YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakanlık'tan açıklama
Başbakanlık'tan açıklama
26 Temmuz 2011 10:26
Başbakanlık, Türkiye'ye sığınan Suriyeliler'in sayısının 15 bin 941 olduğunu açıkladı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), ülkelerindeki olaylar nedeniyle bugüne kadar 15 bin 941 Suriyelinin Türkiye'ye geldiğini, bunlardan 7 bin 983'ünün ülkesine döndüğünü, bugün itibarıyla Türkiye'de 7 bin 958 Suriyeli'nin bulunduğunu bildirdi.

Başbakanlık Basın Merkezinin internet sitesinde yer alan bilgi notuna göre, sınırın hemen ötesindeki Suriye vatandaşlarına, insani yardım faaliyetleri kapsamında gıda yardımı yapılmaya devam ediliyor.

Hatay Valiliği emrine, Suriye'den gelenlerin acil ihtiyaçları için toplam 7 milyon 750 bin TL Acil Yardım Ödeneği gönderildiği ifade edilen bilgi notuna göre, bugüne kadar Türkiye'ye gelen 15 bin 941 Suriyeliden 7 bin 983'ü ülkesine döndü. Bugün itibarıyla Türkiye'deki Suriye vatandaşı sayısı ise 7 bin 958.

25-26 Temmuz'da 93 Suriyeli istekleriyle ülkelerine döndü, 34 kişi ise Türkiye'ye geldi. 37'si refakatçi, 71'i hasta olmak üzere toplam 108 kişi hastanede bulunuyor.

Türkiye'ye gelen Suriyelilerin geçici barınmaları için seyyar mutfak, banyo, WC üniteleri, çocuk oyun parkları, ibadet alanları, eğitim, seyyar hastane ve diğer sosyal tesislerle Yayladağı'nda 2, Altınözü'nde 2, Reyhanlı'da 1, merkez ilçeye bağlı Apaydın köyünde 1 ve Karbeyaz Kuyubaşı'nda 1 olmak üzere toplam 7 çadırkent kuruldu.

İlgili kurum ve kuruluşlarca çadırkentlerde barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık ve haberleşme gibi hizmetler sunuluyor.

Ayrıca çadırkentte kalan Suriyelilere günlük olarak 3 öğün sıcak yemek verilmeye devam ediliyor.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler