YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan rest çekti
Başbakan rest çekti
17 Mart 2010 00:25
Başbakan Erdoğan: Türkiye'deki kaçak Ermenileri sınır dışı edebiliriz.

İngiltere Adalet Bakanı Jack Straw İngiltere'de 361 milletvekilinden sadece 1 milletvekilinin Ermeni soykırımı yasa tasarısı teklifi verdiğini belirterek, "Bu tasarı asla yasalaşmayacak" dedi. Başbakan Erdoğan da İngiltere'den destek beklediklerini belirterek, "Tarih parlamentolarda değil, bilim adamları tarafından yazılır ve yargılanır" sözleriyle İsveç ve ABD'ye rest çekti.

Türkiye-İngiltere İş Forumu Toplantısı'na katılan Başbakan Erdoğan, Türkiye-İngiltere ilişkilerinin son dönemde gerçekten büyük ilerleme kaydettiğini söyledi. İlişkinin bütün Avrupa'ya örnek teşkil edecek aşamaya geldiğini belirten Erdoğan, "İngiltere'nin Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği samimi destek bizim için önemlidir" dedi. ABD ve İsveç parlamentolarındaki Ermeni soykırımına destek niteliğindeki kararın, tarihte yaşanmış ve henüz tam olarak aydınlanmamış olaylarla ilgili subjektif değerlendirmeler olduğunu belirten Erdoğan, "Türkiye olarak çok rahatsız olduğumuzu söyleyeyim. Tarihsel olaylarda her zaman bilimi arşivleri adres olarak gösterdik. Tarih parlamentolarda değil, arşivlerde ve bilim adamlarınca yazılır ve yargılanır. 1915 olaylarına ilişkin olarak sadece siyasi kararlarla alınanlar tarihten uzak kararlardır. Ülkeler arasındaki normalleşme çabalarını etkilemektedir. Bölge tarihini en yakında bilen İngiltere'nin bu konudaki katkısını bizlerden esirgemeyeceğini umuyorum" diye konuştu.

İNGİLTERE'DEN GARANTİ

İngiltere Adalet Bakanı Jack Straw da 13 yıldır İngiliz hükümetinde görev yaptığını belirterek, "En çok gurur duyduğumuz başarı nedir denildiğinde her zaman Türkiye dedim. 3 Ekim'de Türkiye'nin tam üyeliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalar benim için gurur kaynağı olacaktır. Türkiye'ye kendimi çok yakın hissediyorum" dedi. Ermeni soykırımı ile ilgili sunulan yasa tasarısını 361 milletvekilinden sadece bir milletvekilinin sunduğunu söyleyen Straw, "Buna Birleşik Krallık da destek olmadı. Muhalefet de destek olmadı. Tasarının yasaya dönüşmesi sıfırdır" diye konuştu. Krizde Türk ekonomisinin ne kadar dayanıklı olduğunu gördüklerini vurgulayan Straw, "Türk sanayisinin ne kadar güçlü olduğunu gördük. Ben de Türk çamaşır makinesi kullananlardan biriyim" dedi.

 

Kaçak Ermeni işçilerin durumu gözden geçirilir

 

Başbakan Erdoğan, BBC Türkçe servisine önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Ermenistan'la ilgili gelişmelerde de sıkıntı bizim değil, aslında Ermenistan'ındır. Ermenistan'ın diasporanın ipoteğinden kurtulması lazım. Eğer Ermenistan'ı seven ülkeler varsa, başta ABD, Fransa, Rusya olmak üzere bir defa Ermenistan'ı bu diasporanın ipoteğinden kurtarmaları gerekir" dedi. Ermeni tasarılarının birçok ülkede kabul edildiğinin hatırlatılması üzerine Erdoğan, şöyle konuştu: " Bunlar almış oldukları bu kararla şov yapıyorlar. Ve Ermenistan halkına da zarar veriyorlar. Bir şey eğer olacaksa da çıkmaza giriyor."

BUNU DUYMAMIŞ OLAYIM

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bakın benim ülkemde 170 bin Ermeni var, bunların 70 bini benim vatandaşım. Ama yüz binini biz ülkemizde şu anda idare ediyoruz. Eee ne yapacağım ben yarın gerekirse bu yüz binine hadi siz de memleketinize diyeceğim, bunu yapacağım. Niye? Benim vatandaşım değil bunlar. Ülkemde de tutmak zorunda değilim. Biz Ermenistan'a karşı iyi niyetli hareket ettik hep bu anlayış içerisinde olduk, ama bazıları herhalde bizi anlamak istemiyor. Bu da bizi üzüyor tabii.. Karşılığını göremezsek herhalde biz de başımızın çaresine bakacağız. Gerekirse... ('Sınırdışı ederiz diyorsunuz' sözleri üzerine) Ama tabii dünden bugüne değil..." Başbakan Erdoğan'a BBC'de "İsrail hava sahanızı kullanarak İran'a saldırmasına izin verir misiniz" sorusu da yöneltildi. Erdoğan, "Böyle bir şeyi duymamış olayım. Asla söz konusu olamaz" karşılığını verdi.

 

Türkiye'nin arkasındayız

 

Başbakan Erdoğan, İngiltere Başbakanı Gordon Brown'la, Başbakanlık Konutu'nda ikili görüşme yaptı. İki başbakan görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, 'Soykırım tasarısı ile ilgili İsveç Başbakanı'nın son açıklamalarını tatmin edici buluyor musunuz? Büyükelçi dönecek mi ?' sorusu üzerine Erdoğan, şunları söyledi: "Değerli meslektaşım Reinfeldt'in açıklaması çok çok önemliydi. Tasarıdan dolayı büyük bir üzüntü duyduğunu ifade etmiştir. Sayın

Başbakan'ın yaptığı açıklamayı olumlu bir açıklama olarak görüyorum.'

İngiltere Başbakanı Brown ise bir gazetecinin sorusu üzerine Türkiye'nin AB üyeliğine destek verdiklerini söyledi. Brown "Türkiye ile dosluğumuzdan dolayı şeref duyuyorum" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler