YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'dan önemli açıklamalar
Başbakan Erdoğan, Büyük Anadolu Oteli'nde düzenlenen Türk Metal Sendikası 16. Kadın Kurultayı'na katılıyor. İşte Başbakan’ın açıklamalarından satır başları...
Başbakan'dan önemli açıklamalar
07 Mart 2011 / 13:35 Güncelleme: 07 Mart 2011 / 13:35

8 Mart Dünya Kadınlar gününün ülkemiz ve dünyadaki tüm kadınlara, özellikle çalışan kadınlara hayırlı olmasını temenni ediyorum. Çukurova’da pamuk tarlasında, Karadeniz’de çay bahçelerinde, fındık bahçelerinde alın teriyle toprağı adeta sulayan kadınlarımızı kutluyorum.

Buradan annelerimizi, evinde çocuğunu yetiştiren hanım kardeşlerimizi selamlıyorum. İstismarın, ucuz işgücünün mağduru yapılmak istenen, alçakça cinayetlere kurban giden kadınları selamlıyorum. Dünyanın her yanındaki ezilmiş kadınları selamlıyorum.

KÖTÜNÜN DE KÖTÜSÜ

Bu yılın cinayetlerin tükenmesine, tecavüzlerin tükenmesine, barışa vesile olmasını temenni ediyorum. İstismar kötüdür, ama kadın emeğinin istismarı kötüden de kötüdür. Kadına yönelik şiddet alçaklıktır.

Hiç kimse kadına yönelik şiddeti adına töre, gelenek, namus davası diyerek meşrulaştıramaz

Bizim medeniyetimiz ‘’Cennet anaların ayakları altındadır’’ der. Bizim kültürümüz kadın-yaşlı-erkek demeden insanı kutsal görür. Bizim geleneklerimiz kadını evinde ailenin de sosyal ve ekonomik hayatın en merkezinde görür.

İŞKENCEYE SIFIR TOLERANS

8 yıldır işkenceye nasıl sıfır tolerans gösteriyorsak aynı şekilde kadına yönelik şiddete sıfır tolerans gösteriyoruz. Kadına yönelik şiddetin her zaman üstü örtüldü.

İLK KEZ BİZ MESELEYİ CİDDİYETLE ELE ALDIK

İlk kez bizim dönemimizde mesele ciddiyetle ele alındı. Partimin Kadın Kolları Başkanlığı 2010’un Şubat ayında geniş katılımlı bir Çalıştay düzenledi kadına yönelik şiddete karşı, şiddeti önlemek üzere tedbirleri yoğunlaştırıyor.

1 Haziran 2005’de TCK’yı değiştirdik ve töre cinayetlerine müebbet hapis cezası getirdik. Referandumla kadına yönelik pozitif ayrımcılık getirdik. Anayasal teminat altına aldık. Evinde şiddete uğrayan kadınlara sahip çıkmak adına sosyal hizmet sağlayan evler inşa ettik.

PARLAMENTODA BİZİM GRUBUN KADIN SAYISI 30

Kadının siyasette yer alması için en önemli mücadeleyi biz verdik. Bizim grubumuzda 30 kadın arkadaşımız görev yapıyor. Ana muhalefetin 8, diğer partinin 2 kadın vekili var.

İnşallah bu seçimlerde bu sayı çok daha artacaktır. Başmüzakereci arkadaşımın yanındaki müsteşar yardımcısı bir bayan arkadaşımdır. Şu anda ABGS Brüksel Teşkilatı’nın başındadır. AB Genel Sekreterliği’nin 14 üst düzey yöneticisi var. Bunlardan 8’i Bayanlar ve Baylar.

“HANIM KARDEŞİMİN DERDİNDEN HANIM KARDEŞİ ANLAR”

Kadın haklarının erkekler tarafından değil bizzat kadınlar tarafından sağlanması gerektiğine inanıyoruz.

Hanım kardeşimin derdinden birinci derecede hanım kardeşim anlar. Erkekler eh işte şöyle böyle anlar.

Siyasette kadının daha aktif yer almasını istiyoruz.

MEB’de bir kadın bakan, bir kadın müsteşar var, ekibi de kadın arkadaşlarla takviye ediyoruz. Yeni kuşaklar onların elinde yetişsin istiyoruz.

On yıllar içinde TBMM'de kadın vekil sayısı yüzde 4’ü geçememiştir. İlk kez bu oran şu anda yüzde 9’da.

Ama bunları yeterli görmüyoruz.

Partimin kadın kolları var. Kadın kollarımız tüm Türkiye’de örgütlüdür.

Türkiye’deki tüm seçim sandıklarında bayan görevli arkadaşlarımız vardır. (Hürriyet)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler