maddesi gereğince hem Kara Kuvvetleri Komutanı'na hem Genelkurmay Başkanı hem de Savunma Bakanlığı’na, bu komutanın açığa alınması konusunda görev düştüğünü hatırlatmak isterim" dedi. 

Bugün

NE OLUYOR ORADA
 // BEKİR ÇELİKKAYA
GN. KUR. BAŞK. BAŞBUĞ DEMOKRASİ VE YASALARA BAĞLI OLDUKLARININ ALTINI ÇİZERKEN SÖYLENENLE YAPILANLAR HİÇ DE ÖYLE GÖZÜKMÜYOR SALDIRAY BERK E SAHİP ÇIKP YARGIYA BİMESAJ VERİRKEN YANLIŞ YAPAN BARINAZ DİYOR TUTUKLU PRSONELLER GÖREVE DEVAM EDİYOR DURSUN ÇİÇEK İ SAVUNMA BAKANLIĞINA HAVAL EDİYOR KARPUZ TAŞIR GİBİ TAŞINAN MÜHİMMAT LA ALAKALI BİR HATA VAR NE VAR BUNDA HAVASINDA AYRICA EMNİYET SUÇLANIYOR SAKARYA EMN.MÜD. SADECE BİR İHMALDEN DOLAYI GÖREVİNDEN ALI...
16 Mart 2010 14:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler