YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'a 'hukuksuzluk' cevabı
Başbakan'a 'hukuksuzluk' cevabı
21 Ocak 2011 07:16
Danıştay'ın durdurma kararıan bir yorum da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldi.. Kılıçdaroğlu Danıştay'ın kararını eleştiren Başbakan Erdoğan'a da göndermede bulundu...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 27 yıldır vekil çıkaramadıkları Erzurum'da, ülkede hiçkimsenin özgürlüğünün olmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Bir tek Başbakan Erdoğan’ın özgürlüğü var” dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Erzurum’daydı. Erzurum’da coşkuyla karşılanan Kılıçdaroğlu, yaklaşık 100 araçlık konvoyla şehir turu attı. Erzurum’a ilk geldiğinde selamladığı vatandaşların ’el kaldırsam mı kaldırmasam mı’ tereddütü yaşadığını, ancak şimdi gördüğü ilgiden memnun olduğunu söyledi. Türkiye’de yoksul sayısının bir yılda 818 bin kişi arttığını belirten Kılıçdaroğlu, “Millet fakirleşiyor o zenginleşiyor. Bu nasıl iş?” diyerek Başbakan Erdoğan’ı eleştirdi. Erzurum’da NTV’nin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın Danıştay’ın türban kararıyla ilgili “Vicdanları yaraladı, hukuksuzluk” olarak değerlendirmesine tepki verdi. Kılıçdaroğlu, şöyel konuştu:

HERKES GÖREVİNİ YAPAR: Danıştay’ın türban kararını Başbakan neye göre hukuksuzluk olarak tanımlıyor, önce onu açıklaması lazım. Hukuku sağlayacak olan Başbakan mı yargı mı? Eğer hukuk düzenini tesis ediyorsa o zaman yargıyı kaldırılam. Politikacıların dikkat etmesi gereken temel bir konu var. Güçler ayrılığı ilkesi denen anayamasımızın ana omurgasını oluşturan bir yapı vardır. Yasama, yürütme ve yargı. Herkes kendi görevini yapacak. Yargı bir karar vermişse karara saygı duyacaksınız. Hangi gerekçeyle verildiğine bakacaksınız. Daha hiçbir şeyi görmeden ‘Bunu hukuksuz görüyorum’ diye. Onu eleştireceğine, tarafsız olmadıkları yargı kararıyla kesinleşmiş kişiler aynı davada niye yargıç görev yapıyorlar, nasıl orada kalıyorlar.

Eleştirecekse onu eleştirsin. Siz bunları görmemezlikten geliyor, beğenmediğiniz bir kararı yerden yere vuracaksınız. Bu hukuk devletinde olmaz. Kendi düşüncelerine uygun bir hukuk sistemi oluşturmaya çalışıyor. Bu ancak tek parti, faşist yönetimlerde olan bir anlayıştır. Liderin düşüncelerine aykırı yargı karar veremez, yürütme hiçbir şey yapamaz, yasa çıkaramaz. Tek adam vardır ve onun söylediği her şey doğrudur. Sayın Erdoğan’ın geldiği nokta budur, demokrasi açısından en büyük tehlike de budur.

HİZBULLAH TAHLİYELERİ: O tarihi vebalin altında kalan AKP hükümetidir. Bunlar serbest bırakıldı. Bir yargıç yasaları uygular. İmza atmaya gelmeleri bekleniyordu, gelmediler. Yurtdışına kaçtılar. Hükümet nerede burada? Meclis Başkanı bile bu konuda hükümetin yanlış yaptığını söylemiştir. ‘Emniyet üzerine düşeni yapmamıştır’ dedi. İçişleri Bakanı Başbakan’a bağlı değil mi? Başbakan TÜSİAD gibi bir sivil toplum kuruluşuna gidiyorsa, her şeyden önce doğruları söylemeli, yeri geldiğinde yanlış yaptığını da söylemelidir. ‘Benim söylediğim doğrudur ve ben bu anlayışla yola çıkarım’ diyor. Bu tek adam iktidarıdır.

MAHALLE BASKISI: ‘Yaşam tarzına biz müdahale etmiyoruz’ demekle olmaz. Uygulamaya bakmak lazım. Bugün milyonlarca insan kaygı duyuyorsa, bu kaygı boşuna kaygı değildir. Demek ki birileri müdahale ediyor. Allah aşkına ‘Mahalle baskısı’ deyimini bulan biz miyiz. Bunu bu ülkenin bilim insanları, sosyologları söylediler. Bu baskı siyasi otoriteden gücünü alıyor. Milyonlarca yurttaş özel yaşamına müdahale edildiği kanısını taşıyor. Başbakan böyle diyerek kimseyi kandıramaz. Bilinen gerçekler vardır, bilinen olaylar, direkt müdahaleler vardır. AKP’li belediyeler gidip noter aracılığıyla belli esnaftan taahhütname alıyorlar. Başbakan ‘Bu taahütnameyi niye alıyorsunuz?’ diye sorsun.

UCUBE TARTIŞMASI: İnsanlık Anıtı’nı ziyaret etmek gibi bir planım yok ama Kars’a gittiğim zaman anıt büyük zaten görünüyor. Anıt tartışmaları aslında toplumun gündemini çalmak demektir. Bu ülkenin başka derdi yok mu? 2.5 aylık bir çocuk açlıktan öldü, Türkiye’nin bunu tartışması lazım. Türkiye’de özgürlük yok. Bir kişinin özgürlüğü var o da Recep Tayyip Erdoğan. Onun dışında kimsenin yok, kimsenin konuşmaya neredeyse hakkı da yok. Halkımızın, aydınların, sanayicinin, esnafın ve çiftçinin bunu görmesi lazım.

KAHVEDE KITLAMA ÇAY İÇTİ

Kılıçdaroğlu, Tebrizkapı semtindeki Muhtarlar Derneğine giderken yolda seçim otobüsünden inerek bir kahveye girdi. Kahvede 2 çocuk 5 torun sahibi Canip Akbaş’la (67) sohbet ederek çay içti. Çayı, Gürsel Tekin’in uyarısı üzerine kıtlama olarak içen Kılıçdaroğlu’yla kahve sahibi fotoğraf çekitirmek istedi. Fotoğrafı iş yerinin duvarına asacağını söyleyen kahveciye Gürsel Tekin “Sen o resmi asarsan dükkanını kapatırlar. 5 ay sonra iktidara geleceğiz o zaman asarsın” diye espiri yaptı.

Arena dosyasını yakında açıklayacağız

CHP lideri Türk Telekom Arena Stadı ile ilgili soruya, “Arkadaşlar bir dosya hazırlayacaklar; bu arenayı yapan firmalar kim? Eşleri nerede çalışıyor? İhaleler nasıl alınıyor? Önümüzdeki günlerde kamu oyuna açıklayacağız” diye yanıtladı.

27 yıldır vekil çıkaramadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin 27 yıldır milletvekili çıkaramadığı Erzurum’a öncelik verdi. Kılıçdaroğlu dün Erzurum’da şehir turu attı, vatandaş ve esnafın sorunlarını dinledi. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler