YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbuğ ve Erdoğan tokalaşmadı
Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Ankara'da ilk tören bu sabah Anıtkabir'de yapıldı. Törenden çok çarpıcı notlar
Başbuğ ve Erdoğan tokalaşmadı
29 Ekim 2009 / 12:10 Güncelleme: 29 Ekim 2009 / 12:11

Kanal A Haber Merkezi - Devletin zirvesinde soğuk rüzgarlar esiyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında Ankara'da ilk tören bu sabah Anıtkabir'de yapıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a... Başbakan Erdoğan'dan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a tüm liderler bu törendeydi...

Törende oldukça ilginç görüntüler yaşandı.

En çok dikkat çeken görüntü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un tokalaşmaması oldu.

İkilinin birbirlerine elini uzatmaması bazılarınca domuz gribine karşı bir önlem olarak yorumlandı. Ancak yinede akıllara "ikilinin arasında yine soğuk rüzgarlar mı esiyor?" sorusu takıldı...

Uzun bir aradan sonra ilk kez geçtiğimiz hafta Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın oğlunun nikah töreninde biraraya gelen iki lider, bugün de Anıtkabir'deki törenlerde yanyanaydı. Başbakan Erdoğan ve Baykal'ın birbirlerine gülümsedikleri ve selamlaştıkları görüldü.

Bu arada Baykal ve Bahçeli nezaket çerçevesinde el sıkışıp, sohbet ettiler.

Baykal; geçen yıllardakinin aksine bu yıl törenlerden erken ayrıldı... Baykal bayram programını sinemaya ayırdı... Öğleden sonra Nefes filmini izleyecek.

GÜL, ANITKABİR ÖZEL DEFTERİNE NE YAZDI?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anıtkabir’e çelenk koydu ve saygı duruşunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün öncülüğündeki devlet erkanı, Ata’nın huzurunda bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. İstiklar Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkaı Gül ile askeri ve sivil erkandan oluşan kortej, Misaki Milli Kulesi’ne geçti.

Cumhurbaşkanı Gül burada Anıtkabir Özel defterini imzaladı. Gül, deftere şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, Cumhuriyetimizin 86. yıl dönümüne ulaşmasının gururunu ve coşkusunu yaşıyoruz. Milletimizin bağımsızlığından ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini tüm dünyaya ilan eden Cumhuriyet, çağdaş dünyada hak ettiğimiz yeri alma kararlılığımızın da göstergesi olmuştur.

Cumhuriyet ile yönünü belirleyen ve muasır medeniyetler seviyesini aşma hedefini gerçekleştirmek için 86 yıldır büyük çaba gösteren Türkiye, yoluna kararlılıkla devam etmektedir. Bugün dünyada sözü dinlenir, etkin ve güçlü bir ülke olmanın gururuyla huzurunuzdayız.

Türkiye, demokratikleşme, insan hak ve özgürlükleri konusunda büyük mesafe katetmiş, uluslararası başarılar, dünya barışına ve istikrara yaptığı katkılarla tüm dünyanın saygısını kazanmıştır. Türkiye, eksikliklerini hızla tamamlayarak gelişimini kesintisiz sürdürecektir. Cumhuriyeti yeni eserlerle güçlendirmeye, çağdaş dünyadaki gelişmeleri izlemeye, demokratikleşmemizi sürdürmeye ve gelecek nesillere daha müreffeh, daha güçlü bir ülke bırakmaya kararlıyız. Bu süreçte 'yurtta sulh dünyada sulh' ilkeniz bizlere yol göstermeye devam edecektir. Cumhuriyet Bayramı'nda millet olarak aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, size minnet duygularımızla birlikte şükranlarımızı ve saygılarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

Anıtkabir'i ziyaret etmek üzere devlet töreninin tamamlanmasını bekleyen vatandaşlar, törenin ardından Anıtkabir'den ayrılan askerleri alkışladı. Askerler de alkışlara selamla karşılık verdi.

GÜL, TBMM'DE KUTLAMALARI KABUL ETTİ

Anıtkabir'deki törenin ardından Meclise gelen Gül'ü, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, askeri törenle karşıladı. Tören kıtasını selamlayan Gül, tebrikleri kabul etmek üzere Tören Salonu'na geçti.

Törene katılmak üzere Meclis'e ilk olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geldi. Erdoğan, makamına geçerek kutlamaların başlamasını bekledi.

Tören Salonu'na ilk olarak Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ geldi. Salona girişinde basın mensuplarının bayramını kutlayan Orgeneral Başbuğ, foto muhabirlerinin isteği üzerine, Kuvvet Komutanlarıyla poz verdi. Orgeneral Başbuğ, tören başlayıncaya kadar kuvvet komutanlarıyla sohbet etti. Bu sırada salona gelen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil ile sohbet etti.

Daha sonra salona gelen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yanındaki yerini alan Orgeneral İlker Başbuğ ile tokalaştı. Baykal, karşısında bulunan kuvvet komutanları ve Bakanlar Kurulu üyelerini de başıyla selamladı. Baykal'ın ardından salondaki yerini alan Başbakan Erdoğan; Baykal, Orgeneral Başbuğ, kuvvet komutanları ve bakanları başıyla selamladı. Erdoğan, Orgeneral Başbuğ ile kısa süre sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Gül'ün yerini almasının ardından, İstiklal Marşı okundu. Gül, daha sonra kutlamaları kabul etti.

Sırasıyla TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, Ak Parti, CHP, DTP milletvekilleri, Sayıştay Başkanı Recai Akyıl, Ankara Valisi Kemal Önal, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Hilmi Bengi, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Vekili Salih Melek ve bürokratlar, tebriklerini iletti.

Kutlamalara, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk katılmazken, TBMM İdare Amiri ve DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın yanı sıra bir grup DTP'li milletvekili Gül'e tebriklerini sundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yabancı misyon şeflerinin kutlamalarını kabul ettikten sonra, gazetecilerin de bayramını kutladı. Gül, “Bayramınız ve doğum gününüz kutlu olsun” diyen gazetecilere, “Sağolun, teşekkür ederim” dedi.

Bir gazetecinin, duygularını sorması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, “Cumhuriyet Bayramı en büyük bayram... Gururluyuz bugün, mutluyuz. Cumhuriyetimizi daha güçlü bir şekilde ileriye taşımakta kararlıyız” karşılığını verdi.

Gül, bir gazetecinin, “Epeyce el sıkıştınız. Bugünlerde riskli ama...” sözlerine gülerek karşılık verdi.

Başbakan Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Baykal, Gül'e tebriklerini ilettikten sonra TBMM'deki makamlarına geçti.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler