YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbuğ belgesine yorum
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dün basın organlarında çıkan İlker Başbuğ'un cumhurbaşkanlığına müdahalesine yönelik haberleri değerlendirdi...
Başbuğ belgesine yorum
04 Haziran 2011 / 12:28 Güncelleme: 04 Haziran 2011 / 12:44

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dün bir ulusal gazetede yer alan ‘367 krizinin perde arkası’ haberiyle ilgili olarak, “Sayın Başbuğ'un birilerine böyle bir konuşma yapmış olduğuna dair bir bilgi ya da belge bulunursa bunu yadırgamam.” dedi.
   
Bülent Arınç, Bursa’nın yerel televizyonlarından Line TV’de katıldığı bir programda konuya ilişkin soruları cevapladı. Zaman Gazetesi’nin dünkü manşetinde yer alan, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ'un Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu'ya, “Anayasa Mahkemesi ile konuştuk. AKP'yi kapatacaklar. Erdoğan, Gül, ya da Arınç seçilirse, TSK müdahale edecek.” sözleriyle ilgili değerlendirmede bulundu.
   
İsminin bu tür işlerde çok geçtiğini ve birilerinin kendisini ve arkadaşlarını hedef aldığını bildiğini ifade eden Arınç, "TSK'da olmayan bilgi veya belgenin başka yerlerde ele geçebileceğini" vurguladı.
   
Arınç, şöyle konuştu: “Dolayısıyla Genelkurmay'dan yapılan o açıklama tek yanlı bir açıklamadır. Ortada ciddi bir delil varsa, bunun araştırılması gerekir. Ancak ben 27 Nisan ve öncesi Cumhurbaşkanlığı seçim döneminde yaşanan olayların tanığıyım. Çünkü Meclisi ben açıyordum, ben kapatıyordum. 367'nin ne olduğunu CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne nasıl gittiğini, Anayasa Mahkemesi'nin aslında görevi dahilinde olmamasına rağmen bu 367'yi nasıl kabul ettiğini ve bir hukuki cinayetin nasıl işlendiğini bilen birinci dereceden tanığım. Dolayısıyla Sayın Başbuğ'un birilerine böyle bir konuşma yapmış olduğuna dair bir bilgi ya da belge bulunursa, doğrusu bunu yadırgamam. Ben İlker Başbuğ ihtimali ile bunu bir yana koyayım ama Anavatan Partisi'nin o zamanki Genel Başkanı böyle bir teklife muhatap olmuş olabilir.”

"TÜRKİYE'DE KIYAMET KOPARMAYI DÜŞÜNENLER OLMUŞ"
   
Yapılan haberin ‘çok yanlış, çok yanıltıcı, olmaz' diye ortalıkta bağırılacak bir haber olmadığına dikkat çeken Arınç, “Demek ki ben veya Abdullah Bey veya Tayyip Bey seçilirse, Türkiye'de kıyamet koparmayı düşünenler olmuş bu ülkede. Ama biz hâlâ ayaktayız. Türkiye Cumhurbaşkanı'nı seçti ve 3 yıldan beri de Türkiye'yi 'Gül' gibi bir Cumhurbaşkanı yönetiyor.” ifadelerini kullandı. (CİHAN)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler