YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'ın cezaevi arkadaşı o günleri anlattı
Başbakan Erdoğan'la birlikte Pınarhisar Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda kalan Adnan Atay 'Başbakan projelerini anlattığında gülüyorduk' dedi.
Başbakan'ın cezaevi arkadaşı o günleri anlattı
04 Aralık 2013 / 22:48 Güncelleme: 04 Aralık 2013 / 22:48

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Trakya gezisi kapsamında, 1999'da 4 ay cezaevinde kaldığı Kırklareli'nin Pınarhisar ilçesini de ziyaret etmesi bekleniyor.

Çay makinesi hala saklanıyor

O dönemde, Pınarhisar Cezaevinde kalan, kurumda görev yapan ve ilçede yaşayan pek çok kişinin Başbakan Erdoğan ile ilgili hatıraları hala canlı. Erdoğan'ın kaldığı dönemde cezaevinde kullandığı çay makinesi de hatıra olarak günümüze kadar saklanmış.

Şimdilerde Pınarhisar Kapalı Ceza İnfaz Kurumu olarak hizmet veren cezaevinde Erdoğan ile kalan Adnan Atay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erdoğan'ın cezaevinde kullandığı çay makinesini sakladıklarını ve makinenin kendilerine o günleri hatırlattığını söyledi.

"Sürekli koğuşuma geliyordu"

Erdoğan'ın cezaevinde sürekli kardeşlikten ve ülke meselelerinden bahsettiğini belirten Atay, cezaevi günlerini şöyle anlattı: "Kendisi bize karşı çok samimiydi. Arkadaşça, dostça, ağabey olarak yaklaşıyordu. Biz de ona ağabey olarak yaklaşıyorduk. Başbakanımızla aynı koğuşta değildik ama sürekli görüşürdük. Ben o dönemlerde biraz rahatsızdım. Sürekli koğuşuma gelerek beni ziyaret ederdi."

"Kardeş gibi kucakladı"

Atay, Başbakan Erdoğan'ın insanları ayırmadığını söyledi. Cezaevinde Roman, Kürt ve Lazların bulunduğunu, Erdoğan'ın hepsini, "bir kardeş gibi" kucakladığını vurgulayan Atay, şöyle devam etti: "Bizi de Trakyalı olarak kucakladı. Biz de onu sevdik, saydık. Başbakan oldu. Göründüğü gibi bir kişiliğe sahip. Herkes gibi bir insan evladı. Kendisine ne geliyorsa tek tek dağıtırdı. Kendi imkanlarını diğer mahkumlarla paylaşırdı. Birinin sıkıntısı olduğunda yakından ilgilenirdi. Bir gün gelen bir misafirine kendisine çay makinesi almasını söyledi. Daha sonra bir çay makinesi gönderildi. Çay makinesinden yaptığımız çayları içerdik. Çay makinesini halen hatıra olarak saklıyoruz."

"Projelerini anlattığında gülüyorduk"

Atay, Başbakan Erdoğan'ın cezaevinde çok sayıda ziyaretçisi olduğunu, Ak Parti'yi kurma çalışmaları yaptığını ifade etti. Erdoğan'ın cezaevinde ülkenin sorunlarını anlattığını aktaran Atay, "Ülkenin sorunlarını ve yapmayı hedeflediği projelerini anlattığında gülüyorduk. 'Olur mu acaba' diye düşünüyorduk. Biz acabalar da kalıyorduk ama o Başbakan olacağına inanıyordu. Ömrünü bu işe adadı. Herkes bunu görüyor. Adalet sistemindeki sıkıntıları düzelteceğini söylüyordu. Bize söylediklerinin hepsini yaptı. Başbakan Erdoğan, 14 yıl önce bize anlattığı projeleri tek tek gerçekleştirdi. Kendisinden duacıyız" diye konuştu.

Atay, Erdoğan ile cezaevinden çıktıktan sonra görüşmenin kısmet olmadığını, kendisini ancak mitinglerde ve televizyonlarda gördüklerini belirtti.

Başbakan Erdoğan'ın 14 yıl aradan sonra ilçeye geleceğini duyduklarını ve bunun kendilerini heyecanlandırdığını dile getiren Atay, "O yıllar çok gençti. Sorunlar kendisini yıprattı. Saçlarının ağardığını görünce üzülüyoruz" dedi.

"Sürekli ülke meselelerini anlatırdı"

Başbakan Erdoğan'ın kaldığı dönemde cezaevinde başgardiyan olarak görev ancak emekli olan Necmi Polat ise Erdoğan'ın sohbetlerinde sürekli ülke meselelerini anlattığını söyledi.

O yıllarda Erdoğan'ın Pınarhisar Cezaevine geleceğini duyduğunda çok heyecanlandığını vurgulayan Polat, şöyle konuştu: "Başbakanımızı Pınarhisar'da misafir ettik. Şimdi de ülkemizi yönetmekte. Başbakanlık konumuna geleceğini şahsım adına hissediyordum. Allah yar ve yardımcısı olsun. Memleket sevdalısıydı. Sohbetleri ülkeyle alakalıydı. Yapılması gerekenleri paylaşıyordu. Sohbet ederdik. Sohbetlerinde sürekli ülkenin daha iyi yönetilmesi gerektiğini ve memleket meselelerini anlatırdı. 'Memlekete nasıl faydalı olabiliriz' diye düşünürdü. Sabırla kendisini bekliyoruz. Pınarhisar kendisinden memnundur. Allah ona uzun ömür versin."

Başbakan Erdoğan'ın hafta sonunda gerçekleştireceği Trakya gezisi kapsamında Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne'yi ziyaret etmesi bekleniyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler