YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Başbuğ ağır cezada yargılanır"
"Başbuğ ağır cezada yargılanır"
01 Ocak 2012 08:57
İnternet Andıcı davasında, 13.Ağır Ceza Mahkemesi, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulundu. Hukukçular, 'darbe girişimi' görev suçu olmadığı için Başbuğ'un Ağır Ceza'da yargılanacağını belirtiyor.

Hükümeti yıpratmak amacıyla Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde kurulduğu ifade edilen internet siteleriyle ilgili İnternet Andıcı Davası'nda, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Kara propaganda yapan internet sitelerinin, andıçta, 'Komutana arz' parafı nedeniyle İlker Başbuğ'un talimatıyla kurulduğu belirtilirken davanın bir çok sanığı da eski Genelkurmay Başkanı'nın davada tanık olarak dinlenmesini istemişti. Dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Hasan Iğsız, Korgeneral Mehmet Eröz ve Yüzbaşı Murat Uslukılıç, sitelerin İlker Başbuğ'un bilgisi dâhilinde faaliyet yürüttüğünü anlatmıştı. Önceki gün görülen davanın duruşmasında ise mahkeme heyeti, İlker Başbuğ hakkında gereğinin takdir ve ifası için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılmasına karar verdi. 27 Mayıs döneminin Genelkurmay Başkanı Rüştü Erdelhun hükümetle uyumlu çalıştığı için darbeciler tarafından yargılanırken, savcılığın İnternet Andıcı'nın hazırlanmasında sorumluluğu bulunduğu yönünde karar vermesi halinde Başbuğ, ilk kez darbe suçundan hakim karşısına çıkan Genelkurmay Başkanı olacak.

İlker Başbuğ'un sorumlu bulunması halinde yargılanacağı mahkeme konusunda da hukukçular görüş birliği içinde. 12 Eylül 2010 referandumunda kabul edilen "Meclis Başkanı, Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları ile Jandarma Genel Komutanı da görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divanda yargılanacak" hükmüne işaret eden hukukçular, darbe girişiminin görev suçu sayılamayacağı için Başbuğ'un Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacağı görüşünde birleşiyor. Eski DGM Savcısı Mete Göktürk, yeni yasadaki değişiklilerin sanıkların lehine olması durumunda uygulanabileceğini belirtirken Emekli Cumhuriyet Savcısı Reşat Petek ise Görevli ve yetkili mercinin İstanbul özel yetkili ağır ceza mahkemesi olduğunu söyledi.

Böyle bir karar bekleniyordu

Yargılamanın devam ederken bir kısım sanıkların ifadelerinde internet andıcı talimatının üst komutanlara arz edildiği ve hiyerarşi olarak ta Genelkurmay başkanına kadar dayandığı ifade ettiklerini hatırlatan emekli Cumhuriyet Savcısı Reşat Petek, böyle bir kararın beklendiğini söyledi. Örgütsel suçlarda özellikle emir ve talimat veren en üst noktadakilerin bu işi kuran ve yöneten olarak değerlendirilmesinin tabi olduğunun altını çizen Petek "Aldığı emir gereği bu suça iştirak edenler yargılanırken emir veren konumunda olan dönemin Genelkurmay başkanının yargılanmaması düşünülemez. Mahkemenin, 'gereğinin tektir ve ifasının için cumhuriyet başsavcılığına yazı yazılmasına' demekten maksadı, bu bir suç duyurusudur" dedi.

'Hükümeti düşürmek' örgütsel suçtur

Eski Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek, 12 Eylül referandumuyla yapılan anayasa değişikliği ile Genelkurmay başkanlarının görevleri sırasında görevlerinden doğan suçları ile ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın düzenleyeceği iddianame ile Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi'nde yargılanacağı hükmü olduğunu hatırlattı. Yargılamanın Yüce Divan'da değil Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi'nde olması gerektiğini vurgulayan Petek, şöyle konuştu: "Görevi ile bağlantısı olmayan tamamen örgütsel çalışma bağlamında işlenmiş bir suç olduğu iddiası var. Dolayısıyla bu konuda kabul edilmiş bir iddianame ve mahkemece yargılanmasına başlanmış bir dava var. Böyle olunca da hukuki fiil irtibatı olan bir sanığın artık Yüce Divan'da mı yargılanacak yoksa ağır cezada mı yargılanacak ihtilafı da bir anlamda çözülmüş oluyor. Çünkü görevli ve yetkili merci İstanbul özel yetkili Ağır Ceza Mahkemesidir. Daha anlaşılır bir tabirle, İlker Başbuğ'un görevi hükümeti düşürmek için internet andıcı sayfaları kurulması talimatı vermek değil, bu tamamen örgütsel bir suçtur."  (Yeni Şafak)

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler