YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Yıldırım: 36 darbeci ölü ele geçirildi
Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz sonrasında son rakamları paylaştı. Yıldırım ''240 şehidimiz var, 36 darbeci ölü olarak ele geçirildi. 40 bin kişi gözaltına alındı, 20 bin 355 kişi tutuklu'' dedi
Başbakan Yıldırım: 36 darbeci ölü ele geçirildi
18 Ağustos 2016 / 08:32 Güncelleme: 18 Ağustos 2016 / 08:48

Başbakan Binali Yıldırım, TRT canlı yayınında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

240 şehidimiz var, 36 darbeci ölü olarak ele geçirildi. 40 bin kişi gözaltına alındı, 20 bin 355 kişi tutuklu. 35 hastane, 1061 okul, 823 yurt, 1125 dernek kapatıldı. Kamuda 79 bin 900 kişi açığa alındı. 5 bin 14 kişi de kamu görevinden çıkarıldı.

Bağlantıları tamamıyla ortaya çıkmış değil

OHAL'i vatandaşa ilan etmedik, kendimize ettik. Yeni bir darbe potansiyeli oluşmaması için kamuda temizlik harekatı var. Darbeyi bastırdık ama bu darbeye sebep olan bunun baş aktörü, terör örgütünün bağlantıları henüz tamamıyla ortaya çıkmış değil.

Çorap söküğü gibi gelecek

Darbenin siyasi bağlantılarıyla ilgili henüz ortaya çıkmış bir şey yok. İfadeler alındıkça yeni bağlantılar ortaya çıkıyor ve onlara doğru gidiyorlar. Bu böyle çorap söküğü gibi gelecek. Yargı tarafsız, bağımsız bir şekilde görevini yapmaya devam edecek.

Hiç ummadığımız insanlar...

Darbe girişimi sonrası vatandaşların 'bu iş bizde' diyerek meydanlara çıkması beni çok şaşırttı. En çok eleştirilen gençleri en önde gördük. Hiç ummadığımız, yakıştıramadığımız insanların da örgüt tarafından akıllarının teslim alındığını gördük.

Uzlaşma kültürünü devam ettireceğiz, yapacağımız önemli işlerde muhalefetle diyaloğu sürdüreceğiz.

Milli Savunma Bakanlığı tamamen yeniden yapılandırılıyor. Genelkurmay asli görevlerini yapmaya devam edecek. Sivil anayasa hedefimiz devam edecek.

Milli İstihbarat Koordinasyon Başkanlığı kurulacak ve çatı örgüt olacak.

'Gençler apolitik' diyenler 15 Temmuz'da yanıldı

Cumhurbaşkanımız ve biz çağrıyı yaptığımızda meydanlara en önce çıkan bizim teşkilatımızdı, gençlerimizdi. 'Gençler apolitik' diyenler 15 Temmuz'da yanıldıklarını gördüler. Bütün gençlik teşkilatımız yarım saat içinde ayaktaydı, 'nereye gideceğiz' diye talimat beklediler.

Şehit ve şehit yakınları için düzenlenen yardım kampanyasında 200 milyon lira bağış toplandı.

Teröristbaşını savunacak halleri yok

15 Temmuz'dan sonra ABD'de de hiçbir şey eskisi gibi olamaz. ABD'nin suç işlediği belli olan bir teröristbaşını savunacak hali yok.

Esed ile gitmek mümkün değil

Suriye'de eminim ki bir çözüm bulunacak, uzun vadede Esed ile gitmek mümkün değil. Olmazsa olmazımız Suriye'nin toprak bütünlüğüdür.

PKK'yı da çökerteceğiz

(Van'daki terör saldırısı) Ne yaparlarsa yapsınlar, biraz acı çekeceğiz ama işin sonunda bunların da defterini düreceğiz. Bundan milletimiz emin olabilir. Nasıl FETÖ örgütünü çökerttiysek bunları da çökerteceğiz. Üst akılın bir elinde FETÖ bir elinde PKK var. FETÖ ve PKK darbe girişiminden önce de sonra da bir araya gelmiş.

(Türkiye hakkındaki rapor) Almanya İçişleri Bakanlığı bir densizlik yaptı. Biz sert tepki koyunca, yanlışlık oldu dediler.

ahmet yuksel ihvana destek.
 // hursit dilaver
haklısın.kanunda KURŞUNA DİZME maddesini silmeyi unutmuşlar.bu halen geçerli.ama işte iş kıvırtmaya gelince savaşta geçerli falan denilmeye başlanıyor. malum hukluka o kadar uygun davranırız ki, batının alay konusu oluruz.ULAN, FRANSADA, CADDEDE YARALI TERÖRİSTİN YANINDAN KOŞAN POLİS, YERDEKİ YARALIYI GÖRÜNCE DÖNÜP 2 KERE DAHA SIKIP GEBERTİYOR VE YOLUNA DEVAM EDİYOR.kimsenin gıkı çıkmıyor. tvlerde aferin diye gösteriyor. biz de aman zarar gelmesin diye bebe beziyle tapşını yapıyoruz.ayıp be...
18 Ağustos 2016 Perşembe 14:57
rahşan affı yerine Binali affı olmasın
 // ahmet yüksel
Ülkemizi felaket yaşatan ecevitler nasıl yokoldular ve lanetle anılıyorsa bu hain askerler fetöşler affedilirse korkarım AKP nin sonu değil türkiyenin sonu olur.Münafığın cezası ahirette cehennemin dibidir ama hainlerin cezası hem bu dünyada hem ahirette idamdır.
Mademki asker kılıklı hainler silahsız halkı katletti o halde askeri ceza kanunu yani vatana ihanet hükmü uygulanmalı.Aksi ülkenin ve akp nin felaketi olur....
18 Ağustos 2016 Perşembe 07:40
2.rahşan affı geliyör.niye bu hataları yaparız.
 // hursit dilaver
salıverilen 38.000 kişi tamam da içerde kalanlar anayasa mahkemesine başvurursa ne edeceksiniz. butun mapusları salıvereceksiniz. bunu duşunmediniz mı..bekleyin görun. ayrıCA DAHA ÖNCE DE YAZDIM. YUNAN İHTİLALCİLERİ HALA HAPİSTE VE ÖLULERİ ÇIKABİLİYÖR.BİZDE BÖYLE ÖLMAMASI İÇİN NE ATRAKSİYÖNLAR YAPILACAK GÖRUN. yarın darbecilerden özur diler duruma gelmeyiz inşallah.şimdi ADLİ TATİL DE BAŞLIYACAK..iş tavsayacak ve acıma duygumuz medyada dile gelecek. SÖNRA DA BUNLARIN NE SUÇU VARDI DENİLECEK....
17 Ağustos 2016 Çarşamba 23:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler