YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakanlık açıkladı
Başbakanlık açıkladı
24 Temmuz 2011 11:57
Başbakanlık ülkelerindeki iç karışıklıktan kaçıp Türkiye'ye sığınanların sayısının 8 bin 164 olduğunu açıkladı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), ülkelerindeki olaylar nedeniyle bugüne kadar 15 bin 858 Suriyelinin Türkiye'ye geldiğini, bunlardan 7 bin 694'ünün ülkelerine döndüklerini, bugün itibarıyla Türkiye'de 8 bin 164 Suriyelinin bulunduğunu bildirdi.

Başbakanlık Basın Merkezinin internet sitesinde yer alan bilgi notuna göre, sınırın hemen ötesinde bulunan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarına insani yardım faaliyetleri kapsamında gıda yardımı yapılmaya devam ediliyor. AFAD, Suriyelilerin acil ihtiyaçları için Hatay Valiliği emrine 7 milyon 750 bin acil yardım ödeneği gönderdi.

AFAD'ın verilerine göre, Türkiye'ye 15 bin 858 Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı geldi, bu kişilerin 7 bin 694'ü bugüne kadar ülkelerine geri dönüş yaptı. Bugün itibarıyla Türkiye'deki Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı sayısı 8 bin 164.

Bilgi notuna göre, 23–24 Temmuz 2011 tarihlerinde 111 Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı kendi istekleriyle ülkelerine döndü, 17 kişi ise Türkiye'ye giriş yaptı. 29'u refakatçi 64'ü hasta olmak üzere toplam 93 kişi hastanede bulunuyor.

Suriye Arap Cumhuriyeti'nden Türkiye'ye yönelik nüfus hareketlerine ilişkin olarak Başkanlığın koordinasyonunda, İçişleri, Dışişleri, Sağlık, Milli Eğitim, Ulaştırma, Maliye, Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlıkları, Genelkurmay ve Diyanet İşleri başkanlıkları, Gümrük Müsteşarlığı, Kızılay ve Hatay Valiliği ile yürütülen çalışmalar devam ediyor.

Türkiye'ye giriş yapan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarının geçici barınmaları için seyyar mutfak, banyo, WC üniteleri, çocuk oyun parkları, ibadet alanları, eğitim, seyyar hastane ve diğer sosyal tesislerle birlikte Yayladağı'nda 2, Altınözü'nde 2, Reyhanlı'da 1, merkez ilçeye bağlı Apaydın köyünde 1 ve Karbeyaz Kuyubaşı'nda 1 olmak üzere toplam 7 çadırkent kuruldu.

İlgili kurum ve kuruluşlarca çadırkentlerde barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık ve haberleşme gibi hizmetler veriliyor, ayrıca çadırkentte kalan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarına günlük olarak 3 öğün sıcak yemek verilmeye devam ediliyor.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler