YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakanlık son rakamı açıkladı
Başbakanlık son rakamı açıkladı
19 Ekim 2011 10:59
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), ülkelerindeki olaylar nedeniyle Türkiye'de bulunan Suriyeli sayısının 7 bin 696 olduğunu bildirdi...

Başbakanlık Basın Merkezinin internet sitesinde yer alan bilgi notuna göre, AFAD tarafından Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarının acil ihtiyaçları için Hatay Valiliği emrine bugüne kadar tahsis edilen acil yardım ödeneği, toplam 20 milyon 750 bin TL'ye ulaştı.

Hatay'daki çadır kentlerde oluşturulan 67 sınıf ve 127 şubede okul çağındaki 1081'i kız, 1303'ü erkek olmak üzere toplam 2 bin 384 Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşına okul öncesi, ilk ve orta öğretim eğitimi verilmeye devam ediliyor.

Sınırın hemen ötesinde bulunan yaklaşık 1200 Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşına günlük kumanya dağıtımı yapılıyor.

Dün ve bugün 2 Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı kendi istekleriyle ülkelerine dönerken, 14 kişi ise Türkiye'ye giriş yaptı.

Bugüne kadar Türkiye'ye gelen Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı sayısı 19 bin 218, geri dönen Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı sayısı 11 bin 522, bugün itibariyle Türkiye'deki Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı sayısı 7 bin 696 oldu. 21'i refakatçi, 34'ü hasta ve yaralı olmak üzere toplam 55 kişi hastanede bulunuyor.

Suriye Arap Cumhuriyeti'nden Türkiye'ye yönelik nüfus hareketlerine ilişkin olarak Başkanlığın koordinasyonunda, ilgili kurum ve kuruluşlarca çadır kentlerde barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme ve diğer hizmetler veriliyor.

Çadır kentte kalan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarına günlük 3 öğün sıcak yemek verilmeye devam ediliyor. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler