YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Başbuğ kendini kurtarmak istiyor'
'Başbuğ kendini kurtarmak istiyor'
08 Ağustos 2010 12:24
İlker Başbuğ'un Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Orgeneral Hasan Iğsız'ın atanması konusundaki ısrarına ilginç yorum...

Emekli Yarbay Tevfik Diker, Genelkurmay Başkanı Orgneral İlker Başbuğ'un Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na (K.K.K) Hasan Iğsız'ın atanması konusundaki ısrarını, "Kendisini koruyacak veya kollayacak bir komuta katı için gayret sarf ediyor'' şeklende değerlendirdi.

Yaptığı yazılı açıklamada, 30 Ağustos'ta emekliye ayrılacak Başbuğ'un Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevi için Iğsız'da ısrar etmesinin manidar olduğunu belirterek şunları kaydetti:

''Org. Başbuğ' a giderayak askeri tarihi kısa bir gözden geçirmesini öneririm. Org. Başbuğ, askeri tarihimizi incelediğinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile 1.Genelkurmay Başkanı ve 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün albay rütbesinde getirildikleri makamları görecektir. Bununla şunu demek istiyorum. TSK'da sadece Org. Hasan Iğsız yok, daha başka nice general, amiral ve albaylar vardır. 2010'da yani NANO çağında Genelkurmay Başkanı ve K.K.K. atamasında Anayasa ve yasalarla belirlenen usullere rağmen asker kanadının dayatmaları nedeniyle bir kriz yaşanıyorsa bunun bir özel maksadı olmalı. Bence bu maksat 12 Eylül referandumunu etkilemek ve 'hayır oyu' cephesini genişletmektir. Çünkü referandumda 'evet' çıkarsa Genelkurmay Başkanları ve kuvvet komutanlarının Yüce Divan' da yargılanmaları mümkün olacaktır. Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ, 'Millete Komplo Belgesi' için 'Bu bir kağıt parçasıdır', 'Lav silahları için' ise 'İçi boş borudur' diyerek ne yazık ki bazı Ergenekon şüphelisini hukuk karşısında korumaya çalışmıştır. Referandumda 'evet' çıkması halinde Başbuğ' un emekliliğinde Yüce Divan' da yargılanma olasılığı vardır. Başbuğ' un takındığı tutum ve davranışlara baktığımda bu olasılıklara karşı kendisini koruyacak veya kollayacak bir komuta katı için gayret sarf ettiğini söyleyebiliriz.''

Petek: Yakalama  kararı infaz edilir

Emekli Cumhuriyet Başsavcısı ve Hukukçular Derneği Üyesi Reşat Petek, Türkiye'de normal vatandaşa karşı işleyen hukukun bazı kesimlere karşı işlemediğini belerterek Balyoz soruşturması sürecindeki hukuk işleyişini eleştirdi.
Edirne'de Sivil Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen "Güçlü Türkiye İçin Güçlü Evet" konulu konferansa katılan Petek, darbe anayasası nedeniyle hukukun bazı kesimlere işlemediğini vurguladı. "Hepsi sütten çıkmış ak kaşık gibi mi? Yoksa işlenen suçlara rağmen yargılama yolunu kapatan bir mekanizma mı var" diye soran Petek şunları söyledi:
"Mahkeme kararıyla suç işlediği mahkeme kararıyla ortaya konan ve hakkında yakalama kararı verilenler 15 gündür derdest edildi mi? Normal bir vatandaş için bir yakalama kararı olsaydı herhalde bir operasyon düzenlenir mahkemeye teslim edilirdi. Hukuken yapılması gereken de budur. Ama şimdi emeklisi ile muvazzafı ile ordu evinde barınak oluşturulmuş, hukuk devletinde herkesin saygı göstermesi gereken mahkeme kararı infaz edilmiyor. Ondan sonra kamuoyu aptal zannedip bu millete diyorlar ki, yakalama kararı tebliğ edilmedi de onun için derdest edilmiyor. Yakalama kararı tebliğ edilmez infaz edilir. Tebliğ olunan davetnamedir. Yakalama kararını güvenlik birimi infaz eder. Gelmezse zorla getirilir. Peki siz bunun uygulandığını görüyor musunuz? Hayır. Uygulamayanlara bir hesap sorulabiliyor mu? Hayır" dedi.

BUGÜN
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler