YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakanlık sayıyı açıkladı
Başbakanlık, ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Hatay'a sığınan Suriyeliler'in sayısının 10 bin 227 olduğunu bildirdi.
Başbakanlık sayıyı açıkladı
03 Temmuz 2011 / 13:01 Güncelleme: 03 Temmuz 2011 / 13:03

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Suriye'deki olaylar nedeniyle ülkelerinden Türkiye'ye gelenlerin sayısının bugün itibarıyla 10 bin 227 olduğunu bildirdi.

Başbakanlık Basın Merkezinin internet sitesinde yer alan bilgi notunda, ülkesindeki olaylar nedeniyle Türkiye'ye gelen Suriyelilerin son durumuna ilişkin bilgilere yer verildi.

Bugüne kadar Türkiye'ye gelen Suriye vatandaşı sayısının 15 bin 228 olduğu belirtilen notta, bunların 5 bin 1'nin geri döndüğü ve bugün itibarıyla ülkedeki Suriye vatandaşı sayısın 10 bin 227 olduğu belirtildi.

2–3 Temmuz 2011 tarihlerinde Türkiye'ye giriş yapanlardan 343 kişinin kendi istekleri ile ülkelerine döndüğü, ilave olarak 20 Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşının Türkiye'ye kabul edildiği kaydedildi.

Suriye Arap Cumhuriyeti'nden Türkiye'ye yönelik nüfus hareketlerine ilişkin olarak Başkanlığın koordinasyonunda, Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri, Dışişleri, Sağlık, Milli Eğitim, Tarım ve Köyişleri, Ulaştırma ve Maliye Bakanlıkları, Hatay Valiliği, Diyanet İşleri Başkanlığı, Gümrük Müsteşarlığı ve Kızılay ile yürütülen çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Türkiye'ye giriş yapan Suriye vatandaşlarının geçici barınmaları için her türlü kolaylık tesisleri ile seyyar mutfak, banyo, WC üniteleri, çocuk oyun parkları, ibadet alanları, eğitim, seyyar hastane ve diğer sosyal tesislerle birlikte Yayladağı'nda 2,  Altınözü'nde 2 ve Reyhanlı ilçesinde 1 ve merkez ilçeye bağlı Apaydın köyünde 1 tane olmak üzere toplam 6 çadırkent kurulduğu ifade edildi.

31'i refakatçi olmak üzere, toplam 91 kişinin hastanede bulunduğu, ilgili kurum ve kuruluşlarca, çadırkentlerde barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme gibi hizmetlerin de verildiği ifade edilen notta, çadırkentte kalan Suriye vatandaşlarına günlük olarak 3 öğün sıcak yemek verilmeye devam edildiği kaydedildi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler