YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'ın sürekli gözlemlediği ilçe!
Başbakan'ın sürekli gözlemlediği ilçe!
27 Mart 2014 20:30
Son 10 yıl içinde alamadığı hizmet ve yatırımları 5 yıl içinde aldı. Onlarca proje ise 30 Mart sonrası hayata geçirilmek üzere gün sayıyor. Söz konusu ilçenin bir de diğer ilçelerden bir farkı var! O da çok önemli bir ismin gözünün sürekli üzerinde olması

Tüm yurtta seçim çalışmaları aralıksız devam ederken, Ankara'nın bir ilçesinde ise seçim çalışmaları farklı bir gözetim altında gerçekleşiyor. Ankara'nın Keçiören ilçesinde yürütülen seçim çalışmaları Başbakan Erdoğan'ın ikamet ettiği ilçe olması nedeniyle ayrı bir titizlik içerisinde yürütülüyor. Başbakan Erdoğan'da ilçedeki konutuna her geldiğinde bölgede gerçekleştirilen çalışmaları birebir kendi gözlemliyor ve gördüğü hataları ve eksikleri direk ilçe belediye başkanı Mustafa Ak ile paylaşıyor.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, böylesine kritik bir ilçede belediye başkanı olmanın ayrıcalıklarını, bölgede yapılan yatırımları ve yürütülen seçim çalışmalarını Haber7'ye aktardı.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Son 5 yıllık süre içinde Keçiören'in son 10 yılda almadığı kadar yatırım, son 10 yılda yapılmadığı kadar hizmet aldığını ifade ederek, "İlçe belediyesiyle büyükşehir belediyesinin uyumlu çalışması Keçiören'e kazandırdı, Keçiören bundan kazanç sağladı. Bu kazancın devam etmesi gerekiyor. Bu açıdan bir dönem daha istiyoruz" dedi.

Son 5 yıllık dönemde yaptıkları çalışmaları anlatan Ak, yeni bir yönetim anlayışı içinde halkın önceliğini kendi öncelikleri kabul ederek çalışmaya başladıklarını söyledi.
Kısa, orta ve uzun vadede yapılacak çalışmaları belirlediklerini, kısa vadede halkın ivedilikle istediği konuları planları içerisine aldıklarını belirten Ak, kısa ve orta vadede eylem planı içerisine aldıkları çalışmaların tümünü gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Ciddi yatırımlar aldık

Keçiören'in 850 bin nüfusa sahip olduğuna ve hızlı bir yapılaşma yaşadığına işaret eden Ak, "Özellikle alt yapıyla ilgili sorunlar birikmiş ve bekletilmişti. Üst yapıdaki kadar bir çalışma alt yapıda olmadığından alt yapı sorunları vardı. Bunların çözümüyle alakalı kurumlarla işbirliğine gidildi. Büyükşehir Belediyesiyle iyi bir iletişim içerisinde olduk. İşbirilğimiz sayesinde Keçiören'e ciddi yatırımlar aldık" diye konuştu.

Daha önce alınmayan yatırımlar alındı

Alt yapıyı ilgilendiren yatırımcı kuruluşlarla da diyaloğu geliştirdiklerini, bu işbirliği neticesinde Keçiören'in daha önce alamadığı yatırımları aldığını dile getiren Ak, hizmetin kaliteli şekilde vatandaşa ulaşması için hem mekanların hem de hizmet araçlarının iyileştirilmesi konusunda çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydetti.

E-Devletten daha fazla hizmet veren bir belediyeyiz

Keçiören'in bilgi işlem alt yapısı itibariyle de çok güçlü bir belediye haline geldiğini, e-devlet uygulamasına önem verdiğini anlatan Ak, e-devlet uygulamasında Türkiye genelinde en fazla hizmet veren belediye seçildiklerini, bu konuda ödül aldıklarını söyledi.
Orta vadede hedefledikleri tesisleşme çalışmalarını da gerçekleştirdiklerini belirten Ak, bunlardan biri olan Mevlana Kültür ve Spor Merkezini hizmete açtıklarını anımsattı.

Keçiören'e değer katacak proje

Keçiören'e değer katacak, geleceğini etkileyecek bazı projelerden birisinin de Gümüşdere Ihlamur Vadisi Projesi olduğunu aktaran Ak, proje kapsamında dere yatağını tamamen yenileyip etrafını rekreasyonla yeniden düzenlenleyerek, yepyeni bir görünüm ortaya çıkacak şekilde planlama yaptıklarını anlattı.

Ak, "Gümüşdere Ihlamur Vadisi Projesi, uzun vadede hedeflediğimiz projelerden bir tanesiydi. Şu anda inşaatı hızla devam ediyor. İnşaat bittiği zaman sadece Keçiören'in değil Ankara'nın da en iyi gidilecek, görülecek, gezilecek yapılardan bir tanesi haline gelecek. Bu proje de hızla devam ediyor" dedi.

900 Kişilik dev salon

Keçiören'in salon eksiği olduğunu, bu kapsamda Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezini yaptıklarını belirten Ak, "En büyük salonumuz 300 kişilikti. Bunun 3 katı büyüklüğünde 900 kişilik bir salonu Keçiören'e kazandırdık" diye konuştu.

Özellikle mahallelerin ihtiyaçlarına göre projeler yaptıklarını ifade eden Ak, bazı mahallelerde eksik olarak gördükleri pazar alanı, mahalle konakları, yaşam merkezleri gibi bir çok tesisi hayata geçirdiklerini bildirdi.

Mustafa Ak, "Şunu görüyorum ki 5 yıllık süre içerisinde Keçiören belki de son 10 yılda almadığı kadar yatırım, son 10 yılda yapılmadığı kadar hizmet aldı. İstatistiki bakımdan da incelenebilir, çok daha fazla asfalt, kaldırım, tretuvar çalışmalarına önem verildi. Arzumuz tabii ki tamamını bitirmektir ama 850 bin nüfusla Keçiören Türkiye'nin en büyük ilçesi. Arazi itibariyle de bakıldığında çok engelbeli bir araziye ve sert bir zemine sahiptir. O nedenle özellikle alt yapıda olan eksikliklerde sıkıntılar yaşıyoruz.

İhaleyi alan firmaların burada çok fazla durmak istememesiyle ilgili bazı sıkıntılar da yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.
Kültür belediyeciliği, sosyal belediyecilik ve çevre dostu belediyecilik çerçevesinde yaptıkları bir çok çalışma bulunduğunu da belirten Ak, şehircilik kültürünü geliştirmeye ve şehrin sosyal yapısına katkı sağlamaya dönük bir çok çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi.

Engelliler de unutulmadı

Engellilere, kadınlara ve çocuklara yönelik çalışmalar da yaptıklarını anlatan Ak, özellikle engelliler için kaldırımların, fiziki yapıların, asansörlerin, hem yeni yapılan hem önceki tesislerdeki eksiklerin yeniden gözden geçirildiğini, okullarda, camilerde de gerekli çalışmaların yapıldığını kaydetti.

''Bu kazancın devam etmesi gerekiyor''

İyi bir dönem geçirdiklerini düşündüğünü, Keçiören'e verimli ve son derece zengin bir yatırım portföyü kazandırdıklarına inandığını belirten Ak, "Bu dönemin çok başarılı bir dönem olduğunu söyleyebilirim" dedi.

Keçiören'de yatırımların devam etmesi gerektiğini vurgulayan Ak, şöyle devam etti:
"Öncelikle başlayıp da bitirmediğimiz bazı yatırımlarımız var. Bunlardan en önemlisi Gümüşdere Ihlamur Vadisi Projesi. İkincisi ulaşımla alakalı bazı çalışmalar var. Üçüncüsü imarla ilgili önemli çalışmalar var onların tamamlanmasıyla alakalı bizim bir dönem daha mutlaka burada devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Tabii takdir halkımızın. Ama şunu da ifade edeyim, Keçiören'de işbirliği, ilçe belediyesiyle büyükşehir belediyesinin uyumlu çalışması Keçiören'e kazandırdı, Keçiören bundan kazanç sağladı. Bu kazancın devam etmesi gerekiyor. Bu açıdan kendimiz açısından bir dönem daha istiyoruz. Bir de Keçiören'in ardık eksiklerini biliyoruz, bunların tamamlanmasıyla ilgili projelerimizi hazırladık. Önümüzdeki dönem biraz daha bu konulara ağırlık vereceğiz."

Anketlerde gayet iyi durumdayız

Seçimle ilgili yaptırdıkları anketlere de değinen Ak, "Anketlerde gayet iyi durumdayız. Şu anda AK Parti olarak önde gidiyoruz. Zaten Keçiören'de AK Parti'nin bir sıkıntısı olmayacak inşallah ama tabii biz daha iyi bir oranla daha yüksek bir oranla tekrar seçilmek istiyoruz" dedi.

Önceki dönemde aldıkları oyun üstüne çıkmayı hedeflediklerini, bunu başaracaklarına inandığını belirten Ak, "Rakiplerimize baktığımız zaman, geçen dönemde rakibimiz Milliyetçi Hareket Partisiydi dolayısıyla bu dönemde de bizi yine zorlayacak olan parti Milliyetçi Hareket Partisidir.

Ancak daha önceki belediye başkanının aday gösterildiği Büyük Birlik Partisi de şu anda yarışmanın içerisinde. Ama herhalde onlar ikincilik için çalışacaklar. AK Parti birinci partidir Keçiören'de" değerlendirmesinde bulundu.

''Kirli bir ittifak var''

Basında yer alan ve Turgut Altınok'un "Uzun boylu adamla hesaplaşacağız" yönünde sözler sarfettiği iddialarını içeren haberlere değinen Ak, şöyle konuştu:

"(Uzun adam)la hesaplaşmak isteyen bir kesim var. Türkiye'nin genelinde var zaten bu. Başbakanımıza 'uzun adam' diyorlar ama 'uzun adam'ı Keçiören'li çok seviyor. Onun için onlarla hesaplaşacak olanlara hesabını 30 Mart'ta sandıkta verecektir.
Kendisinin bu sözü söyleyip söylemediğini bilemiyorum ama 'uzun adam'la hesaplaşmak isteyenlerin etrafında birleştiğini biliyorum. Dolayısıyla şu anda Türkiye'nin sadece burada değil, bir çok yerinde 'AK Parti kaybetsin de kim kazanırsa kazansın' diyen bir kesim var. Bu kesim AK Parti'nin etrafında kim güçlüyse onun etrafında birleşiyor.

Tüm hedefleri AK Parti'ye kaybettirmek, herhangi bir parti olabilir bu. Hangi parti olursa olsun. Dolayısıyla kirli bir ittifiak var. Böyle bir ittifak içerisinde çalışan bir kesim var. Onun için böyle bir sözü kendisi söylemese de mutlaka etrafındaki kişilerin söylediğini düşünüyorum. Ama şunu bilsinler asla Keçiören 'uzun adam'la hesaplaşmak isteyenlere prim vermeyecektir, kendi başbakanına sahip çıkacaktır."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oturduğu şehre hizmet etmenin bir ayrıcalık olduğunu ifade eden Ak, Başbakan Erdoğan'ın daha önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmasının belediyeciliği iyi bildiği anlamına geldiğini ve yapılan işleri tetkik ederek eksikler varsa uyarabildiğini aktardı.

Mustafa Ak, "Onun için biz aslında bir öğrenci gibi öğretmen, öğrenci ilişkisi içerisinde de aynı zamanda çok tecrübe kazanıyoruz. Bu tecrübeleri ben avantaj olarak görüyorum ve kendi açımdan Başbakanımızın burada olması bizim açımızdan bir avantaja dönüşmüş oluyor. Hem yapdığımız iş ve işlemlerde daha dikkatli daha titiz davranıyoruz hem de Başbakanımızdan bazı bilgiler de öğrenmiş oluyoruz. Başbakanımızla her zaman görüşme imkanı olan bir belediye başkanı olmuş oluyorum. Bu da bizim için büyük bir avantaj" diye konuştu.

İkinci fatih köprüsü geliyor

Keçiören'in fiziki yapısı itibariyle iki ana girişi olduğunu, Keçiören'i merkeze bağlayan iki ana arter bulunduğunu belirten Ak, Fatih köprüsünde sabah ve akşam saatlerinde büyük bir sıkıntı yaşandığını, buradaki trafiğin rahatlatılması gerektiğini ifade etti.

Fatih köprüsüyle ilgili çalışmada en önemli basamaklardan birisinin metro çalışması olduğunu vurgulayan Ak, "Metro toplu taşımla ilgili çok ciddi bir rahatlık sağlayacak ama tekerlekli trafikte artı bir şeyler yapmamız gerekiyordu. Büyükşehir Belediye Başkanımızla bir çözüm üretildi. İkinci bir Fatih köprüsü geliyor. Etlik Kavşağıyla Fatih Köprüsü arasında Selçuklu Caddesi'nden Samsun Yolu'na çıkacak şekilde Ziraat Fakültesinden geçecek şekilde imar düzenlemesini yaptık ve inşallah yakında, 2014'te inşaatı başlayacak. Fatih köprüsünün bir ikizini Keçiören'e kazandıracağız. Böylece Fatih köprüsünün yükü hafifletilmiş olacak. Trafikte ciddi bir rahatlık meydana gelecek" dedi.

Tek yön uygulamalarıyla ilgili bir çalışma başlattıklarını da bildiren Ak, "Metro çalışmasıyla eş güdümlü biçimde Kızlarpınarı Caddesi, Nuri Pamir Caddesi ve Fatih Caddesi üzerinde bir çalışma var. Buraların tek yön uygulamasıyla trafiğin daha akıcı hale gelmesi yönünde çalışma var. Bu yapıldığı zaman Keçiören'in içerisinde bir rahatlama meydana gelecek. Aynı çalışmayı Etlik bölgemizde de gerçekleştirip tek yön uygulaması olabilecek alternatifli caddeler üzerinde çalışmalar yapılıyor" diye konuştu.

Vatandaşlara yapacakları yeni çalışmalarla yeni projelerle yeni bir Keçiören vaadettiklerini belirten Ak, özellikle yeşilin çok, çevre düzenlemesinin ağırlıklı olduğu, daha çevre dostu bir belediyecilikle ilgili çalışmaları bulunduğunu söyledi.

Keçiören'in çevrecilikle ilgili ödülleri bulunduğunu, Çevre Çiçekleri projesinin tüm Türkiye'ye örnek olduğunu ve ülke geneline yaygınlaştırılmasıyla çalışmalar yapıldığını anlatan Ak, bunun çocukların, gençlerin daha çevre bilincine sahip birer birey olarak yetişmeleriyle ilgili proje olduğunu ifade etti.

Büyük kent ormanları, rekreasyon düzenlemeleri için alanlar ayrıldığını, Ovacık, Yükseltepe, Bağlum bölgelerinde büyük park alanları planlandığını dile getiren Ak, çevre dostu belediyecilikte daha hareketli bir dönem geçireceklerini, ayrıca Keçiören'e kapalı spor tesisi kazandırarak, önemli bir eksiği tamamlayacaklarını bildirdi.

"Yeni bir Keçiören için önümüzdeki seçimlerde tekrar seçmenlerimizden, bütün Keçiörenlilerden destek bekliyorum" diyen Ak, "İnşallah hayırlısı olur. Seçimlerin barış, huzur, kardeşlik içerisinde geçmesini temenni ediyorum. Çünkü seçimler, sandıklar demokrasinin adeta şenlik günleridir. Bunların daha kardeşane, daha anlayışlı, daha birbirine saygılı geçmesi gerekiyor. Bazen ufat tefek aksaklıklar veya saldırılar veya bazı hoş olmayan şeyler olabiliyor. Bunu da tasvip etmiyoruz. Hiç kimsenin de bunu tasvip etmemesi, herkesin kınaması gerektiğini düşünüyorum. Bu tür saldırılar kime karşı yapılırsa yapılsın, kimden gelirse gelsin kınadığımı ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler