YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan, Türkiye'nin Suriye politikasını açıkladı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, büyükelçilere verilen iftar programında konuştu. Davutoğlu konuşmasında Türkiye'nin Suriye politikasını açıkladı.
Başbakan, Türkiye'nin Suriye politikasını açıkladı
01 Temmuz 2015 / 22:00 Güncelleme: 01 Temmuz 2015 / 22:38

İşte Başbakan'ın açıklamalarından satır başları;

Biz son 5 yıl içinde kimseye kapımızı ve soframızı kapatmadık. Buna şahitseniz kendi ülkenizde bunları anlatmayı sizlerden rica ediyorum.

Empati yaparak söylüyorum; nasıl propaganda yapılırsa yapılsın bizler hiç kimseye kapımızı kapatmayacağız. İnsaniyet adına bütün insanlık adına bu onurlu katkıyı desteği vermeye devam edeceğiz.

"Bu bir insanlık görevidir"

Türkiye bir Avrupa bir Asya ülkesidir evet ve aynı zamanda gönül birliği ile bir Afrika ülkesidir ve Afrika ile birlikte olmaya devam edeceğiz. Empati yapmamızın vaktidir. İnsan olarak hep beraber bir muhasebe yapmak birlikte çalışmanın yollarına bakmalıyız. Onları ziyaret etmek onların acılarını dünyaya anlatmak bir insanlık görevidir.

Türkiye hiç bir zaman kendi halkına zulmeden bir rejimle dostluk kurmadı. Türkiye'nin Suriye politikası çok açık ve nettir. Sınırlarımızda ne Esed rejiminin zulmünü ne de terör örgütlerinin baskısını görmek istiyoruz.

Dünyaya çağrıda bulundu

Niye Mescid'i Aksa ve Kudüs'te Müslümanların namaz kılmasına izin verilmiyor? Neden Müslümanlar zulüm görüyor? Niye Avrupa'da onlarca cami kundaklandı? Niye Çin'de oruç yasağı uygulamaya konuldu? Hepimiz bir dünya inşaa edeceğiz din özgülüğünün yaşandığı, insanların omuz omuza mücadele ettiği bir dünyayı birlikte düşünmeliyiz. Gelin birlikte küresel ortak ahlaki anlayışla birleşelim.

Yunanistan'ı şu anki durumunda bizden daha iyi anlayacak bir ülke yoktur. Avrupa Kıtası içinde çağrımız açıktır. Çok kültürlü, özgürlükçü bir Avrupa'yı birlikte inşaa etmeliyiz.

Ayrıntılar gelecek...

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler