YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakana 4/C mektubu
Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Başbakan Erdoğan'a 4/C'lilerin haklarının kadrolu memurlara yaklaştırılması ve mağduriyetlerinin acil giderilmesi için mektup yazdı.
Başbakana 4/C mektubu
29 Aralık 2010 / 12:45 Güncelleme: 29 Aralık 2010 / 12:50

Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektup yazarak, farklı hukuki statü çerçevesinde istihdam edilen personelin haklarının kadrolu memurlara yaklaştırılmasını ve mağduriyetlerinin acilen giderilmesini istedi.

Kamu-Sen Genel Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre Genel Başkan Akyıldız, Başbakan Erdoğan'a ''4-C'lilerin sorunlarına ilişkin'' mektup gönderdi. Akyıldız mektubunda ''Kamuda 657 sayılı Kanunun 4-A, 4-B, 4-C maddeleri ile kadrolu, sözleşmeli, geçici personel olmak üzere çok çeşitli statüde personel çalıştırıldığını'' belirtti.

Akyıldız, kamu hizmeti sunan çalışanların, birçok farklı hukuki düzenlemelere tabi olmasının, kamudaki yeknesaklığa da olumsuz etki ettiğini belirterek,  ''Bu nedenle aynı kurum içinde aynı işi yapan ancak bir tarafta görece yüksek maaş alan, diğer tarafta ise insan onuruna yaraşmayan haklarla çalıştırılan kesim aynı anda bulunabilmektedir. Bu tür uygulamalar nedeniyle kamuda aynı işi yapan, aynı özelliklere sahip çalışanlar arasında ücret adaletini sağlamak da sosyal eşitliğe ulaşmak da mümkün olamamaktadır'' ifadelerine yer verdi.

Farklı hukuki statü çerçevesinde istihdam edilen personelin haklarının kadrolu memurlara yaklaştırılması ve mağduriyetlerin acilen giderilmesi gerektiğini kaydeden Akyıldız, 4-C statüsünde istihdam edilen personelin durumunun iyileştirilmesi için çıkarılacak Bakanlar Kurulu kararında yer almasını istedikleri önerileri şöyle sıraladı:

''Farklı kararlarla, kurumlara özel ödemeler kaldırılarak tüm 4-C'li personelin maaşları, emsali kadrolu personelin maaşları ile orantılı olarak belirlenmeli, tüm 4-C'li personelin özlük hakları kurum farkı gözetilmeksizin eşitlenmelidir. 4-C'li  personel üzerinde yöneticiler ve amirler tarafından oluşturulan keyfi uygulamalara son verilmelidir. Bu statüde istihdam edilen kamu görevlilerinin, görev tanımları yapılmalı, sicil ve taltif uygulamaları gibi konularda yasal mevzuat çalışmaları yapılmalıdır ve sosyal yardımlardan faydalanması sağlanmalıdır.

Bu kapsamdaki personelin fazla çalışma ücretinden faydalandırılmaması, ILO sözleşmelerine ve insan haklarına aykırı bir uygulamadır. 4-C personeline de fazla mesai ücreti ödenmelidir. 4/C statüsünde personel istihdamı sınırlanmalı, asli ve sürekli hizmetlerde bulunan personel derhal kadroya geçirilmelidir.4-C'li personelin eş durumundan yer değiştirmesi ve askerlik dönüşü göreve başlaması sağlanmalıdır.

Sözleşmelerden damga vergisi ödemesi zorunluluğu kaldırılmalı, torba kanun tasarısına diğer sözleşmeli personel için getirilen bu hakkın 4-C’li personel için de geçerli olabilmesi amacıyla tasarıya bu konuda bir madde eklenmelidir.''
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler