YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbuğ, Başika'da yaşananlar iletişim hatası
Genelkurmay Eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Başika'daki yaşananların bir iletişim kopukluğundan kaynaklandığını ifade etti.
Başbuğ, Başika'da yaşananlar iletişim hatası
22 Aralık 2015 / 18:36 Güncelleme: 22 Aralık 2015 / 18:48

Genelkurmay Eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, CNNTürk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu 'Tarafsız Bölge' programına konuk oldu. Gündemdeki meseleler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

BAŞİKA'DA OLANLAR İLETİŞİM KOPUKLUĞU

Silahlı kuvvetlerin uzun süredir Başika'da olduğunu ve eğitim verdiğini ifade eden Başbuğ, "Kasım ayında Irak Savunma Bakanı da Başika'daki kampa gelmiş. Cumhurbaşkanı da yapmış olduğu konuşmada, '2400 peşmerge ile Sünni Arapları eğittik ve bu eğitilen personel de Sincar'ın alınmasında ekili oldu' diyor. Başika'da yaşananlar bana göre bir iletişim kopukluğu, iki devlet arasındaki diplomatik iletişim kazası."  

SÜNNİLERİ KAZANMANIZ LAZIM

Bu konudaki esas olayın Sünnileri kazanmak olduğuna dikkat çeken Başbuğ, "Örgüt gücünü Sünnilerden alıyor. Sünni toplumunu kendinize çekerseniz bu mücadele daha da kolaylaşır. Artı hava harekatlarına çok dikkat etmeniz lazım. Yerel halka çok zarar verirseniz bu IŞİD'e yarar" dedi.

Başbuğ, Musul'un IŞİD'den kurtarılmasının ardından Kürtlerin mi yoksa Irak'ın mı kontrolüne bırakılacağı gibi önemli bir sorunun ortaya çıkacağını da ifade etti.

TÜRKİYE ULUSLARARASI HUKUK ÇERÇEVESİNDE HAREKET ETTİ

Türkiye'nin Rus savaş uçağını düşürmesi konusunu da değerlendiren İlker Başbuğ,  uçağın düşürülmesi konusunda Türkiye'yi haklı bulduğunu ifade ederek, Türkiye'nin uluslararası hukuk çerçevesinde hareket ettiğini, Rusya dışında da farklı düşünen bir ülkenin olmadığını söyledi.

Başbuğ, "Çok yakın bir tarihte Suriye tarafından bir uçağımız düşürüldü. Türkiye ile Suriye arasında 1971'de imzalanan 'Hudut Bölgesi Uçuş Yönetmeliği' var buna yönetmeliğe göre uçaklar sınıra en fazla 5 km yaklaşabilirler bu anlaşmaya da dayanıyor. Dolayısıyla Suriye'deki angajmanla Ege'deki angajman aynı olmaz bölgelere ve zamana göre değişir Suriye ile Ege'yi karşılaştırmak abestir, elma ile armuttur" dedi.

TÜRKİYE'NİN NATO'YA GİTMESİ DOĞALDIR

"Türkiye'nin hava sahası aynı zamanda NATO'nun da hava sahasıdır. Türkiye'nin NATO'ya gitmesi gayet doğaldır. Bir de buna şunu ilave edin NATO tarihinde ilk defa Rus uçağı düşürüldü NATO'ya götürmek gayet doğal."

"Temenni edelim ki Rus ekonomisi ciddi bir krize girmesin o zaman belki o ciddi krizden Rus kamuoyunun dikkatini çekmek için yanlış hareketler yapabilir bu çok tehlikeli."

MEZHEPÇİLİK VAR!

Başbuğ, IŞİD ile mücadele konusuna da değinerek, örgütle mücadelenin, nedenleri ortadan kaldırıcı tedbirler alındığı takdirde daha kolay olacağını belirterek, "Şimdi IŞİD'in 1-2 noktasını hatırlayalım. 1 Sünnilere yapılan korkunç bir zulüm var. Özellikle Irak Savaşı ve sonrasında, Amerikan işgal kuvvetleri değil, Maliki burada çok önemli figür, mezhepsel yaklaştı Irak konusuna bunlar hep tetikleyen olaylar. Irak ordusundaki bütün Baasçıları attınız, Sünni subayları tasfiye ettiniz, mezhepçilik var mezhepçilik varsa çok tehlikeli bir durum var" dedi.

"Esed cezaevlerini açıyor, cezaevlerinden çıkan kişiler belki bilemiyorum ama belirli bir kısmı IŞİD militanı oldu. Birde IŞİD yalnızca dini referans almıyor. Batı dünyasının bugüne kadar yaptığı sömürgeciliği istismar ediyor, çifte standardı istismar ediyor, batıdaki islamofobiyi istismar ediyor... Bunlar IŞİD'i güçlü kılan noktalar."

IŞİD DEVLET OLDUĞUNU İDDİA EDİYOR

"IŞİD yalnızca bir terör örgütü değil. Adamın toprak parçası var, toprağı yönetiyor, devlet olduğunu iddia ediyor. Silahlı gücü var. Ruslar 70 bin olduğunu iddia ediyor. Terör örgütünün genellikle hafif silahları vardır bunları biliyorsunuz. Irak'ta Irak ordusunun garnizonlarını bastılar oradan tankları topları aldılar, bunların aldığı tank topları kim kullanıyor, Baasçı subaylar var. Muhtemelen IŞİD'in bazı operasyonlarını Baasçı subaylar yönetiyor."

PKK'NIN İSTEDİĞİ BÖLGE HALLKINDA UMUTSUZLUK YARATMAK

PKK'nın 90'lı yılar başında da bugünkü olayları denediğini aktaran Başbuğ, " İnsanlar bölgeyi terk ediyorlar. Zaten PKK'nın da istediği bu.  Hedefleri bölge halkında umutsuzluk yaratmak. Kobani örneği önemli bir örnektir. Kobani olayları Mart 2015'te oldu orada başarı sağlandı. IŞİD'e karşı böyle bir örnek oluşturuldu, orada dersler alındı. PKK tarafından silahlı kuvvetler toplumla, halkla karşı karşıya kalmaktan daima kaçınırlar. Burada zorunda kaldı, başka çıkışı yok Cizre'yi,1 Silopi'yi PKK'nın insafına mı bırakacağız böyle şey olur mu? Onların kafasında yatan 'bu olaylarla acaba Türkiye'de belirli bölgelerde halkı ayaklanmaya götürebilir miyiz?' Bunun denemesini yaptılar. Amaçları o uzun vadede" diye konuştu.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler