21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,625
 • BIST95.057
 • Dolar4,7246
 • Euro5,4788
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2580
 • İstanbul25 °C
 • Ankara20 °C
 • İzmir28 °C
 • Konya17 °C
 • Adana28 °C
 • Antalya27 °C
 • Diyarbakır33 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri24 °C
 • Kocaeli25 °C
 • Şanlıurfa34 °C
 • Gaziantep29 °C
 • İçel28 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'dan 'İmralı' açıklaması
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütünün silah bırakmak suretiyle Türkiye'yi terk etmesi gerektiğini söyledi.
Başbakan'dan 'İmralı' açıklaması
09 Ocak 2013 / 14:55 Güncelleme: 09 Ocak 2013 / 16:06

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz daha önce de söyledik; 'operasyonlar konusunda bölücü terör örgütüyle mücadelemiz sürecektir fakat siyasi uzantısıyla müzakereleri yapabiliriz' dedik. Şu anda da aynı noktadayız ve bu konuyla ilgili samimiyetimiz son günlerde attığımız adımlardır'' dedi. 
 
Erdoğan, Nijer Cumhurbaşkanı Muhammed Yusuf ile düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.  
 
Bir gazetecinin, teröristlerin Hakkari'nin Çukurca ilçesinde Karataş Jandarma Karakolu'na saldırı hazırlığını hatırlatarak, ''Süreç sabote mi ediliyor'' diye sorması üzerine Erdoğan, bölücü terör örgütünün provokasyonlarının yeni olmadığını belirtti. 
 
Bu tür barışa yönelik girişimlerde bölücü terör örgütünün her zaman elinden gelen her türlü olumsuz gayreti gösterdiğini ifade eden Erdoğan, ''Bu da yine o alışılagelmiş provokatif eylemlerden bir tanesidir. Biz daha önce de söyledik; 'Operasyonlar konusunda bölücü terör örgütüyle mücadelemiz sürecektir fakat siyasi uzantısıyla müzakereleri yapabiliriz' dedik. Şu anda da aynı noktadayız ve bu konuyla ilgili samimiyetimiz son günlerde attığımız adımlardır ve bunları nasıl attığımızı, ne zaman ve nerede atmamız gerektiğini de uygulamalarımızda gösterdik'' diye konuştu. 
 
 
''Derdimiz bağcı dövmekten öte üzümü yemektir''
 
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
 
''Verilen detay bilgilerden haberim yok. Bu tür bilgiler yansımış. Doğrusu bunu da bilmiyorum. Eğer yansırsa ülkeye döndüğümüzde bunun değerlendirmesini de ayrıca yaparız. Ne zaman, kim, ne kadar kişi... Bizim buradaki tek ifademiz daha önce de söyledik biliyorsunuz. Bölücü terör örgütünün kadrolarının ülkeyi terk etmesidir. Nasıl  Silahı bırakmak suretiyle terk etmesidir. Bu konuda herkes dikkatli olmalıdır. Çünkü bizim derdimiz bağcı dövmekten öte üzümü yemektir. Milletimizin huzurudur, mutluluğudur.''
 
 
Mali konusu
 
 
Başbakan Erdoğan, ''Dün ortak bildiride Mali konusunda iki ülke arasında tam mutabakat olduğu belirtildi. Bu sorunun çözümüne Türkiye'nin katkısı ne olacaktır'' sorusunu da ''Mali ile ilgili  özellikle buradaki şu anda yaşanan sıkıntı gerçekten bizleri de ciddi manada üzmektedir. Zira buradaki bir topluluğu bölme operasyonu vardır ve bu bölme operasyonu neticesinde kardeşler artık birbirlerine adeta düşmüştür'' şeklinde yanıtladı.
 
Burada bir dış operasyonun yapılması hususunun hassasiyet arz ettiğini belirten Erdoğan, şunları söyledi:
 
''Tabii Sayın Cumhurbaşkanı ile bunun da değerlendirmesini yaptık. Burada özellikle Afrika Birliği'nin müdahalesi nasıl olacaktır, ne şekilde olacaktır  Bunlar önem arz etmektedir. Eğer bunu diplomatik yollarla çözmek mümkünse diplomatik yollarla bu işi çözmek... Müdahale noktası ise en son düşünülmesi gereken bir noktadır diye mütalaa ediyoruz. 
 
İslam İşbirliği Teşkilatı bu konuda bir adım atmıştır. Dışişleri Bakanım aynı şekilde bu çalışmanın içerisinde de bulunmuştur. Bundan sonraki süreçte de yine işbirliği içerisinde yapılacak müdahalenin şeklini de belirlemek suretiyle bu adım atılırsa inanıyorum ki çözüm bekleyen Mali'nin imdadına yetişmiş oluruz. Bu konuda da sessiz kalamayız. Bu düşüncelerimiz zaten Nijer ile örtüşüyor. Temennim odur ki en kısa zamanda Mali'de bir netice almaya ulaşalım.''
 
 
''Sadece bu süreci takdir etmek gerekiyor''
 
 
Başbakan Erdoğan, Suriye'deki esir takasına ilişkin soru üzerine de şunları kaydetti:
 
''Konuyla ilgili olarak gerek Katar'ın gerekse Türkiye'den bir sivil toplum kuruluşunun girişimleriyle bu başarılan bir süreç oldu. Burada 4 Türk'ün ve birkaç tane Filistinlinin de içlerinde olduğu bir süreç. Konuyla ilgili olarak tabii bundan sonraki süreçte ne gibi gelişmeler olur, şu anda bunu söyleyemiyorum. Ancak önceki süreçte bizler muhalif kanatla bazı görüşmeleri sürdürdük ve muhalif kanadın bu konuda bir ön hazırlığı aslında var gibiydi. Ama Suriye buna nasıl bir tepki gösterecekti, o belirsizdi. Şu anda Suriye'nin de bu 2 bin 130 rakamını kabul etmesi herhalde bununla ilgili olan tamamlayıcı bir süreç olmuş oldu. Tabii temennimiz odur ki Suriye'nin şu anda cezaevlerinde olan birçok masum insan, mağdur insan, bunlardan bir an önce kurtulmuş olsunlar ve sadece bu süreci takdir etmek gerekiyor. Bugün akşama kadar neler olur onu bilemiyorum. Hayırlı olsun demekten başka herhangi bir şey bize düşmez.''
 
 
AA
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler