YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakanlık, 300 Uygur Türkü için devreye girdi
Başbakanlık, 300 Uygur Türkü için devreye girdi
25 Kasım 2014 15:30
Çin zulmünden Tayland'a kaçan Uygur Türkleri için Başbakanlık ve Dışişlerinin devreye girdiği belirtildi.

Yaklaşık bir yıl önce insan kaçakçılarının yardımıylaTayland'a geçen, çoğu kadın ve çocuklardan oluşan 300 Uygur Türk'ü, Malezya'ya ulaşıp Türkiye'ye gelmeye çalışıyorlardı. Fakat Tyland polisinin ormanda yakaladığı Uygur Türklleri şimdi Çin'e gönderilmek ile karşı karşıya...

Türkiye tarafından kabul edilmezse Çin'de idam edilecek olan Uygur Türkleri için Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı'nın devreye girdiği açıklandı.

Başbakanlık ve Dışişleri devreye girdi

Dün bu haberin ardından Dışişleri Bakanlığı acil koduyla harekete geçti. Bakanlık nezdinde Tayland hükümeti ile kurulan temasta Doğu Türkistanlı Uygur Türkleri için Türkiye'de yaşamalarının sağlanacağı bu yüzden Türkiye'ye getirilmeleri istendi.

Davutoğlu yakından takip ediyor

Bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da yakından takip ettiği bu meselenin çok kısa bir sürede çözüleceği ifade edildi. Dışişleri yetkililerinden aldığımız bilgiye göre, bürokraside bir aksilik yaşanmaması durumunda 300 Uygur Türk'ü yakın zamanda Türkiye'de olacak.

Türkiye'ye gelmezlerse ikinci boraltan faciası yaşanabilir

Eğer Türkiye'nin bu girişimi olmasa Uygur Türkleri Çin devleti tarafından kurşuna dizilecek ve tarihte ikinci bir Boraltan faciası daha yaşanacaktı.

Boraltan Faciası nedir?

1945 yılında Stalin zulmünden kaçan 146 Azeri Türkü Türkiye'ye sığınmıştı. Boraltan komutanı durumu Ankara'ya iletmiş fakat "Azerileri teslim edin" cevabını almıştı. Bunun üzerine komutan Azerileri Rus askerlerine teslim etmiş ve ardından 146 Azeri Boraltan Köprüsü'nde kurşuna dizilmişti.

11-007.jpg

son şans
 // mücahit
akp bunları almassa akp ye oy yok ben orduluyum recep tayip in her mitingine gitim ve destekledim filistini sürekli korudu israile hakare etti haklı ama bu kominist çine niye bir laf söylemiyo anlamıyorum bu yüzden mhp oy verme yi düşünüyorum israil 20 günde 1 filistinli müslümanı öldürüyo rte herşeyi söylüyo çinliler bir günde 100 uygur türkünü öldürüyo ses yok namaz kılanların evini yakıyı çin gene ses yok oruç tutanlara zorla yeme yediriyor gene ses yok
...
30 Kasım 2014 Pazar 16:38
İşte CHP bu
 // A Yılmaz
Ruslara teslim ettirende başında İnönü olan CHP idi....
25 Kasım 2014 17:32
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler