YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'ın danışmanından cemaate ilginç benzetme
Başbakanlık Danışmanı Hüseyin Besli, Başbakan’a destek için oluşturulan Milli İrade Platformu’nun bir araya geliş koşullarını ve Hizmet hareketinin önde gelenlerinin söylemini değerlendirdi.
Başbakan'ın danışmanından cemaate ilginç benzetme
07 Ocak 2014 / 18:27 Güncelleme: 07 Ocak 2014 / 18:38

Besli, Hizmet Hareketi yapılanmasının Şia yapılanmasına benzer olduğunu söyledi.

"Diğer cemaatler protestanlaşma algısından kendilerini uzak tutumak istedi"

Protestanlığın Katolik dünyaya karşı hangi argüman ve hangi yöntemlerle durduğuna, nasıl geliştiğine baktığımızda çok benzerlikler kurabiliriz. Mustafa İslamoğlu ile Çarşamba Cemaati'nin bir araya geleceğini ortak metne imza atacaklarını kimse beklemezdi ama oldu. Protestanlaşma olgusu öylesine yayıldı ve kabul gördü ki diğer bütün İslami yapılar "biz buradan değiliz, biz kendimizi temiz tutmak istiyoruz, ayrı tutmak istiyoruz "tepkisini verdi gayri ihtiyari olarak . Protestanlaşması ve Protestanlığa benzer özellikler kazanıyor algısı yaygınlaştığı için bunlar bir araya geldi, kendilerini o algıdan soyutlamak için. "Bizim bu yapıyla alakamız yok" demek adına bir araya geldiklerini düşünüyorum

Hizmet hareketi kendisinin Fırka-i Naciye olduğuna inanıyor

Söylemlerine bakarsak, İran'dan hiç hoşlanmıyorlar. Düşünmek gerekir, ben de çok düşündüm. Bu sadece Sünni İslam ile Şii İslam arasında birbirinden haz etmemek olamaz. Çünkü, bu iki camia arasında Şah İsmail Yavuz savaşından bu yana ciddi çatışma olmamıştır, birbirlerine mesafeli durmuşlardır. Bu karşı çıkışı doğrusu biraz, psikoloji eğitimimden yola çıkarak söylüyorum, bu sanki öykünmeye dayalı. Hizmet hareketi bir anlamda İran'da cari olan Şii yapılanmaya özendiği ve öykündüğü için. Değer vermediğinden nefret etmezsin. Cemaatin yapılanması Şia yapılanmasına benziyor. Burada da tepede otoritesi tartışılmaz bir Kült var. Fırka-i Naciye önemlidir. Olup bitenlerin bütün açıklaması orada. Nasıl oluyor da bu insanlar bu kadar adanmışlık ile bu kadar öfke ile bir başka Müslümana saldırabiliyor. Bu azameti, bu cesareti, bu özgüveni nereden alıyorlar diye düşündüm. Varabildiğim bu Fırka-i Naciye meselesi. Bu hadise inanıyorlar ve Fırka-i Naciyenin kendileri olduğuna inanıyorlar.

Fırka't-un-Naciye (Kurtuluş Fırkası)kimdir?

Fırka-i Naciye, kurtulan fırka, umduğuna kavuşan, Cehennem azabından uzaklaşan grup demektir. Kavram olarak, Kur-an ve Sünnet'in hükümlerini kabul ederek, Peygamberimizin ve sahabelerinin yolunu izleyen kimseler hakkında kullanılmıştır.

Bu niteleme bir kaç hadiste geçmektedir:

Yahudiler yetmiş bir veya yetmiş iki fırkaya ayrıldılar. Hıristiyanlar da yetmiş bir veya yetmiş iki fırkaya ayrıldılar. Benim ümmetim de yetmiş üç fırkaya ayrılacaktır. Şüphesiz İsrailoğulları yetmiş bir fırkaya bölündüler. Bunların yetmiş fırkası helak oldu, birisi kurtuldu. Muhakkak benim ümmetim de yetmiş iki fırkaya ayrılacaktır. Bunlardan yetmiş biri helak olacak birisi de kurtulacak.Bazı rivayetler de fırka sayısı farklılık göstermektedir. Bazılarında Hıristiyanların adı geçmemekte, bazılarında ise İslâm ümmetinin yetmiş iki veya yetmiş üç fırkaya ayrılacakları söyleniyor. Bazı rivayetlerde kurtulacak fırkanın Peygamberin ve sahabelerinin bulundukları yol üzerinde olanlar denilerek, adeta yukarıda geçen hadisteki cemaat kelimesi açıklanıyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler