YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Başbakanla MİT müsteşarının görüntülerini..."
"Başbakanla MİT müsteşarının görüntülerini..."
01 Eylül 2014 15:55
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan sabah saatlerinde başlayan 22 Temmuz'un 3. dalga operasyonuna ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

"Mali Şube'nin bilgisayarlarında yapılan teknik incelemede Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve birçok bakanı dolaylı şekilde dinlemek suretiyle Başbakan hakkında suç örgütü lideri olduğu yönünde soruşturma evrakı hazırladıkları ancak bunları bilgisayarda muhafaza ettikleri, Başbakanın Haliç Kongre Merkezi'nde MİT müsteşarı ile yaptığı görüşmenin görüntülerini usulsüz bir şekilde temin ettikleri tespit edilmiştir"

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan sabah saatlerinde başlayan 22 Temmuz'un 3. dalga operasyonuna ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada soruşturma kapsamında 33 emniyet görevlisinin yakalanması ve gözaltına alınması talimatı verildiği şu ana kadar 32 emniyet görevlisinin gözaltına alındığı belirtildi.

Görevsiz soruşturma

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu imzası taşıyan açıklamada, "Kamuoyunda 25 Aralık soruşturmaları olarak bilinen kapatılan TMK 10. madde ile yetkili bölümün yürüttüğü 2012/656 sayılı soruşturma dosyasında yapılan incelemede, soruşturmanın TMK 10 ile yetkili bölümün görev alanına girmemesine rağmen çıkar amaçlı suç örgütü kurulduğu yönünde soruşturma başlatıldığı" belirtildi.

"Başbakan hakkında suç örgütü lideri olduğu yönünde soruşturma evrakı"

Açıklamada, Mali Şube Müdürlüğü görevlilerinin bir takım usulsüz soruşturma yöntemleri kullandığı belirtilerek, "Mali Şube'nin bilgisayarlarında yapılan teknik incelemede Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve birçok bakanı dolaylı şekilde dinlemek suretiyle Başbakan hakkında suç örgütü lideri olduğu yönünde soruşturma evrakı hazırladıkları ancak bunları bilgisayarda muhafaza ettikleri, Başbakanın Haliç Kongre Merkezi'nde MİT müsteşarı ile yaptığı görüşmenin görüntülerini usulsüz bir şekilde temin ettikleri, bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti hükümetini yıkmaya çalıştıkları, casusluk yaptıkları, sahte evrak düzenledikleri, soruşturma belgelerini medyaya sızdırarak yayın yaptırmak suretiyle gizliliği ihlal ettiklerinin tespit edilmesi üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube eski görevlileri hakkında 1 Eylül 2014 tarihinde soruşturmaya başlanmıştır" denildi.

32 Emniyet görevlisi gözaltında

Başsavcı Salihoğlu, soruşturma kapsamında 33 emniyet görevlisinin yakalanması ve akabinde gözaltına alınması talimatı verildiğini, 32 emniyet görevlisinin yakalanarak gözaltına alındığını kaydetti.

 

DHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler