YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbuğ ifadeye çağrılacak!
Başbuğ ifadeye çağrılacak!
28 Ağustos 2010 09:45
Orgeneral Başbuğ devir teslim töreninde süren dava ve soruşturmalarla ilgili konuştu...

Org. Başbuğ “Silahlı Kuvvetler’in yaşadığı bu zor dönem bir tesadüf değil. Türk Silahlı Kuvvetleri bu süreçten daha güçlü olarak çıkacaktır. Fırtınalı denizde gemisini en az hasarla karaya yanaştıran kaptanların tarihi başka, gemisini terk edenlerin tarihi başka yazılır” dedi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, dün Genelkurmay Karargahı’nda düzenlenen bir törenle görevine Orgeneral Işık Koşaner’e teslim etti. Orgeneral Başbuğ yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi:

* TSK’NIN MEDYASI YOK Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı asimetrik psikolojik harekat yürütüldüğünü ifade ettim. TSK bu psikolojik harekatta zorlanmıştır. Çünkü büyük bir eşitsizlik söz konusudur. Psikolojik harekatın en önemli aracı medya. TSK’ya bağlı medya bulunmuyor. TSK’ya karşı harekat yürütenlerin elinde üstün bir medya gücü var. Sıkı kuralları olan bir dünyada yaşayıp, kuralları olmayan bir dünya ile mücadele etmek zor.

* AMAÇ ORDUYA GÜVENİ ZEDELEMEK Psikolojik harekatın amacı, Türk halkının TSK’ya güvenini zedelemek ve ordunun itibarına zarar vermek olduğu açıktır. Ancak Türk halkı gerçekleri görmeye başlamıştır. Bu faaliyetlere artık pek itibar etmemektedir. Bu ağır saldırılarla TSK’nın güçsüzleşeceğini düşünenler başkalarının zihniyle düşünenlerdir. Böylesi büyük bir yanılgıdan dönülmediği sürece önümüzdeki günler zor geçebilir.


* ÖZEL MAHKEMELER YENİDEN ELE ALINMALI Yargı alanında son zamanlarda yaşanan bazı olayların zihinlerindeki “hukuk olgusunu” bulanıklaştırmaya başladığı görülmeli ve buna müsaade edilmemeli. Soruşturmaların gizliliği, masumiyet karinesine ve adil yargılama hakkına azami özen gösterilmesi, uzun tutuklama halinin adeta cezaya dönüştürülmemesi, iddianamelerde gizli tanıkların büyük rol oynaması konuları üzerinde yetkili makamların özenle duracağına inanıyorum. Özel mahkemelerin yetkilerinin le alınmasının gerekliliğine inanmaktayım.

* İLLEGAL DİNLEMELER DELİL OLMAZ! Yargı sürecinde bilgi, belge ve ihbar mektuplarının medyaya sızdırılmasıyla; toplumda oluşturulmaya çalışılan ’algı’, bu olayların doğru olduğu ve ismi geçenlerin de suçlu olduğu yönünde olmaktadır. Mahkeme karar vermeden, toplumda bir karar oluşturulması hedeflenmektedir. Bu tam anlamıyla bir psikolojik harekat faaliyetidir. Yargıda illegal elde edilen dinleme ve görüntülerin delil kabul edilmesi uygun görülmese de bunların bazen kabul edildiğini de görmekteyiz. Çoğu zaman da bunları yapanlar bulunamamaktadır.


* YAŞANANLAR TESADÜF DEĞİL
Silahlı Kuvvetler’in yaşadığı bu zor dönemin bir tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Ocak 2008’de birileri; ’Bazılarına göre 2008 yılının Şura’dan sonraki ilk altı ayı hazırlık evresi, 2009 yılının ilk çeyreğinden sonraki en uygun takvimde eylem zamanı’ diye yazabiliyor ve siz de 2009’un ikinci yarısından sonra, gittikçe artan sorunlarla karşılıyorsanız, bu durum ve yaşananlar tesadüf değildir. Zamanın her şeyi açığa çıkaracağına inanıyorum. TSK yaşamakta olduğu bu süreçten daha güçlü olarak çıkacaktır. Fırtınalı denizde gemisini en az hasarla karaya yanaştıran kaptanların tarihi başka, gemisini terk edenlerin tarihi başka yazılır.

* TEK TİP ASKERLİĞE ONAY Askerliğin tek tip askerlik şekline dönüştürülmesinin uygun olacağını değerlendirmekteyiz.

* TSK’NIN VEREMEYECEĞİ HESAP YOK İç güvenlik harekatının icrası esnasında zaman zaman bu zorlu mücadeleyle ilgili çeşitli iddialar ortaya atılıyor. TSK’nın veremeyeceği hiçbir hesap yoktur. Düşündürücü olan ordusundan önce, art niyetli haberlere inanmayı tercih edenlerin varoluşudur.

* PKK’YI YOK ETME FORMÜLÜ TSK, terör örgütüyle mücadelede en başarılı ve en tecrübeli ordulardan biridir. 1993-99 safhası bölücü terör örgütüne asıl darbenin vurulduğu ve mücadelenin kazanıldığı dönemdir. 2004’te PKK eylemleri tekrar tırmanışa geçti. ’1999’da örgüt büyük bir darbe yemesine rağmen yine de tam olarak neden bitirilemedi.’ Bu sorunun cevabı şöyle olabilir; devlet olarak örgütün yaşaması, ayakta kalması için gerekli olan 3 şeyi yeterli seviyede önleyemedik. Bunlar, örgüte katılımlar, finans yani para. Üçüncüsü ise sınır ötesinde güvenli bölgeler. Burası örgüt için Irak’ın kuzeyidir. O açıdan bölücü terör örgütünün elimine edilebilmesi için örgüte katılımların, para kaynağının ve K. Irak’taki varlığının mutlaka etkisiz hale getirilmesi zorunludur.

BAŞBUĞ GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Org. Başbuğ konuşmasının son bölümünde “Görevimin tüm zor anlarında daima yanımda olan eşime ve kendileriyle daima gurur duyduğum kızım ve oğluma huzurlarınızda teşekkür ederim” derken gözyaşlarına hakim olamadı. Genelkurmay Başkanlığı’nı devralen Orgeneral Koşaner, Orgeneral Başbuğ’a plaket verdi.

Törende madalya verilmedi

Orgeneral İlker Başbuğ’a devir-teslim töreni sırasında “Devlet Şeref Madalyası” verilmemesi dikkat çekti. Genelkurmay kaynakları, VATAN’a “Önceki bazı Genelkurmay Başkanları için devir-teslim töreninde Devlet Şeref Madalyası verilmişti. Ancak Org. Başbuğ için böyle bir Bakanlar Kurulu kararı karargaha ulaşmadığı için madalya töreni gerçekleşmedi. Daha sonra Bakanlar Kurulu tarafından böyle bir karar alınabilir mi bunu da bilmiyoruz” bilgisini verdi. “Devlet Şeref Madalyası” daha önce, Org. İsmail Hakkı Karadayı, Org. Hüseyin Kıvrıoğlu, Org. Hilmi Özkök ve Org. Yaşar Büyükanıt’a verilen “Devlet Şeref Madalyası”na ilişkin Bakanlar Kurulu kararı devir-teslim törenlerinin yapılacağı gün veya bir önceki gün Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Org. Başbuğ, kendisine devir-teslim töreninde madalya verilmemesiyle ilgili “Beni hiç ilgilendirmiyor şimdi” değerlendirmesini yaptı. (Vatan)

devamı
 // ibrahim çelikoğlu
Kalkınma aralıksız gelişiyor.Vatan hayırına hangi kesim olursa olsun hayır işliyorsa yanında olmalı,yadımcı olmalıdır...TSK'rin yaşadığı zor durumu kendisi yaratmıştır."Danıştay saldırısı olmamış olsaydı yargı
harekete geçermiydi?"sorusunu kendisine sorması gerek.Gemi karaya oturmuştur.Fırtınada kurtuluş çaresi gemiyi terk edip yepyeni bir geminin inşaasına başlamaktır.Ayrımcılık oyapmadan.Temiz vatandaşı fişlemeden,Anayasanın ikinci maddesini...
28 Ağustos 2010 14:13
çağdaş medeniyeti yakalamak gerek...
 // ibrahim çelikoğlu
Bir asıra yakın bir zaman bir cent'e muhtaç emperyalist güçlere hizmet içinde geçirdik.Kendi yiyeceğini çıkarabilen ender devletlerden olduğumuz halde her geçen gün kötüye çöküntüye gittik.Sade,erdemli,dürüst vatandaş inancı yüzünden zulme uğramış yozlaşmaya zorlanmıştır.Bunu fırsat bilen emperyalistler uğuşturucu batağına yuvarlamış kurtuluşumuz yok olmuştur.Syn.Başbuğ'uyu anlamak gerek.Belki istemeden çok şeyler ters gimiştir.Empatide şarttır.T...
28 Ağustos 2010 14:02
havan topuna su borusu diyen
 // osman tahmaz
havan topuna su borusu diyen bir genel kurmay başkanına nasıl güvenebilirim baskındaki görüntülerle ilgili açıklamsında hava muhalefeti dolayısıyla müdahale edemedik diyen bir TSK nasıl olur türk silahlı kuvettleri bu kadar acizmi o kadar belgeler var bunlar hepmi düzmece saygılar....
28 Ağustos 2010 13:03
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler