YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan’ın Gezi olaylarıyla ilgili bilinmeyen açıklaması
New York Times gazetesinde yayınlanan bir yazıda, Başbakan Erdoğan’ın Gezi Parkı olaylarına ilk müdahalede polis ekiplerinden sorumlu yetkilileri ofisine çağırdığı ve azarlayarak ağlattığı iddia edildi.
Başbakan’ın Gezi olaylarıyla ilgili bilinmeyen açıklaması
06 Şubat 2014 / 17:00 Güncelleme: 07 Şubat 2014 / 09:05

New York Times’da Suzy Hansen imzalı yazıda, Başbakan Erdoğan’ın Gezi Parkı olaylarında aralarında eylemcilerin de bulunduğu bir heyetle gerçekleştirdiği görüşmeden ayrıntılar yer aldı. Görüşmeler sırasında Erdoğan’ın bir masanın başında oturduğu ve eylemcilerin yaşadıkları olayları anlattığı sırada Erdoğan’ın 5 saat boyunca not tuttuğu belirtildi. Göz yaşartıcı gazların alçaktan uçan helikopterlerden atıldığının söylenmesi üzerine araya giren bakanlara müdahale eden Erdoğan’ın, “Konuşmalarına izin verin” dediği iddia edildi.

"Azarlayarak ağlattım"

İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden Yardımcı Doçent Doktor İpek Akpınar’ın Erdoğan’a polise herhangi bir talimatta bulunup bulunmadığı ve ilk 3 gün neler yaşandığını bilip bilmediğini sorması üzerine ise Erdoğan’ın “Yaşananlardan haberim yoktu” şeklinde yanıtladığı ifade edildi. Erdoğan’ın ayrıca “Ekibim durumu ciddiye almadı” dediği iddia edildi. Yazının devamında ise Erdoğan’ın, “Bunların sadece çevreciler olduğunu düşündük ve bu yüzden tepki göstermedik. Fakat evet polis sert müdahalede bulundu. İlk 2 gün çadırların yakıldığını bilmiyordum. Üçüncü gün konu bana söylendiğinde ise artık çok geçti” dediği belirtildi.

Nil Eyüboğlu isimli bir üniversite öğrencisinin sesini yükselterek, “Bize saldırdılar. Bunu nasıl bilmezsiniz?” demesi üzerine Erdoğan’ın, “Endişelenme, sorumluları ofisime çağırdım ve onları azarlayarak ağlattım” dediği iddia edildi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler