YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'dan siyonizm açıklaması
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, siyonizmi ırkçılık olarak nitelediği tartışmalı açıklamasının arkasında olduğunu söyledi.
Başbakan'dan siyonizm açıklaması
20 Mart 2013 / 10:10 Güncelleme: 20 Mart 2013 / 10:20

Danimarka gezisi öncesinde Politiken gazetesinin sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, Viyana'da düzenlenen 5. Medeniyetler İttifakı Forumu’nda yaptığı, "Tıpkı siyonizm, faşizm gibi İslamofobi de bir insanlık suçudur" sözlerinin kimse tarafından yanlış anlaşılmamasını istedi.

Politiken gazetesinin sorularına e-posta ile cevap veren Erdoğan, "Viyana'daki açıklamalarımın bazı tartışmalara yol açmasını anlıyorum. Ancak kimse söylediklerimi yanlış anlamamalı" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Herkes şunu bilmelidir ki, benim belli meselelere, özellikle Gazze ve yerleşim birimlerine yönelik eleştirilerim, İsrail politikalarına yöneliktir. Filistin devletinin var olma hakkını inkar etme yaklaşımlarından vazgeçmedikleri sürece de İsrail'i eleştirmeye devam etmemiz oldukça doğal karşılanmalıdır" dedi.

Başbakan Erdoğan, "Diğer taraftan, biz iki devletli çözüm temelinde, 1967 sınırlarıyla bir İsrail devletini tanıdık, tanımaya devam ediyoruz. Kimse şunu unutmamalıdır, geçmişte iki devletli çözüme yönelik barış arayışları çerçevesinde Türkiye'de birçok İsrail cumhurbaşkanı ve başbakanını ağırladık. Bugün de geçmişteki gibi Türkiye, İsrail-Filistin uyuşmazlığının, iki devletli çözüm temelinde adil, kalıcı ve kapsamlı çözümüne yönelik tüm uluslar arası ve bölgesel çabaları desteklemektedir" şeklinde konuştu.

Erdoğan ayrıca, "Benim, anti-semitizmi açıkça kınayan bazı açıklamalarım, bu konudaki pozisyonumu çok net bir şekilde ortaya koymaktarı. Bu çerçevde, Viyana'daki açıklamalarımın arkasındayım" dedi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler