YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakanlık yeni sayıyı açıkladı
Başbakanlık yeni sayıyı açıkladı
02 Ekim 2011 13:55
Başbakanlık, ülkelerindeki karışıklık nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyeliler'in sayısının 7 bin 620 olduğunu bildirdi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), ülkelerindeki olaylar nedeniyle Türkiye'de bulunan Suriyeli sayısının 7 bin 620 olduğunu bildirdi.

Başbakanlık Basın Merkezinin internet sitesinde yer alan bilgi notuna göre, AFAD tarafından, Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarının acil ihtiyaçları için Hatay Valiliğinin emrine bugüne kadar tahsis edilen toplam acil yardım ödeneği, 17 milyon 750 bin TL oldu.

Sınırın hemen ötesinde bulunan yaklaşık bin 200 Suriyeli'ye günlük kumanya dağıtımı yapılıyor.

1-2 Ekim tarihlerinde 59 Suriyeli kendi istekleriyle ülkesine döndü, 11 kişi Türkiye'ye giriş yaptı. Bugüne kadar Türkiye'ye 18 bin 750 Suriyeli geldi, 11 bin 130 Suriyeli ise ülkesine geri döndü. Bugün itibariyle Türkiye'de bulunan Suriyeli sayısı, 7 bin 620.

22'i refakatçi, 43'ü hasta ve yaralı olmak üzere toplam 65 Suriyeli hastanede bulunuyor.

Suriye'den Türkiye'ye yönelik nüfus hareketlerine ilişkin olarak AFAD'ın koordinasyonunda; ilgili kurum ve kuruluşlarca çadırkentlerde barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme ve diğer hizmetler veriliyor.

Çadırkentte kalan Suriyelilere günlük 3 öğün sıcak yemek verilmeye devam ediliyor.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler