YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakanlık'tan yalanlama geldi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın NBC televizyonuna verdiği röportajdan yapılan 'Suriye'ye askeri harekata destek' yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı açıklandı.
Başbakanlık'tan yalanlama geldi
10 Mayıs 2013 / 09:49 Güncelleme: 10 Mayıs 2013 / 10:01

Başbakanlık'tan, Başbakan Erdoğan'ın Amerikan NBC televizyonuna verdiği mülakata ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Başbakan Erdoğan'ın İstanbul'da dün NBC televizyonuna verdiği özel demeçten hareketle yapılan bazı haberlerin gerçeği yansıtmadığının gözlendiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sayın Başbakanımız, söz konusu mülakatta, Suriye'de uçuşa yasak bölge oluşturulmasıyla ilgili bir soruyu harfiyen şu şekilde cevaplamıştır:

'Biz tabii başından itibaren bu işe olumlu bakıyoruz: Şu anda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (bunu) masaya yatırır(sa); böyle bir kararı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi alacak olursa biz buna olumlu bakarız. Ve üzerimize düşeni de yaparız. Burada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin üzerinde çok önemli bir görev var. Özellikle de Rusya ve Çin.'

Mülakatın Türkçe deşifresinden aynen aktarılan bu bölümden de açıkça anlaşılabileceği üzere, -bazı basın yayın organlarındaki haberlerin tam tersine- Başbakanımız, Amerika Birleşik Devletleri'nin bölgeye asker gönderme ihtimalinden ya da buna destekten asla söz etmediği gibi, bu hususlarda herhangi bir değerlendirme de yapmamıştır."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler