YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Yıldırım darbe girişiminin bilançosunu açıkladı
Başbakan Binali Yıldırım" darbecilere öyle bir cevap vereceğiz ki tüm dünya görecek!" dedi. Darbe girişiminde şehit sayısının 208 olduğunu açıklayan Yıldırım, darbecilerden 24'ünün ölü ele geçirildiğini açıkladı.
Başbakan Yıldırım darbe girişiminin bilançosunu açıkladı
18 Temmuz 2016 / 12:40 Güncelleme: 18 Temmuz 2016 / 13:42

Başbakan Yıldırım, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından kameraların karşısına geçti. Yıldırım, darbe girişimine karşı duran başta meydanalra inen halk olmak üzere, siyasi perti, güvenlik güçlerri ve STK'lara teşekkür etti. Darbe girişiminde şehit sayısının 208 olduğunu açıklayan Yıldırım, darbecilerden 24'ünün ölü ele geçerildiğini açıkladı. Yıdlırım, darbecilerden bunun hesabının sorulacağını vurguladı.

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından önemli satırlar:

 "Her ne kadar bu darbe girişimi TSK bünyesinde başlatılmış olsa da bunu yapmaya kalkışanların TSK'nın vatanını, milletini, bayrağını seven subay, astsubay ve mensuplarıyla zerre kadar alakası yoktur. Bunlar asker elbisesi içine girmiş eli kanlı canilerdir, terör örgütünün mensuplarıdır." 

HER DAMLA KANIN HESABINI SORACAĞIZ

 "Bu işe kalkışanlar şunu bilmelidir ki; dökülen her damla kanın hesabını öyle bir çetin soracağız ki bunu görecekler. Eğer bu hesapları görmezsek bize, bu dünyada da öbür dünyada da rahatlık yok. Bu, bizim milletimize karşı en ulvi görevimizdir."

 FİNANSAL SİSTEMİMİZ TIKIR TIKIR ÇALIŞIYOR

"Bugün itibarıyla finansal sistemimiz tıkır tıkır çalışıyor. Bankalarımız, borsamız çalışıyor. Merkez Bankası işin başında, ihtiyaç olunca gereken her türlü tedbiri almak için hazır bekliyor. Bugün ekonomik göstergelerdeki yaşanan değişim, Türkiye'nin normal günlerdeki değişiminden farklı değil. Değişim normal sınırlarda seyrediyor. Bu da şu demektir, bu darbe demokrasinin, milli iradenin temsilcisi siyasi otorite tarafından bastırılmış, hayat normale dönmüştür, piyasanın verdiği mesaj budur."

BU İŞİ YAPAN BELLİDİR

"Bu darbe teşebbüsünün Türkiye'nin bekasına, demokrasisine karşı bir darbe olduğu ayan beyan bellidir. Bunu yapanlar da bellidir. Bunların kainat imamı dedikleri her ne kadar 'bizim haberimiz yok, hükümet öyle bir oyun oynuyor, kendi emellerini gerçekleştirmek için böyle bir tezgah içinde' dese de cümle alem biliyor, 7 bin 500 kişilik gözaltına alınanlardan bu işin adresinin çok net olarak belgeleriyle elimizde olduğunu da kamuoyunun bilmesinde fayda var."

DARBE GİRİŞİMİNİN BİLANÇOSU

 "Bu darbe kalkışmasında ne yazık ki şu ana kadar tespit edilen 208 şehidimiz var. Bunların 60'ı polis, 3'ü asker, 145'i de sivil kahraman şehitlerimizdir." 

"Türkiye'nin yüzyıllık tecrübesi içerisinde küçümsenecek bir olay değil ama bunun gibi daha birçok tehdidi de aynı anda bertaraf edecek gücünün olduğunu dünya alem bilmelidir. Dolayısıyla dış tehditlere karşı alarm halimiz devam ediyor, bölücü terör örgütlerine karşı da kararlılığımızdan en ufak bir gevşeme yoktur."

DURUM KONTROL ALTINA ALINMIŞTIR

"Şu anda komuta kademesi işbaşındadır. Durum kontrol altına alınmıştır. Hem askeri yönden hem emniyet güçlerimiz gece gündüz büyük fedakarlık yaparak görevlerini icra etmektedir. Hükümetimiz de bir dizi çalışmaları yapacaktır. Meclis, normal çalışmalarına devam edecek yarından itibaren. Gündemindeki iş hayatının, çalışma hayatının geliştirilmesi ve ekonominin canlandırılmasına yönelik kanun görüşmeleri kaldığı yerden devam edecek."

MEYDANLARI BOŞ BIRAKMAYIN!

"Hayat devam ediyor, gündüz vatandaşlarımız işine gücüne gidecek, maişeti peşinde koşacak ama akşamları mesaiden çıkacak meydanlarda bir müddet daha demokrasi nöbetini tutmaya devam edeceğiz. Bu hem nöbet hem de demokrasi şölenidir. Arkadaşlarımızı da bütün partilerin başkanlarını, milletvekillerini, yöneticilerini de bu meydanlardaki şenliğe, bu meydanlardaki nöbete davet ediyorum."

"Gözaltına alınan şahıs sayısı 7 bin 543. Bunlar değişebilir, şu anki sayıları veriyorum. Bunlardan 100'ü polis, 6 bin 38'i çeşitli rütbelerde asker, 755 hakim-savcı, 650 tane de sivil. Gözaltılardan tutuklamaya dönüşenlerin sayısı ise 316." 

"Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısına kısa bir süre kaldı ama şartlar değerlendiriliyor. Bunların hepsinin önümüzdeki günlerde kararını verip, kamuoyuyla paylaşacağız."

 "Darbecilerden ölü olarak ele geçirilenlerin sayısı 24, yaralı ele geçirilenlerin sayısı 50, gözaltında işlemleri devam edenlerin sayısı 7 bin 271. Bunun dışında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu da aldığı kararla 5 HSYK üyeliğini düşürmüş, ayrıca 2 bin 735 hakim savcı üst yargıda ve alt, çeşitli kademelerdeki yargı mensupları hakkında 2 bin 745 açığa alınma karar verilmiş, bunların infazı da devam ediyor. Soruşturmaları da başlatılmıştır."

İDAM İÇİN BİR SÜREÇ GEREKLİ

"İdamla ilgili sokaklarda tezahüratlar yapılıyor. Türkiye bir hukuk devleti, biz hukuk devleti olmakla beraber vatandaşlarımız için siyaset yapıyoruz. Vatandaşlarımızın isteği bizim için emirdir ama şu olayın sıcaklığı, heyecanı içerisinde aceleci bir karar vermek doğru değildir. Ama vatandaşımızın bu talebini de gözardı edemeyiz. Etraflıca, Meclisimiz, düşünülür, konuşulur, bu bir anayasa değişikliği gerektiren husustur. Burada halkın kanaatine göre hareket ederiz. Peşinen reddetmeyiz, peşinen de kabul etmemiz şu aşamada çok sağlıklı sonuçlar vermez."

VATANDAŞLARIMIZ UYANIK OLSUN

 "Vatandaşlarımızı her türlü provokasyona karşı uyanık olmaya çağırıyoruz. Bugün fikirlerimizin farklılığını ön plana çıkaracak gün değil. Bugün bir olma, beraber olma, ülkeye sahip olma günüdür."

"Hava sahamızın güvenliği konusunda bir problem yok. Hava sahamız, belirli yerlerde askeri uçuşlara kapalıdır. Yani emir ve talimatlar dışındaki uçuşlara kapalı olması esastır. İzin istisnadır. Diyelim ki tanımlanmayan bir hava aracı bir cisim gözüktü. Hemen ilgili Hava Savunma Komutanlığı talimat veriyor, onları kontrol altına alan uçaklar gönderiliyor ve takip ediliyor. Tehdit oluşturursa da gereği yapılacak. Bu şekilde gece gündüz kontroller devam ediyor." 

 

 

 

savaş ve seferberlik hali uygulaması..
 // atiker
35-40 bin pkk lı ve diğer teröristleri hapisanelerde bakıyoruz okul gibi çıkıp yine devlete millete kurşun sıkıyorlar birde otuz kırkbin paralelciyi içeri tıkalıp birde onları bakalım başka bir iktidar gelsin bu canileri on sene sonra bir afla sokağa salsın onlar bizi yok etsinler bunlar kinlerini intikamlarını asla unutmazlar yök ve üniversiteler temizlenmeli çok kripto elemanları var buralarda kamuflaş gizlilik bunların mesleği her kılığa giriyorlar bunlara acınmamalı bunlar asla vazgeçmezler...
18 Temmuz 2016 Pazartesi 14:30
zulme karşı
 // Muhtar
bu şehitler de mavi marmara şehitleri gibi zulme karşı koymaya çalışmışlardır....
18 Temmuz 2016 Pazartesi 14:27
savaş ve seferberlik hali uygulaması..
 // atiker
devlet tarafından yürürlüğe sokulmalı darbeye kalkışanlar bir fiil içerisinde olanlar askeri mahkemelerce yargılanıp idam edilmeli bunuda çok hızlı bir şekilde sıcağı sıcağına yapılmalı bunu hak eden en aşağı bin kişi var eğer acırsanız acınacak hale geliriz üç beş sene sonra onlar bizi asar kurşuna dizerler darbenin enleri ortaya ıkıyor bin yere bin bomba dehşet bir katlıam yapacaklardı inanınki rabbim bizi korudu devletin milletin suriyelilere afrikaya yaptığı yardımlar karşı geldi yardıma dev...
18 Temmuz 2016 Pazartesi 14:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler