YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakanlık'tan yeni açıklama
Başbakanlık'tan yeni açıklama
21 Temmuz 2011 10:28
Başbakanlık'tan yapılan açıklamada ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Hatay'a sığınan 7 bin 555 Suriyeli'nin ülkelerine geri döndüğü belirtildi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkan Vekili Ejder Kaya, bugüne kadar 7 bin 555 Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşının ülkelerine geri döndüğünü bildirdi.

Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye sınırının hemen ötesinde bulunan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarına insani yardım faaliyetleri kapsamında gıda yardımı yapılmaya devam edildiğini belirtti. Başkanlıkça, Suriyelilerin acil ihtiyaçları için Hatay Valiliği emrine toplam 5 milyon 750 bin acil yardım ödeneği gönderildiğine işaret eden Kaya, bugüne kadar Türkiye'ye 15 bin 766 Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı geldiğini, bunlardan 7 bin 555'inin ülkesine geri döndüğünü ifade etti. Bugün itibariyle Türkiye'de 8 bin 211 Suriyeli bulunduğuna işaret eden Kaya, dün ve bugün 70 Suriyelinin kendi isteğiyle ülkesine döndüğünü, 28 kişinin ise Türkiye'ye geldiğini vurguladı. Kaya, 14'ü refakatçi, 37'si hasta olmak üzere toplam 51 Suriyelinin de hastanede bulunduğunu belirtti.

Suriye Arap Cumhuriyeti'nden Türkiye'ye yönelik nüfus hareketlerine ilişkin Başkanlık koordinasyonunda, Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri, Dışişleri, Sağlık, Milli Eğitim, Gıda Tarım ve Hayvancılık, Gümrük ve Ticaret, Ulaştırma ve Maliye Bakanlıkları, Hatay Valiliği, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kızılay ile yürütülen çalışmaların devam ettiğini ifade eden kaya, şunları kaydetti:

''Ülkemize giriş yapan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarının geçici barınmaları için her türlü kolaylık tesislerinin yanı sıra (seyyar mutfak, banyo, tuvalet üniteleri, çocuk oyun parkları, ibadet alanları, eğitim, seyyar hastane ve diğer sosyal tesisler) Yayladağı'nda 2,  Altınözü'nde 2, Reyhanlı  ilçesinde 1, merkez ilçeye bağlı Apaydın Köyü'nde 1 ve Karbeyaz Kuyubaşı'nda 1 olmak üzere toplam 7 çadırkent kuruldu.

İlgili kurum ve kuruluşlarımızca, çadırkentlerde barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme gibi hizmetler verilmektedir.

Çadırkentte kalan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarına  günlük olarak 3 öğün sıcak yemek verilmeye devam edilmektedir.''

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler