YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbuğ kime kızdı?
Başbuğ kime kızdı?
25 Ocak 2010 13:41
"Camileri bombalatmak vicdansızlık"

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, medyada yer alan ''Balyoz Planı''na ilişkin iddialar konusunda “7 yıl önce olmuş bir olay” diyerek planın varlığını bir kere daha kabul etti.

Başbuğ, konuyu Kara Kuvvetleri Komutanlığının ''derinlemesine incelemesinin sürdüğünü'' ifade ederek, ''Bunun da bir hafta içinde neticelenmesini istiyoruz, fazla uzaması doğru değil. Bunları tabii ki sizlerle paylaşacağız'' dedi.

Orgeneral Başbuğ, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda düzenlenen ''Merhum Korgeneral Kazım Karabekir'i Özel Anma Töreni'' sonrasında, gazetecilerin soru sormakta ısrar etmeleri üzerine açıklamalarda bulundu.

Orgeneral Başbuğ, bir gazetede, 2003 yılında 1. Ordu Komutanlığı'nca icra edilen bir plan seminerine ilişkin iddialar ortaya atıldığını ifade ederek, bu çerçevedeki bir seminerle ilgili belgelerin 5 yıl sonra imha edildiğini kaydetti.

İddiaların gazetede yer almasından yaklaşık 24 saat sonra, o anda elde olan bilgiler ışığında açıklama yapıldığını anlatan Orgeneral Başbuğ, şöyle konuştu:

''Bu açıklamada 'her şeye cevap verin, bütün suallere cevap verin herkesin aklındaki...' Bunda biraz sabırlı olmak lazım. Biz, Silahlı Kuvvetler olarak, doğru bilgilere, sağlıklı bilgilere dayanarak kamuoyunu bilgilendirmek zorundayız. Bizim şöyle bir lüksümüz yok: 'Bugün A diyelim, ertesi gün çıkalım B diyelim'. Biz bunu yapamayız. Kimse de bizden bunu beklemesin. Bu 'plan semineri', efendim 'yok plan semineriyle bağlantılı bir plan' konusunda çeşitli şeyler söyleniyor.

Başbuğ konuyla ilgili tüm iddiaları ciddi bulduklarını belirterek “Biz ciddi bir kurumuz. O günden itibaren gelen her iddiayı ciddiye alıp incelemek durumundayız. Bir şeyin incelenmesi o iddiaların kabul edilmesi anlamına da gelmez elbette. Ama gayet tabii ki incelemek durumundayım. Gerçeği bütün açıklığıyla ortaya çıkarıp, zamanı geldiğinde de bunu elbette kamuoyu ile paylaşmak durumundayız. Bu kapsamda çalışmalar devam ediyor. Özellikle Kara Kuvvetleri Komutanlığımız konuya ilişkin derinlemesine incelemelerine devam ediyor. Bu incelemeler sonuçlandıktan sonra... Bunun da bu hafta içinde neticelenmesini istiyoruz, fazla uzaması da doğru değil. Bunları tabii ki sizlerle paylaşacağız.'' dedi

''HİÇ Mİ VİCDANINIZ YOK''

Orgeneral İlker Başbuğ, ortaya atılan iddiaları ''vahim iddialar'' olarak niteleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''TSK'nın, eğitimde kullandığımız dokümanlara 'talimname' deriz. Talimnamelerimizden taarruzla ilgili bölüme baktığımız zaman ki tahmin ediyorum çoğunuz da askerlik hizmetini yaparken bunları görmüşsünüzdür. Talimnamelerimize baktığımız zaman, taarruz bölümü, özellikle hücum bölümünde... Hücum bölümü ne demek? Taarruzun en son safhası... Biz askere ne dedirtiyoruz biliyor musunuz? “Allah, Allah” diye asker taarruz ediyor. Şimdi ben sizlere soruyorum, vicdansızlara soruyorum. “Allah, Allah” diye askerine hücum ettiren bir ordu nasıl Allah'ın evi camiye bomba attırmayı düşünür.

Vicdansızlıktır, lanetliyorum bunları. Bu kadar vicdansızlık olur mu? Çanakkale'de de böyleydi, İstiklal Savaşı'nda da böyleydi, bugün de böyle. Bugün de bu ordunun Mehmetçiği, Allah Allah sesleriyle eğitim yapıyor. Talimnamemizde var. Böyle bir ordu, böyle bir ordunun kişileri çıkacak Allah'ın evi camilere bomba atacak, oradaki dini ibadetini yapan kişileri şey yapacak. Lanetliyorum...

Yine bu ordunun kişileri çıkacak, kendi uçağını ve saire yapacak. Lanetliyorum... Türk Ordusu'nun da bir sabrı var. Bu asker şimdi bölgede, elinde silah bekliyor milleti. Siz bu orduyu, tümü nasıl böyle itham edersiniz. Hiç mi vicdanınız yok. Yapanlara söylüyorum.''

Başbuğ’un konuşmasının bu kısmında kimi hedef aldığı, kime kızdığı tam olarak anlaşılmadı. Plan dahilinde camileri havaya uçurmaya ve kendi savaş uçağımızı düşürmeyi düşünenleri mi yoksa bu planları ortaya çıkaran yayın organlarını mı kastetti açıkça belirtilmedi.

Orgeneral Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanlığının konuya ilişkin incelemelerinin sürdüğünü ifade ederek, ''İnceleme sonuçlarını daha açık net olarak sizlerle paylaşacağız'' dedi.

Kazım Karabekir'in sözleri
 // Cemal Gören
Sayın Paşam, rahmetli Kazım Karabekir’in sözünü öncelikle siz göz önüne alsanız daha iyi olmaz mı? Genelleme yaparak “iddiaları lanetliyorum” demeniz ortaya çıkan bazı gerçekleri saklamaya çalıştığınızı ve onların arkasında durduğunuzu gösteriyor. Cami bombalama ve uçak düşürme iddiaları ses kayıtlarında olmadığı için onları reddedebilirsiniz. Peki, ses kayıtlarıyla sabit olan, dindar insanların çoğunlukta olduğu bölgelerin hedef seçilmesin...
25 Ocak 2010 15:41
BİLGİYİ SIZDIRANLAR YARGILANIYORDA YA O PROJE SAHİPLERİ ?
 // VATANDAŞ
Sn.Komutanım söylediğiniz demokrasilerde iktidarlar seçimle gelir, gider doğrusu bizde niçin hala oturmadı?Haberin evvela hakikatini öğren sonra eleştir diyorsunuz! Fakat bu oyun'a yine tatbikat deyip geçtiniz iddiaları yalanlamadınız ?Cami bombalamak vicdansızlık dediniz o oyuncular niçin öyle planlamışlar ? Bu bilgileri sızdıranlar yargılanıyor buyurdunuz ya bu bilgiyi projelendirenler kaç kişi,Niçin yargılanmıyorlar lütfen bilgi verirmisiniz ?...
25 Ocak 2010 15:39
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler