YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'dan sert tepki
BDP'li vekillerin siyaset alanının dışına çıkarak toplumu "Kan akacak" diye tehdit etmesi Başbakan Erdoğan'dan sert tepki gördü.
Başbakan'dan sert tepki
04 Mart 2011 / 08:14 Güncelleme: 04 Mart 2011 / 08:15

Erdoğan, "Siz oy alıp Meclis’e geleceksiniz ne pahasına; ölen ve öldürülen gençler, anaların gözyaşları, öksüz ve yetim kalacak çocuklar pahasına... Gözünüz bu kadar mı karardı, gözünüzü bu kadar mı kan bürüdü? Bu insanlığa sığar mı? Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütünün ve destekçilerinin seçim öncesinde kışkırtma ve tahrik politikası uygulayacaklarını belirterek vatandaşları uyardı. Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı Hizmet Binası açılış töreninde konuşan Erdoğan, PKK'nın eylemsizlik süresini bitirmesinin ardından, "Bundan sonra olacaklann sorumlusu Başbakan Erdoğan'dır" açıklaması yapan BDPyi sert sözlerle eleştirdi.

İşte o sözler:

Dört bir koldan saldırıyorlar

■ Şu anda, bir yandan terör örgütü, bir yandan da onun uzantılan, ortamı tahrik etmek, süreci kışkırtmak için dört bir koldan harekete geçmiş durumda.

■ Terör örgütü de onun uzantılan da seçim öncesinde bölgeyi ve ülkeyi kışkırtarak buradan nemalanma gayreti içinde. Gençlerin ölümü, analann gözyaşı, kapanan ke-penkler, savaş alanına dönmüş sokaklar pahasına oy avcılığı, fırsatçılık söz konusu.

■ Eskiden, terör örgütü kendi illegal yayın organlarıyla, belli ajanslarla mesajlarını iletiyordu. Şimdi artık bunlann bir kenara itildiğine, bir siyasi partinin, siyaseti, demokratik zemini tamamen bırakarak terör örgütünün sözcülüğüne soyunduğunu görüyoruz.

■Allah aşkına soruyorum; siz, 12 Haziranda oy toplayacaksınız diye gençlerin ölmesi, öldürmesi insanlık mıdır, insani midir? Bunu vicdanınıza nasıl izah edebiliyorsunuz veya vicdanınıza nasıl anlatabiliyorsunuz?

Bunlar ne pahasına?

■ Seçimlere 3 ay kala ülkeyi tahrik ^ edip, sokakları ateşe verip, bu süreçten oy elde etmenin hesabını nasıl yapabiliyorsunuz? Gözünüz bu kadar mı karardı, gözünüzü bu kadar mı kan bürüdü? İzanı, insafı bu kadar mı unuttunuz?

■ Siz güya oy alıp Meclise geleceksiniz. Ne pahasına? Ölen ve öldüren gençler pahasına, annelerin, babaların gözyaşı pahasına, öksüz, yetim kalacak çocuklar pahasına, bu insanlığa, vicdana sığar mı?

■ Utanmadan sıkılmadan, 'bölgede akan her damla kanın sorumlusu Başbakandır' diyorlar... Senin akim 8 yıldır mı kendine geldi? 30 yıldır bu ülkede terör örgütü kan döküyor. 30 yıldır bu ülkenin başbakanı Tayyip Erdoğan mı?

■ 8 yıldır bu mücadeleyi bütün bölgede olması gereken ne ise talebi gayet iyi değerlendirmek suretiyle devam ettiren bir iktidar var, bir başbakanı var. Şimdi gelip siyasete daha yeni girmiş bunlar hemen kendileri fatura kesmeye kalkıyorlar.

Zeminleri kayıyor

■ Bölgenin kaderi, manzarası değiştikçe, BDP istismar edecek sorun bulamaz hale geliyor. Sorunlar çözüldükçe, bölgeye yatinm gittikçe, demokratik adımlar atıldıkça, kendi alt lanndaki zemin kayıyor. BDP sorunlann çözüldüğünü gördüğü için süreci sabote etmek, kışkırtmak için bütün imkanlanyla çalışıyor.

■ Aziz milletimin bu kirli oyunu, bu kirli provokasyonu görmesini rica ediyorum. 74 milyon vatandaşımın, bu kışkırtmaya karşı uyanık olmasını rica ediyorum.

■ Ne yaparlarsa yapsınlar, hangi kışkırtmayı, provokasyonu, eylemleri devreye alırlarsa alsınlar, yolumuzdan dönmeyecek, geri adım atmayacağız. Milli Birlik ve Kardeşlik Süreci tüm engelleri tek tek aşarak ilerleyecek.

"Türkiye'nin partisi olamazsınız"

İktidarları boyunca, demokrasi ve güvenlik noktasında son derece hassas olduklarını, bundan sonra da aynı hassasiyeti muhafaza edeceklerini dile getiren Başbakan Erdoğan, ''Terörle mücadelede asla kararlılık kaybı, çekince olmayacak. Yatırımlarımıza devam edecek, demokratik adımları daha da güçlendireceğiz'' dedi. BDP'ye "Bugüne kadar, çözümün önünü kesmeye çalışmaktan öte ne yaptınız? Bölgeyi de ülkeyi de kışkırtmaktan başta, okul öncesi yaştaki çocukların dahi eline taş verip, o masum yavruları istismar etmekten başka ne yaptınız" diye soran Erdoğan şöyle devam etti: "Bütün mesainizi, enerjinizi, siyasetinizi eğer terörün sözcülüğüne ayırır, bütün derdiniz terör ör- gütü elebaşının hapishane şartları olursa, siz Türkiye partisi olamazsınız, Türkiye'yi kucaklayamazsınız. Kendisinden oy aldığınız kitlelere dahi hizmet üretemezsiniz. Siz, terör örgütünün sözcülüğünü, terör örgütünün elebaşını bırakın da bugüne kadar bölgeye hangi hizmeti götürdünüz, hangi derde çare ürettiniz, önce bunun muhasebesini yapın.

"Kirli ittifaklar tek tek ortaya dökülüyor"

Kirli ittifakların terör örgütünü taşeron olarak kullandığına dikkat çeken Başbakan Erdoğan, "Biz tüm reformları, yatırımları, bölge halkının hissiyatını istismar ederek ayakta kalmaya çalışan siyasi partilere rağmen yaptık. Bizim mücadelemizden o kadar çok rahatsız oldular ki, terör örgütüyle ülke içindeki çetelerin dahi birbirleriyle işbirliği içine girdiklerini gördük" dedi.

Erdoğan şöyle devam etti:

 "Ortaya çıkan gizli plan ve senaryolarda, terör örgütü ile çetelerin işbirliği tek tek ortaya dökülüyor. O kadar ileri gittiler, cüretkar şekilde davranmaya başladılar ki terör örgütüne, 'neden eylemsizlik ilan ediyorsunuz, eylemsizlik hükümetin işine yarar' diye akıl verenler dahi çıktı"(Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler