YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan'a 2 bin kişilik istihbarat raporu sunuldu mu?
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, Habertürk TV canlı yayınında konuştu.
Başbakan'a 2 bin kişilik istihbarat raporu sunuldu mu?
02 Ocak 2014 / 19:19 Güncelleme: 02 Ocak 2014 / 19:27

Başbakan Erdoğan'a 2 bin kişilik bir istihbarat raporunun sunulduğunu Twitter üzerinden paylaşan Kuzu, iddialarına açıklık getirdi.

İşte Kuzu'nun açıklamaları:

"Devlet içinde paralel yapı olduğu kesin"

"Bu konu yeni bir mesele değil. Verilen rakamlar tartışılır ama dün bir gazetede manşetten geçmiş bir haberdi. Gazetedeki haberi paylaşmış oldum. 42 ilde operasyon hazırlığı ve iki bin rakamı o habere dayanılarak veriliyor. Devlet içinde bir paralel yapı olduğu kesin. Olaylar da bunu doğruluyor. Bir savcı diyor ki, 'Bu davaya illa ben bakacağım.' Şimdi bizim akademik kesimden bir örnek vereyim. Bir hoca bir adayın jürisine girmek isterse mutlaka geçirmek ya da mutlaka bırakmak niyetindedir. "

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı'nın açıklamalarına bakıldığında ortada gayri ciddi bir durum olduğunu kaydeden Kuzu, soruşturma dosyası elinden alınan Savcı Muammer Akkaş'ı da eleştirdi.

"700 emniyet mensubu durduk yerde değiştirilmez"

Bürokraside her kesimden, her cemaatten insanın yıllardır bulunduğunu kaydeden Kuzu, "Sorun ne zaman başlıyor, klik haline gelirse. Benden senden ayrımına girerse" dedi. Paralel yapılanmanın Başbakan Erdoğan tarafından da dile getirildiğini kaydeden Kuzu, "Bunlar devlet tarafından biliniyor. 700'e yakın emniyet mensubu durduk yere değiştirilmez. Kİmi daha fazladır, kimi daha arka plandadır. Meslek içinde disiplin soruşturması çalıştırılabilir veya görevi kötüye kullanma gibi bir durum varsa ceza davasına konu olabilir" şeklinde konuştu.

"Hükümeti güç duruma düşürmek için..."

Devlet içindeki yapılanmanın çok net olduğunu vurgulayan Kuzu, "Bunun arkasında CIA, İsrail olduğu da söyleniyor. Ama belli ki devlet içinde hükümeti güç duruma sokmak için birileri bunları servis ediyorlar" dedi.

Yapılanmanın devlet tarafından bilinmesinin fişleme iddiaları ile karıştırılmaması gerektiğini kaydeden Kuzu, "Fişleme yapılmıyor ama birilerinin kim olduğunun bilinmediği anlamına gelmesin" şeklinde konuştu.

"Yolsuzluk gibi iddiaları yargı kılıfına büründürdüğünüz zaman sorun farklı bir noktaya geliyor" diyen Kuzu, 28 Şubat'ta asker vesayetinin yerini yargının bir bölümünün aldığını söyledi. Kuzu, "Tüm yargının savcısını, hakimini kapsamaz. İçinde bir kliktir, gruptur" dedi.

"Savcı devletten yana taraftır"

Kuzu, şöyle devam etti: "Savcılar taraftır. Savcı, hakim gibi değil. Devletin yanında yer alan bir taraftır. Avrupa'nın bütün ülkelerinde savcı, avukatla beraber aynı hizada oturur"

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler