21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,939
 • BIST94.552
 • Dolar4,7378
 • Euro5,4908
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2357
 • İstanbul23 °C
 • Ankara20 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya15 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya26 °C
 • Diyarbakır26 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri19 °C
 • Kocaeli21 °C
 • Şanlıurfa26 °C
 • Gaziantep22 °C
 • İçel26 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'dan yeni projeler
Başabakan Erdoğan 3 kente özel yeni projelerini açıkladı.
Başbakan'dan yeni projeler
01 Haziran 2011 / 12:24 Güncelleme: 01 Haziran 2011 / 13:42

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde "Türkiye Hazır Hedef 2023" proje tanıtım toplantısında konuşuyor. Erdoğan, İzmir, İstanbul ve Diyarbakır için yeni projelerini açıklayacak.İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Popülizme hiçbir zaman tevessül etmedik . Kılıçdaroğlu, her gün bir yalan söylemiş, yarım saat geçmeden yalanından çark etmiştir. En ufak bir ar duymamıştır. Başbakan Anayasa'yı bilmez. Ben bilmezsem YÖK'le ilgili ne yapacağımızı konuşalım. Referandum öncesinde başörtüsüyle ilgili aynı şeyleri yaptı. Kimi istiyorsan onları görevlendirilim. Yanında bir tane şaklabanı var, onunla birlikte çarşaflı kardeşlerimize rozet takarlar. Kılıçdaroğlu başörtüsü konusunda dürüst değil. Milletim, sandık görününce demokrat olanlara inanamasın. Yüzlerindeki maskeyi ve maskenin ardındaki statükocu yüzü görecek. Milletimiz siyaseti tüketen popülizme izin vermeyecek.

BİZ BU TUZAĞA DÜŞMEYECEĞİZ

Erdoğan, ''Gerek dün Hopa'da meydana gelen olaylar, gerek BDP ve terör örgütü tarafından ortaya konan eylemler, açık söylüyorum, AK Parti'yi şiddet tuzağına çekmek için yapılan açık tahriklerdir. MHP Genel Başkanı'nın, CHP Genel Başkanı'nın, BDP'lilerin, öfke ve nefret dili, kışkırtıcı üslupları, hakaret ve tahrikleri, maalesef bu tür olaylara zemin hazırlamıştır. Biz bu şiddet tuzağına asla düşmeyiz ve düşmeyeceğiz'' dedi.

Başbakan, ''Biz, ülkeyi kaosa sürüklemek için elinden geleni yapan, CHP-MHP-BDP ittifakına karşı, millet iradesini var gücümüzle savunmaya devam edeceğiz''diye konuştu...

Bir gün önceden CHP ve Halkevleri gibi legal, illegal ortakları bizi adeta Hopa'ya sokmamak gibi bir cüretin içine girdiler. Bunlarda düşünce yok, fikir yok, eli sopalı, taşlı şehir eşkiyaları. Tabii Emniyet teşkilatımıza her türlü tedbirinizi alacaksınız, biz de mitingimizi yapacağız dedik. Biz mitingi yaptık ama sabahtan beri sopalı, taşlı eylemleri yaptılar. Konuşmamızı yaptık, 100-150 kişilik bir bölümde taşlar attılar, otobüsümüzdeki bir koruma polisimiz otobüsten düşerek ağır yaralandı, yoğun bakımda şimdi. Bir tanesi de kalp krizi geçirerek öldüğü söyleniyor. Bu bize karşı yapılmış ilk saldırı değil.

CHP'nin pankartı büyük bir inşaatta asılı. Pankart devasa, devamlı illegal eylemler içerisinde olan, pankartın yanında tek yol sokak, tek yol devrim, altında Halkevleri. Bununla ne demek istendiği belli. Terör örgütü yandaşları tarafından ne kadar seçim büromuza, araçlarımıza saldırılar olduğu ortada. Sadece düşüncemizle, sabırla sandıkta gereken cavebı vereceğimizi söyledik. Fakat enterasan olan şu; Kılıçdaroğlu ölen kişinin ailesini ziyaret edecekmiş, o değil. Şahsımla ilgili rüzgar eken, fırtına biçer diyor. Neyin rüzgarını ektik ki; fırtına biçeceğiz. Sana birileri aynı şeyi yaptığı zaman ben aynı şeyleri mi söyleyeceğiz. Ben bu kadar edepsiz, bu kadar alçak, bu kadar ahlaksız değilim.

Bu siyasette bu zat çırak bile olamadı. İnsanlıktan bile nasibi almadı. Utanmadan, sıkılamadan, bazı medya organları faturayı bize kesmeye çalışıyor. Hakkari'de tablo ortada. Niye ellerine bir tane Türk bayrağı veremedin.

DİYARBAKIR PROJELERİ...

Başbakan  Erdoğan, ''Diyarbakır için ilk projemiz, suriçi yenileme projesi. 5 kilometre uzunluğundaki Diyarbakır'ın tarihi surları iki yerden yıkılmış durumda. Bu iki yerde onarım yapacak, Suriçi'ne, o eski zamanlarda olduğu gibi bugün de yine kapılardan girilmesini sağlayacağız. Suriçi'ndeki 500 civarında sivil mimari örneği yapıyı aslına uygun şekilde yeniden inşa edeceğiz. Suriçi’ni, burada yaşayan hiç kimseyi mağdur etmeden, kimsenin hakkına halel getirmeden, çirkin yapılaşmadan ve çirkin görüntüden kurtarıyoruz'' dedi.

Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır için açıkladığı bir diğer proje ise Havaalanı projesi...

Erdoğan proje ile ilgili olarak, "Askeri ve sivil havaalanını birbirinden ayırıyoruz. Yeni ve modern bir terminal binası ile Diyarbakır’a yaraşan sivil bir havaalanını Diyarbakır'a kazandırıyoruz'' şeklinde konuştu...

BİR DİĞER PROJE DİCLE VADİSİ PROJESİ

Erdoğan, ''Dicle Vadisi Projesi, Diyarbakır için bir başka projemiz. Dicle Nehri'ne rağmen, yeşil alan miktarının oldukça düşük olduğu Diyarbakır'a, yeşil ile mimarinin uyum içinde yükseldiği yeni bir yaşam alanı kazandırıyoruz'' diye konuştu...

DİYARBAKIR'A YENİ OTOYOL

Erodoğan, ''Diyarbakır için bir başka projemiz, Diyarbakır-Şanlıurfa otoyolu. Edirne'den başlayan, şu anda Ankara'ya kadar kesintisiz ulaşan otoyol, Ankara-Niğde ve Şanlıurfa-Habur kesimini de tamamladığımızda, Türkiye'yi boydan boya geçecek bir hat olacak'' dedi.

SİLVAN BARAJI...

Yine Diyarbakır için AK Parti'nin bir diğer projesi de Silvan Barajı ile ilgili... Erdoğan projenin hayata geçmesi ile, 2 milyon 450 bin dekar tarım arazisinin sulanabilmesini sağlanacağını ve hayata geçecek sulama sistemi sayesinde çiftçilere, yılda 735 milyon lira ilave gelir elde etme imkanının geleceğini söyledi...

İZMİR'İN ÇILGIN PROJESİ: İZKARAY

Erdoğan, İzmir projelerine de  değindi konuşmasında...Erdoğan  ''İzmir için ilk projemiz, Körfez Geçişi Projesi, diğer adıyla, İZKARAY. Bu projeyle, İzmir Körfezi'nin iki ucunu birbirine bağlıyoruz. Bostanlı ile İnciraltı'nı, 4,5 kilometre köprü ve 1,5 kilometre batırma tüp tünelle birbirine kavuşturuyoruz'' dedi.

İZMİR'E 3.PROJE MÜJDESİ

''İzmir için üçüncü proje, İzmir-Ankara ve İzmir Bursa İstanbul yüksek hızlı tren projesi. Bu hattın tamamlanmasıyla, İzmir Ankara arası seyahat süresi 3,5 saate inecek''

İSTANBUL İÇİN YENİ PROJELER...

Daha önce İstanbul için 'Kanalistanbul' projesini açıklayan Erdoğan istanbullular'a yeni projelerin müjdesini verdi...

Başbakan Erdoğan, ''İstanbul için ikinci projemiz, Taksim Meydanı projesi. Taksim'de Tarlabaşı Bulvarı–Cumhuriyet Bulvarı araç trafiğini yer altına alıyoruz. Ayrıca Atatürk Kültür Merkezi önü ve Taksim Anıtı çevresinde bulunan araç yollarını da yeraltına alıyoruz. Böylece tüm Taksim Meydanı'nı yayalara tahsis etmiş oluyoruz'' dedi.

Erdoğan, İstanbul için üçüncü projenin Adalar Projesi olduğunu belirterek, ''Yassıada ve Sivriada'yı yeniden ele alıyor, farklı bir çehreye kavuşturuyoruz. Bu iki adayı, İstanbul'un, Türkiye'nin, dünyanın önemli iki sembol adası haline getirmeyi planlıyoruz. Bu projeyle, Yassıada'yı 'yaslı ada'' olmaktan çıkarıyor, bir demokrasi adası haline getiriyoruz. Her iki adayı da uluslararası birer kongre merkezine dönüştüreceğiz'' diye konuştu...

TAKSİM TOPÇU KIŞLASI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul için bir diğer projenin de ''Taksim Topçu Kışlası'' olduğunu belirterek, halen Gezi Parkı olarak kullanılan alanda, aslına uygun olarak, Taksim Topçu Kışlası'nı yeniden inşa edeceklerini bildirdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler